Archives

Aktüel, Windows

Uzun zamandır beklenen işletim sistemi Windows 8’in geliştirilmesi tamamlandı ve piyasaya sürülmeden önceki son sürümü çıktı.

Daha önceleri birkaç keç önizleme sürümü yayınlanan ve herkesin final sürümünü merakla beklediği Windows 8′in bugün Microsoft‘un resmi blogunda yapılan açıklamayla geliştirilmesinin tamamlandığı ve RTM sürümünin indirime sunulduğu belirtildi.

Windows 8 RTM Sürümü Yayınlandı!

Windows 8‘in yayın tarihleri ise şöyle:

15 Ağustos: Windows 8 için uygulama geliştirenler MSDN abonelikleri üzerinden Windows 8’in son sürümünü indirebilecek ve Windows Dev Center üzerinden Visual Studio 2012’nin son sürümüne erişim sağlayabilecekler.

15 Ağustos: Kurumlarında Windows 8’i test eden IT uzmanları Windows 8’in son sürümüne TechNet abonelikleri aracılığıyla ulaşabilecekler.

16 Ağustos: Yazılım Güvencesi bulunan müşterilerimiz Windows 8 Enterprise sürümünü Hacim Lisanslama Hizmet Merkezi (Volume License Service Center – VLSC) üzerinden indirebilecek ve Windows 8 Enterprise’ı kurumlarında deneyimleyip yaygınlaştırabilecekler.

16 Ağustos: Microsoft Partner Network üyeleri Windows 8’e erişebilecekler.

20 Ağustos: Microsoft Action Pack Providers (MAPS) için Windows 8’e erişim sağlanacak.

1 Eylül: Yazılım Güvencesi bulunmayan fakat Hacim Lisansı sahibi müşterilerimiz Microsoft Hacim Lisanslama İş Ortakları üzerinden Windows 8 satın alabilecekler.

Ben de şuan önizleme sürümlerine meraklı gözler ile baktığım, ama son sürümünü bekleyip indirmediğim Windows 8′i şuan indiriyorum. Belki Windows 8 hakkındaki gözlemlerimi ayrı bir yazı olarak yazabilirim.

Nasıl Yapılır?, Windows

Windows 7 ‘nin görev çubuğu ile açık olan programların ikonun üzerine geldiğimizde programın küçük bir önizlemesini görebiliyoruz. Böylelike programın ne durumda olduğunu anlayabiliyoruz.

Bu önizleme pencerelerini büyütmemiz mümkün. Yapmamız gereken kayıt defterinde birkaç işlem yapmak.

 

 

Nasıl Yapılır?

Öncelike kayıt defterimizi açıyoruz.

Başlat > “Regedit” yazarak açıyoruz.

Ardından kayıt defterinde şu dizine giriyoruz:

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/ CurrentVersion/Explorer/Taskband

Ardından,

Kayıt Defteri sağ bölmesine sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) Değer seçeneğine tıklayın. Yeni değere MinThumbSizePx adını verin. Şimdi ona çift tıklayın ve ona istediğiniz bir değeri verin (örneğin 400). Size uygun gelen boyutu bulana dek ayarla biraz oynamanız gerekebilir.

İşlem tamam. Artık önizleme pencereleriniz daha büyük.

Microsoft BUILD konferansında tanıtılan Windows8 işletim sisteminin geliştirici sürümü indirime sunuldu. Aşağıdaki linklerden Windows8 geliştirici sürümünü indirebilirsiniz.

32 Bit Windows8 {2.8 GB} indir
64 Bit Windows8 {3.7 GB} indir

Windows8 için sistem gereksinimleri:
1 GHz veya daha hızlı 32-bit ya da 64-bit işlemci, 1 GB Bellek (32-bit), veya 2 GB RAM (64-bit), 16 GB sabit disk alanı (32-bit) veya 20 GB (64-bit), WDDM 1.0 destekli DirectX 9 grafik cihazı.

difüzyon

Microsoft’un Windows 7 için yeni yayınladığı ‘difüzyon’ teması, gizlemli ve bir o kadar da güzel soyut tasarımları masaüstünüze getiriyor.

13 soyut masaüstü duvar kağıdından oluşan ‘Difüzyon teması’, tüm monitörlerde düzgün bir şekilde görüntüleniyor. Temayı etkinleştirmek için tema dosyasına çift tıklamanız yeterli.

Windows 7 kullanmıyorsanız yine de duvar kağıtlarıdan faydalanabilirsiniz. WinRAR gibi bir sıkıştırma programıyla tema dosyasını açıp içerisindeki duvar kağıtlarını bir klasöre aktarmanız mümkün

İndirin: Windows 7 için Diffusion teması