Archives

Oyun

Oculus Rift nasıl dokunmatik ekran ilk duyurulduğu zaman büyük bir yankı uyandırmışsa aynı şekilde 2012 yılında teknoloji dünyasına Kickstarter kampanyası adı altında duyurulduğunda saatler içerisinde milyon dolarları bulan bağış toplaması sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Oculus Rift bir “Sanal Gerçeklik” cihazıdır.

Devamını Oku

Mobil, Oyun

Aplikasyon marketlerinde böyle yerli ve güzel aplikasyonlar görmek beni sevindiriyor. Kelimetrik de onlardan birisi…

Kelimetrik’i geçtiğimiz günlerde keşfettim ve hemen indirdim. Cidden güzel ve bağımlılık yapan bir oyun. Peki nedir oyunu güzel yapan? Online olması tabii ki. Devamını Oku

Oyun

Facebook üzerinden oynadığım Kebap Dünyası üç yılın ardından sonunda bitti! Oh vallahi üstümden büyük bir yük kalktı. Artık her gün bilgisayarda ilk işim dükkanı açmak olmayacak.  Artık para kasmak için bile açmayacağım dükkanı zaten o para kadar kimsede yoktur sanırım :D Bütün oyunlarda en çok para bende “oh yeah!” :D [Ergen mode:on] Devamını Oku

Tanıtım

Yanarca, puanlama sistemiyle çalışan sosyal bir video paylaşım ve tavla oynama sitesidir.

Üyeler ilginç buldukları videoları paylaşabilir, paylaşılan diğer videolara görüş bildirebilirler.
Her üye yaptığı paylaşım ve video yorumu sayısına, bu paylaşım ve yorumların beğenilme oranına göre gün sonunda puan kazanır.

Üyeler kazandıkları puanları Yanarca Tavla ile diğer üyelerle tavla oynamak için, yada Yanarca Teklif ile açık arttırmaya çıkarılan ürünlere teklif vermek için kullanabilirler.

Daha fazla puan kazanmak için paylaşılan videoları facebook ve twitter hesabınızda paylaşabilir, arkadaşlarınıza üyelik davetiyesi gönderebilirsiniz.

Not: Paylaşımlarınız arttıkça üyelik seviyeniz de artacak, böylece daha çok puan kazanabileceksiniz.

www.yanarca.com

Kişisel

Yaz tatilinin gelişiyle birlikte bu sene işe gitmiyorum. İlginçtir ki çok zorlanmıyorum bu aralar. Ama Ramazan’dan sonra yine iş için zorlanabilirim. Peki işe gitmeyip ne yapıyorum? Gördüğünüz gibi blogumla “ilginelenemiyorum”. Peki sebebi ne bunun? İşte bu: League of Legends

Ah ah!.. Nerden başladım şu oyuna. Yarıyıl tatilinde oynamıştım ilk olarak. İkinci dönemin başlamasıyla birlikte uzun bir ara vermiştim ve Nisan ayının ortalarında yeniden başladım. Hem de ne başlama!.. Öyle bir bağlandım ki dur durak bilmeden oynuyorum, sürekli, neredeyse 7/24.

Ben böyle değildim… Tamam, her yeni oyuna başladığım da belli bi süre oyundan aşırı keyif alırım, sürekli oynamak isterim. Ama bu istek hiç bu kadar şiddetli olmamıştı. Üç aydır bu istek dur durak bilmeden devam ediyorsa bende bi sorun var demektir. Galiba ben şuan bağımlılığın doruklarındayım.

Peki sürekli bu oyunu oynuyorsam bu yazıyı yazacak vakti nereden buldum? Orasını hiç sormayın işte!..

keep calm and blame it on the lag

Sabah yine 10’da kalktım, öğlen olunca cumaya gittim. Eve gelince hemen LoL‘e girdim arkadaşla ve ilk oyunda bozgun verdik. Neyse, moral bozmaya gerek yok, ikinci oyuna girdik ve bu oyunda bende lag sorunu oldu, oynayamadım, yine bozgun. Pisi pisine bozgun alınca sinirlenip TTNET‘i aradım çünkü lagin sebebi netteki yavaşlıktı.

TTNET‘e derdimi ilettim ama anlamadılar malesef. Lag sorununu internette oynadığım flash oyunların yüklenmemesi gibi anladılar. Ama en azından netimde bir yavaşlık olduğunu anladılar.

