Archives

Aktüel, Webmaster

Türkiye’nin en büyük webmaster forumu olan R10, geçtiğimiz haftalarda büyük bir veri kaybı yaşayarak neredeyse bir buçuk yıl geriye gitmişti. Son bir buçuk yıl içinde açılan tüm hesaplar ve konular artık yoktu.

Bu aralar kendini toparlamaya çalışan R10, davetiye sistemini devre dışı bırakarak üyelik sistemini devreye soktu. Yani bu demek oluyor ki artık R10‘a üye olmak için davetiyeye ihtiyacınız yok, alan adınıza özel bir mail adresiniz var ise kolaylıkla üye olabilirsiniz.

R10 Üyelik Sistemi Açıldı!

Bakalım R10 üyelik sistemini tekrar ne zaman kapatacak…

Webmaster

Yeni keşfettiğim bu online CSS editörü sayesinde, anlık olarak sitemiz üzerinde değişiklikler yapabiliyoruz. Eminim bu araç bir çok kişinin işine yarayacaktır. Yaramasa bile benim gibi merakını gidermek için kullanacaktır :)

bluePen’i her sistemde kullanabiliyoruz. İster WordPress, ister Joomla yada diğer sistemler. Hiçbiri farketmiyor.

Öncelike size bir demo takdim edeyim ardından kurulumundan bahsedelim biraz: Le Demo

Demo, bluePen’in kendi sitesi oluyor. Editörü kullanmak için sitede sağ üst kısımda gördüğünüz butona tıklıyorsunuz ve editör açılıyor. Artık anlık olarak sitenin tasarımı üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz ve yaptığınız değişiklikleri kayıt edebilirsiniz.

Bu editörü sitemize kurduğumuzda da aynen böyle çalışacağı için site üzerine kurmak ne kadar doğru bilmiyorum. Editörü localhostta kullanmanız daha iyi olur bence.

Kurulum

Öncelike şuradan bluepen-local.php dosyamızı indiriyoruz.

FTP’mizde “bluepen” adlı bir klasör oluşturarak indirdiğimiz dosyayı atıyoruz.

Ardından sitemizde

[html]</body>[/html]

tagından önce şu kodu ekliyoruz:

[html]<script type="text/javascript" src="http://bluepeneditor.com/current/program/bluepen-loader.js"></script>[/html]

ve editörümüzün kurulumu tamamlandı. Sitemizde sağ üst köşeye baktığımzıda bluePen butonunu göreceksiniz. Tıklayıp, dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Türk girişimciler tarafından hayata geçirilen LettoBlog ücretsiz bir blog servisidir. WordPress tabanlı olup bizlere ücretsiz ve kaliteli blog hizmeti sunan LettoBlog kendini farklı kılan özellikleriyle ön plana çıkıyor.

LettoBlog ile bir blog kurduğumuzda bizlere 1GB alan, 150+ ücretsiz tema ve 45+ eklenti veriyor. Temalar arasında WooThemes’in birkaç teması mevcut. Eklentilere baktığımızda ise bir wordpress blogunda olması gereken bütün eklentiler mevcut. Akismet, all in one seo pack gibi… LettoBlog herşeyi düşünülmüş eksiksiz bir blog hizmeti. LettoBlog acemiler, üşengeçler ve alanadı ve hosting için parası olmayanlara güzel ve kaliteli bir alternatif…

Aşağıdaki resimde LettoBlog’u diğer blog hizmetlerinden farklı kılan özelliklerin karşılaştırmasını görebilirsiniz. Devamını Oku

Birçok blog yazarı yazılarının altında “yazar hakkında” bölümü ekleyerek kendisine dikkat çekmeye çalışıyor. Bu sayede sanal alemde takip edilen bir kişi olmaya çalışıyor.
Peki Google’da sitenizla alakalı bir arama yapıldığında arama sonuçları sayfasında tıpkı blogunuzda olduğu gibi bir “yazar hakkında” bölümüne ne dersiniz? Hangi blog yazarı böyle birşeyi istemezki.
Arama sonuçlarında yazar bilgisi bölümüne sahip olmak için bize gereken sadece bir Google+ profili. Yazımızın devamında iki adımda arama sonuçlarında yazar bilgisi yapmayı ayrıntılı olarak görebilirsiniz… Devamını Oku

Pek çok blog yazarı, blog yazmaya Google’ın “Blogger” servisi ile başlar. Takip ettiğim bir çok blog yazarı, blog yazarlığına Blogger ile başlamıştır. Ben de öyle!Blog yazmak, bir webmasterlıktır. Webmaster olabilmek için küçük adımlarla başlanır bu işe. Bu işin ilk ayağı Blogger’dır. Gerek kolaylığı, gerek hiç bir sınırı olmaması, derdi olmaması, gerekse de arkasında Google gibi dev bir şirket olması, blog yazmaya başlayacakların dikkatini çeker.

“Birçok alternatif var, neden Blogger?” 
Az öncede dediğim gibi Blogger kolay kullanılabilen bir servistir. Ayrıca ne host derdi vardır nede başka birşey. İstediğiniz kadar, resim yükleyebilir, yazı yazabilirsiniz. Gerçi diğer servislerde böyle ama Blogger’ın arkasında dev Google şirketi var. Ayrıca Blogger servisi tam 13 yıldır hizmette olduğundan, herkes tarafından tanınır ve sevilir. Devamını Oku

Günümüzde ülkemizde ve dünyada birçok webmaster mevcut ve bir internet sitesi açıp webmaster olmaya çalışan kişi çok. Eğer sizde bir site açacaksanız ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız veya siteniz var ve yardıma ihtiyaç duyoyorsanız webmaster forumları imdadınzıa yetişebilir. Üstelik forumlarda bilgi alışverişi yaparken eğlenebilirsinizde.

Yazımın devamında sizlere en popüler 4 webmaster sitesini tanıtacağım… Devamını Oku

Yazı SEO Aracı’nın kendi tanıtım yazısıdır.

Günümüzde Webmaster dünyası her geçen gün gelişmektedir.Webmaster Dünyasında Rakip artıkça daha çok seo uygulamaları yapılmaktadır.Seo aracı ile çoğu webmaster’ın yükünü hafifletecek çözümler üretilmiştir. Devamını Oku

wmaraci_logo

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere benimde çok sevdiğim ve bir web sitesi/blogu olan herkesin kullanması gereken bir uygulamadan bahsedeceğim. Aslında birçok uygulam desek daha doğru olur. Çünkü bu servisin birçok uygulaması var ve hepside tanıtmaya değer. Ama ben hepsini tanıtmayacağım sadece bir uygulamasını tanıtacağım. Tanıtacağım uygulama servesin en çok kullanılan uygulaması ve aynı zamanda ana sayfasında yer alan uygulaması arkadaşlar. Devamını Oku