Archives

İzledim-İzliyorum

Bu aralar belgesel türü tarzı çekim yapılan komedi dizilerine hayranlığım gittikçe artıyor. Bu türdeki yapımların yerine göre göndermelerini ve tarzlarına bayılıyorum.

Olaydan kastım ise şudur ki, Mockumentary; alay, eğlence ve gülme manasını “Belgesel” havası tarzında çekilen yapımlara verilen bir isimdir. Sahneleri belgesel çeker gibi çekme, oyuncuların kameraya bakarak konuşması vs olarak da bu detaylar örneklendirilebilir. Benim de bu yapımlarda ismini sıkça duyurmuş ve ödül kazanmayı da ihmal etmemiş olan belgesel tarzı komedi dizilerinden sizlere önereceklerim var.

Mockumentary, genellikle 20 dakikadır ve sizi hayatın tasasından kurtarır. İşte o kadar.

The Office

 

Belgesel Tarzı Komedi Dizileri

The Office aslında bu manada oldukça köklü dönemlerden gelen bir yapım. Bir Ofis hayatı nasıl olabilir? İşte bunu bu dizide tüm gerçekçiliğiyle ve eğlencesiyle beraber göreceksiniz. 2005 den bu yana yayın hayatına devam eden ve NBC tarafından hızı kesilmeyen harika bir dizidir The Office. Özellikle Steve Carell’ın oyunculuğu yeter de artar bile fakat… birde kendisi Emmy alaydı iyiydi. Hakkı yeniyor adamcağızın, onu bunu bilmem. :P

Modern Family

 

Belgesel Tarzı Komedi Dizileri

ABC’nin Birbirinden tatlı mı tatlı ve hiç ayrılmayan 3 ailenin yaşamını izleyeceksiniz bu dizide. Zaman zaman ailenin önemini çok iyi bi dille anlatan, tabuları yıkan ve aslında herkesi olduğu gibi kabul etmemiz gerektiğini 2009 dan bu yana bizlere iyi bir şekilde yansıtabilen bir yapım Modern Family.

Parks and Recreation

 

Belgesel Tarzı Komedi Dizileri

Parks and Recreation’ın yeri başkadır. NBC tarafından yayınlanan dizimizin genel bakış açısı da, devlet dairesinde çalışan insanların aslında nelere şahit oldukları ve kendilerine “iş” olarak neyi yakıştırdıklarını bizlere lafı fazla uzatmadan aktarıyor. Amy Pohler’in harika oyunculuğu eşliğinde dizi 2009 senesinden bu yana NBC de yayın hayatına devam ediyor.

Gerçekten bir deneyin, görün, izleyin derim. Eğer ki tarzı severseniz emin olun ki bu isteğinizin devamı da olacaktır. Not: Bunların haricinde, eğer ki sizinde gördüğünüz, bildiğiniz vs varsa kesinlikle konuya bildirmeniz önemli rica olunur!

Saygılar.