TTNET sorunumla ilgilenirken ben de bir oyun daha atayım dedim ve üçüncü oyuna girdim. İşte olan burada oldu. Oyunda netim düştü ve oyun oynayamadim. Bir kaç dakika sonra oyuna girdiğimde herkes bana küfür ediyordu ve oyun sonu herkes tarafından report edildim oyundan ayrıldığım için. Ve en kötüsü de; Yine TTNET yüzünden oyundan 24 saat süreyle engellendim. Yine… :(

Eğer TTNET yüzünden bu oyundan düşmelerim devam ederse daha uzun süreli cezalar alacağım ve gerekirse TTNET ile Riot Games‘in görüşmesini sağlamaya çalışacağım sorunun bende olmadığını anlayıp cezamı kaldırmaları için. Bunu cidden yapabilirim.

Neyse bir yanda da iyi oldu. Hani her şeyin bir sebebi vardır derler ya işte vardır bunun da bir sebebi. Oyuna giremediğim süre içinde Hızlı ve Öfkeli 6‘yı izleyebilirim. Oyun yüzünden vakit bulamıyordum…

Ceza aldığım tarih: 5.7.2013 15:43
Cezamın açılacağı tarih: 6.7.2013 15:43

Aslında başlık şöyle de olabilirmiş ama bunu açıklama olarak yazdım: “TTNET yüzünden oyundan düştüğü için ban alan gencin dramı…”

Teknoloji

[Aynı başlıkla başka kaynaklarda ARAIG’i görebilirsiniz. Aynı başlıkla bu yazıyıyı yazıyorum çünkü en mantıklı başlık budur :)]

Böyle akıl ötesi teknolojilere bayılıyorum ya. Şimdiye kadar oyunları hep grafik ile bizlere görsel açıdan hissettirmeye çalışmışlardı. Şimdi ise cidden, somut olarak hissedeceğiz.

araig as real as it gets

As Real As It Gets yani ARAIG adını verdikleri ve bana Crysis‘teki kostümü andıran ve üzerinde titreşim motorları ve hoparlörler bulunan bu kostüm ile oyunlar daha gerçekçi oluyor. Örnek vererek anlatmak gerekirse; Oyunda bir çatışmaya giriyorsunuz ve üzerinize kurşunlar yağdığını düşünün. Kurşunlardan biri tam göğsünüze isabet ediyor ve ARAIG‘in üzerinde bulundurduğu çok sayıda titreşim motoru ile siz bu kurşunu hissedebiliyorsunuz. Güzel değil mi?

Ürünün sayfasına ulaşmak ve ürüne bağış yapmak isterseniz buyrun: KickStar ARAIG

Günümüz bilgisayar ve internet teknolojisi büyük bir hızla gelişmeye devam etmektedir. Hızlı gelişme sayesinde ortaya birçok durum çıkmaktadır. Özellikle bu ürünleri eğlence amaçlı kullananların sayısında büyük bir artış görülmektedir. Dev bir sektör alanı haline gelen bu alanda her geçen gün yeni eğlence imkânları ortaya çıkmaktadır. Önceleri oldukça büyük ilgi gören bilgisayar oyunlarına olan ilgi giderek azalmaktadır. Kalitenin ve büyüklüğün giderek artmasıyla birlikte mevcut bilgisayarlar bu özellikleri kaldıramamaktadır. Mevcut sistemlerin geliştirilmesi ve değiştirilmesinin ne kadar maliyetli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle son zamanlarda giderek yaygınlaşan küçük oyunlar sayesinde tüm problemler ortadan kalkmaktadır. Bunları oynayabilmek için yüksek sistem özelliklerine gerek kalmamaktadır. Neredeyse eski yeni tüm bilgisayarlar tarafından oynanabilmektedir.

Küçük oyun seçeneklerinin zenginliği herkesin ilgisini çekmektedir. Yorucu bir günün ardından oyun oynamak kişileri büyük ölçüde dinlendirebilmektedir. Aynı zamanda kişi dinlenirken keyif de alabilmektedir. Zamanlar küçük oyun oynayanlarda bunların bağımlılık bile yapabildiği görülmektedir. Oyun oynamak kişinin tüm dert ve sıkıntılarından uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bunları oynamak için bilgisayar ve internet bağlantısının olması yeterli olmaktadır. Ayrıca herhangi bir ücret ödemeden oynanabilmesi oldukça dikkat çekici olarak görülmektedir. Bu konuda faaliyet gösteren birçok site bulunmasına rağmen düzgün bir şekilde keyif alabilmek için doğru seçimin yapılması gerekmektedir. Bu site tecrübeli ekibi ve sağlam alt yapısıyla yeni çıkan oyunları kısa bir süre içerisinde bünyesine eklemektedir. Her geçen gün ortaya çıkan oyunlar arasından oyun severlerin ilgisini çekebilecek olanlar büyük bir dikkatle seçilmektedir. En güzel oyunlar kategorisi sürekli olarak güncel tutularak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bu sayede oyun severlerin seçim yapamama problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılmaktadır.

