Archives

İzledim-İzliyorum, Videolar

Burj Dubai… Bu binaya hayranım ya. 828 metrelik yükseliğiyle, 160 katıyla, içinde barındırdığı dünyanın en yüksekteki camii, yüzme havuzu, restoran, daire ve ofisleriyle 21. yüzyıla yakışan bir bina.

Burj Dubai‘nin en tepesinden çekilmiş bir video ararken buldum bu belgeseli. Belgesel National Geographic‘e ait ve National Geographic kelimenin tam anlamıyla yine döktürmüş :)

Belgeselde Burj Dubai‘yi zamanında dünyanın en yüksek gökdeleni olarak kabul edilen diğer gökdelenlerle karşılaştırarak anlatıyor. Bu sayede sadece Burj Dubai hakkında değil diğer gökdelenler hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.

Belgeseli izlemeden önce Burj Dubai‘nin sadece yüksekliğini ve yapısına hayrandım. Ama belgeseli izledikten sonra bunun sadece yüksek bir bina olmadığını, tamamen bir mühendislik harikası olduğunu anladım.İzledim: Mega Yapılar - Burj Dubai

Binanın sağlam olması için inşaatın her adımıdna yapılan binayı zorlayan testler, mühendislerin her olasılığı düşünmesi, şiddetli çöl rüzgarlarında binanın en tepesinin 125cm sallanmasına rağmen dimdik ayakta durması vs. vs. Belgeselde o kadar ilginç şeyler anlatılmış ki, siz de bu belgeseli izledikten sonra benim gibi Burj Dubai hayranı olacak, gidip onu görmek isteyeceksiniz.

Belgeselde Burj Dubai diğer gökdelenlerle karşılaştırılıyor demiştim. Buna göre dünyanın ilk gökdeleni 19. yy.’de yapılmış ve sadece 43m yüksekliğindeymiş. 43m nereee 828m nere! Bir zamanın gökdeleni sayılan yapı, şuan oldukça standart bir yapı olarak görülüyor. Zamanın ve insanın aklının ne getireceği hiç belli olmuyor.

Not: Videonun sesi biraz düşük. Hoparlörünüzün sesini biraz açın :)