Archives

Türk kültürüne ve İslam inanışına uygun bütün rüya tabirlerinin derlemesi niteliğinde aranan hemen hemen her kelimenin bir karşılığı olan ve detaylandırılmış bir site “ruyatabirleri.com.tr”. Bildiğiniz bir ansiklopedi gibi. Arama bölümünden kelimeyi aratıyorsunuz ve karşınıza o kelimeye dair başlıklar hemen çıkıyor. Rüyada görülme şekline göre rüya başlıkları sınıflandırılmış. Örneğin sadece rüyada fare görmek değil, fareyi evde görmek, fareyi bir şey yerken görmek gibi detaylandırmalar yapılmış. Bu sayede kendi rüya yorumunuzu kendiniz çıkarabiliyorsunuz.

Rüyaların çoğunda İslam alimlerinin tabirlerine yer verilmiş, bu sayede İslami rüya tabirleri olma özelliği de olan bir yorum sitesi. Yer alan alimlerden bazılar Ebu Sait El-Vaiz, Kirmani, İmam Cafer Sadık, Abdulgani Nablusi, Cabir’ül-Magribi’dir. Bir çok rüyada onların rüyalar hakkında İslami yorumları yer almakta.

Sitede sürekli vurgulanan şey rüyalarınızı  yorumlarken rüyada gördüğünüz tek bir şey değil birden fazla şey üstünden gitmeniz. Örneğin rüyada bir bebek görmüş olabilirsiniz ama aynı rüyada bir de yılan vardır. Bu rüya yorumlarının hepsine bakıp onların bir sentezini yapmanızı bekliyorlar. Rüya tabirlerinde rüyaların psikolojik yorumlarına yer verilmektedir. Genelde herkes rüya tabirlerinin gerçek olduğuna inanan da inanmayan da bir tür psikolojik desteğe ihtiyaç duyar. Aslında hepimizin amacı ne yapacağımızı bilmediğimiz bir durumda neye karşı dikkatli olmamız gerektiği ile ilgili bir fikir edinmektir.

İzlediğim kadarıyla geçmişte yapılan rüya tabirlerini sürekli inceleyen ve tabirleri sürekli güncelleyen bir kaç rüya tabiri uzman sitenin yapımında görev alıyor. Rüya tabirlerinin derleme olmasından kaynaklanan ve bir çok sitede rastladığımız tekrarları ve kimi zaman farklı tabircilerin yorumlarından kaynaklanan çelişkileri ortadan kaldırıyorlar.

Sitelerde rüyaların altına facebook hesabınızla yorum yapabiliyorsunuz. Bir rüyayı beğenebiliyor, tweet atabiliyor veya beğendiğiniz bir rüyayı arkadaşınıza direk mail atabiliyorsunuz. Örneğin serviste sabah giderken arkadaşınızın anlattığı rüya ile ilgili bir fikriniz oluştu, yollayabiliyorsunuz.

İzledim-İzliyorum

Aslında film severim ama izlemeyi sevmem. Bu aralarda yapacak birşey bulamadığım için film izliyorum.

İki gün önce izledim Inception’ı. Yeni bir film değil aslında Inception. İki yıllık geçmişi olan bir film. Ama ben yeni buldum izleme fırsatını.

Biraz filmden bahsedecek olursak, film gerçekten bilim-kurgu dalına çok uygun bir film. İnsanların rüyalarında neler yapabileceğini, rüyanın basit birşey olmadığını ve bilinçaltı ve rüyaların kesişmesini aksiyonlu şekilde anlatıyor Inception. Gerçekten izlenmeye değer bir film.

Ve beni son sahnesinde “acaba gerçekmi yoksa rüyamı, yoksa araf mı!?” diye düşündüren, düşünmekten deli eden bir film.

Vikipedi’den alıntı:

“Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye malolmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

Olay yeri ise zihniniz.”