Oyunlarr com bu alanda kazanmış olduğu tecrübe sayesinde kalitesini giderek artırmaktadır. Ayrıca sitede kişilerin zaman kaybı yaşamaması için birçok kolaylık düşünülmektedir. Kullanıcıların görüşlerine büyük önem verildiği sitede, iletişim bölümünden gelen gönderiler değerlendirilmektedir. Sitede tespit edilen sorunlar ise yöneticiler tarafından çok kısa bir süre içerisinde giderilmektedir. İçeriğin sürekli olarak zengin ve güncel tutulduğu da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Kişisel, Oyun

Yeni bir mim dalgası daha! Rıza‘ya beni mimlediği için teşekkür ediyorum. Bu sefer ki konu ise; Bilgisayar başında severek oynadığımız oyunlar

Henüz 2-3 aydır adam gibi oyun oynamaya başladım çünkü daha öncesinde bilgisayarımda ekran kartı yoktu. Ekran kartı alır almaz daha önceden çıkan, oynamak isteyipte ekran kartım olmadığı için oynayamadığım ve henüz yeni sayılabilecek bazı oyunları denedim…

assassins creed 3 connor

  • Ekran kartımı alır almaz Grand Theft Auto IV indirdim. 15GB’lik oyunu indirmem 18 saat sürdü. Ee malum TTNet… :) GTA IV‘te biraz takıldıktan sonra köprüler hala açılmayınca sıkıldım ve yeni bir oyuna başladım,
  • GTA IV‘ten sonra oynadığım oyun Call Of Duty: Modern Warfare 3 oldu. Bu oyunu keyifle bitirdim.
  • Crysis 2 oynamaya çalıştım ama oynayamadım çünkü oyunda canlandırdığımız karakter hep tek başınaydı. Benim böyle bir huyum var ki tek başıma olunca korkuyorum ve oynayamıyorum :)
  • Euro Truck Simulator 2 çıktı dediler oynadık. Oynadık ama bi yere kadar yani… Sürekli yol sürekli yol, git git bitmiyor arkadaş. İnsan sıkılıyor bi yerden sonra bu oyundan.
  • Need For Speed serisinin yeni oyunu “yeni” Most Wanted çok beklendi çok merak edildi. Ben de merak ettim şöyle bir baktım. Gerçekten grafikler on numara. Oyun da güzel. Birkaç saat oynadıktan sonra sıkılmasam eminim devam ederdim bu oyuna da :)
  • Ve şimdi bombaya geldik! Assassins’s Creed 3. Serinin diğer oyunlarını oynamadım, pişmanım. Şimdi oynasam keyif almam çünkü üçüncü oyun diğer oyunlardan kat kat daha gelişmiş. Bu kadar gelişmiş bir oyundan sonra eski oyunlarını oynarsam onlardan keyif almayacağımı bildiğim için oynamadım. Bu oyuna bağlandığım kadar, bu oyunu sevdiğim kadar hiç bir oyunu sevmedim! Hasta oldum bu oyuna!

    Oyunun dövüş sistemi harika. Kavga sırasında sinematik gösterim cezbedici! Grafikler harika! Hikayesi zaten gerçek; Amerikan Devrimi. Canlandırdığımız karakter bir kızılderili. Safımız ise Amerika. Düşmanlarımız ise Tapınakçılar. Oyunda sadece tarihe şahitlik etmiyoruz, tarihi biz yazıyoruz! Çatıların ve ağaç dallarının üstünde dolaşmak, hayvan avlamak ve deniz görevleri muhteşem!Üç büyük harita; New York, Boston ve Frontier. Haritanın başından sonuna gitmek gerçekten çok uzun sürüyor.
  • Şu sıralar ise yeni başladığım online oyun olan LoL yani League Of Legends oynuyorum. Daha önceleri de bu oyunu ekran kartım olmadığı için oynayamamıştım. Şimdi acısını çıkarıyorum, saatlerce oynuyorum! :)
  • Bir de Minecraft var ki bu oyunu grafik açısından değerlendirmemek lazım. Çünkü oyun 8bit ve oyunda ki herşey küplerden oluşuyor. Ama oyunun grafiklerine aldanmayıp bir kere oynadınız mı asla bırakamazsınız.

