Archives

Kişisel

Sözel derslerden çok sıkıldığım için seçtim sayısalı. Oysa ki sayısal seçeceğim bundan 2-3 yıl önce hiç aklıma gelmezdi. Tee ilkokuldayken, söz dersleri sever, sayısal derslerden nefret ederdim ve “ulan bi liseye geçsekte sözel seçip kurtulsam şu saçma sapan matematik dersinden falan” derdim.

Ne olduysa geçen sene oldu. Matematikten anladığımı farkettim. Hatta geçen sene en iyi derslerimden ikisi matematik ve fizikti. Biyoloji ve kimya biraz ben, biraz da hocalar yüzünden pek iyi değildi :)

Sayısal Bölümde Mi Okuyorum!?

Çok düşündüm geçen sene, sayısal mı, eşit ağırlık mı yoksa sözel mi? Araştırdım, düşündüm, taşındım ve araştırdım. Eğer sayısala gidersem YGS’de karşıma çıkacak soruları diğer bölümlerden mezun olanlara göre daha rahat yapabilecektim.

İşte bu yüzden sayısal seçtim ve ikinci hafta olmasına rağmen derslere yeni yeni giriş yapmaya başladığımız için sayısal zor mu yoksa kolay mı henüz anlayamadım.

Ama kafama takılan ve canımı sıkan bir olay var. Sayısal seçtim de ne oldu?

Sayısal seçen insan, benim gibi sözel derslerden nefret eden insanlardır. Ee abi, biz zaten bıkmışız sözel derslerden ki sayısal seçmişiz. Bize illa matematik öğretin, illa fizik öğretin, illa biyoloji ve kimya öğretin demişiz! Sen hala bize neden sözel ders öğretmeye çalışıyorsun ki!?

Sayısallara gerçekten haksızlık yapılıyor. Bak sözellere, onlar matematik vs. vs. sayısal dersler görüyorlar mı? Görmüyorlar, çünkü adamlar adı üstünde “sözel”. Ee sözeller bizim gördüğümüz dersleri görmüyorsa biz neden onların gördüğü dersleri görüyoruz ki!?

Ya madem illa sözel dersleri de göreceksin diyorsun, o zaman haftalık saatini düşür be kardeşim. O edebiyatı 2-3 saat anlatacağınıza 1 saat anlatın, kalan boş saatlere de sayısal bir ders koyun!

Gerçekten eğitim sistemimiz de, eğitim-öğretim anlayışımız da çok berbat, çok…

Vay be! Koskoca bir eğitim-öğretim yılını daha atlattık ve lise 2 ye geçtik!

Ulan ne günler geçirdik bee! Yeri geldi yazılılardan yüksek aldık sevindik, yeri geldi düşük aldık üzüldük. Yeri geldi düşük sözlü veren hocalara küfür ettik. Yani acısıyla tatlısıyla bir yılı bitirdik.

Lise 2 için sayısal seçtim. Kimisi zor dedi, kimisi yapamazsın falan dedi ama arkadaşlar korkma yaparız biz dediler ve motive ettiler beni. Sayısal seçmemde arkadaşlarında rolü büyük yani. Birazda internetten araştırma yaptım sayısal zormu acaba diyerekten ve internette de kimisi zor diyor, kimisi kolay diyor… Olan oldu artık ya seçtik işte sayısal. Yapacak bişey yok. Zorsa da oturacağız eşşek gibi çalışacağız arkadaş!

Sınıfta kalmaktan çok korkuyordum bu yıl çoğu kişi gibi. Çünkü her iki dönemde de ilk yazılılardan sonra notlarıma baktığımda çok zayıfım olduğunu gördüm. Ama son yazılılarda hem çalışarak, hemde arkadaş desteği ile zayıfların birçoğunu kurtardık. İlk dönem karnede 2 zayıf vardı: Kimya ve Coğrafya. İkinci dönem Kimya’yı kurtardım ama zayıf dersler arasına yenileri eklendi :) İkinci dönem 4 zayıfım vardı :) Yinede ortalama ile geçtim Allah’a şükür.

Lise 2 de çok çalışacağım” diyorum kendi kendime herkes gibi ama… Kesin yine çalışmayacağım. Çünkü her zaman böyle diyoruz ve yine aynı seviyede çalışıyoruz. İnşallah bakalım seneye daha çok çalışırız :)

Bu arada sınıfta kalan ve sorumlu olarak geçen arkadaşlarda haketmişti yani. Oh olsun onlara! :D