Aslında Fry Cry 3 ,Medal Of Honor serisi, Hitman: Absolution gibi başka oynamak istediğim oyunlar da var ama indirmeye üşendiğim için oynayamıyorum :)

Benden bu kadar. Mimi Enes abiye gönderiyorum.

Bugün karşılaştığımız her insana sorsak eminiz hepsinden aynı cevabı alırız. Dünya üzerindeki bütün insanlar zevklerine göre Oyunlar seçerler. Hayatta daha keyifli zamanlar geçirmek için insanlar kendilerine ayırdıkları vakitlerde Oyun oynamayı tercih ederler. Elbette her insan zevklerine göre Oyunlar seçer.

Oyunlar ile ilk kez çocukken karşılaşırız. Erkek çocukları arabalar ile kız çocukları ise bebekler ile oynamaya başlarlar. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile her evde bir bilgisayar olması normal bir durumdur. Çocuklar da bu sebepten bilgisayar ile erken yaşlarda tanışırlar. Bu sebeple artık Oyunları da bilgisayar üzerinden oynamaya başlarlar. Bilgisayar Oyunları çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine büyük katkı yapar. Ancak onların bilgisayar ile fazla samimi olmalarını engellemek gerekir. Bunun sebebi ise ilk olarak internetteki zararlı şeylerden etkilenmelerini engellemektir. Diğer bir sebep ise çocuklar bilgisayar başında çok vakit geçirirse dışarıdaki sosyal yaşamdan koparlar. Bir zaman sonra bu eksiklik ise ömür boyu hissedilir ve doldurulamaz.
İnsanlar büyüdükçe oyunlardan beklentileri de artar. Yani oyunlarda gerçekçilik ararlar. Nitekim gelişen teknoloji oyunlar üzerinde de olumlu bir gelişme yaratarak günümüzde çok gerçekçi oyunların piyasada insanların hizmetine sunulmasını sağlamıştır. Erkeklerin araba sevgisini toplumda bilmeyen yoktur. Ancak araba oyunları sadece erkeklerin ilgisini çeker diye kesin bir yargı söylemek de yanlış olur. Kadınların araba kullanırken belki de en eksik yönler park yapamamalarıdır. Ancak simülasyon oyunları sayesinde Araba Park Etme yeteneklerini geliştirebilirler. Oyunlardaki gerçekçilik sayesinde sanki gerçekten Araba Park Etme hissini yaşamamızı sağlar.

İnsanlar yeni oyunları oynamaktan şüphesiz büyük keyif alırlar. Ancak bazı oyunlar vardır ki hafızalardan kolay kolay silinmezler. Bu oyunlardan bir tanesi de Mariodur. Küçüklüğümüzde bizi televizyon karşısına kilitleyen Mario piyasaya çıktığı andan itibaren her yaştan insanın sevgisini kazanmıştır. Hemen herkesi ekran başına kilitleyen bu oyun yıllar geçse de oynayanlara ilk günkü heyecanı sunmaktadır. Bu oyun her ne kadar grafik olarak yüksek bir kaliteye sahip olmasa da günümüzdeki oyunların hiç biri bazı insanlara o oyun kadar keyif vermez.

Tanıtım

Dünyada ve ülkemizde her yaşta ve her kategoride oyun oynayan bir çok insan var. Özellikle çocukların gözdesi flash oyunlar yetişkinler tarafından da oynanabiliyor.

Ülkemizde de oyun deyince akla ilk gelen sitelerden olan Oyun Kolu bugün yenilendi! Yenilenen arayüzü ile daha çok ve daha eğlenceli oyunlar oynayabileceksiniz.

oyun kolu

Bir çok kategori de çeşit çeşit oyun oynayabileceğiniz Oyun Kolu’nda en çok ilgi gören kategoriler Araba Oyunları, Friv Oyunları vb…

Oyun Kolu’nun arayüzü diğer oyun sitelerine nazaran daha canlı, daha teşvik edici ve daha etkileyici. Ayrıca oyun oynarken oyununuza engel olacak gereksiz reklamlara da Oyun Kolu’nda yer yok.

Siz de bugün kendinize bir iyilik yapın, vaktinizi eğlenceli geçirmek için Oyun Kolu’nda oyunun tadını çıkarın!..