Archives

Oyun

Bildiğiniz üzere Minecraft’ta her mobun kendine özel bir yeteneği vardır. Endermanlar ışınlanır, creeperlar patlar. Bizi uyuz eden türlü türlü yaratık vardır. Fakat her yaratık kesilebilir. Kesilemeyecek bir yaratık yoktur.  Ancak her yaratığı kesmek için farklı taktikler uygulamanız gerekir. Şimdi bu taktiklere biraz değineceğim.

Devamını Oku

Oyun

Bir süre önce Steam‘e geldiğinde görüp hayran kaldığım, oyunun henüz Alpha aşamasında olmasından ve fiyatının bu yüzden biraz yüksek olmasından dolayı hemen almadığım bir oyundur. Survival ve crafting oyunlarının popüler olduğu son zamanlarda Planet Explorers‘ı da bu kervanın içinde görüyoruz.

Planet Explorers, Minecraft gibi bir survival crafting oyunu. Ama crafting sistemi Minecraft’a göre aşırı derecede gelişmiş. Crafting sistemi ile oyunda araba ve hatta helikopter bile yapabiliyoruz. Tabii bu ikisi ile sınırlı değil. Ama sınırlı olan bir şey var o da oyunun haritası. Biliyorsunuz Minecraft’ta haritamız neredeyse sınırsız büyüklükte idi. Planet Explorers‘da haritamız sınırlı ancak bu hemen aklınıza haritanın küçük olduğunu getirmesin. Oyunda büyük bir harita bizleri bekliyor. Devamını Oku

Nasıl Yapılır?, Oyun

Zamanında çok yapmaya çalışmıştım ama bir türlü olmamıştı. Yapsam da zaten çalıştıramazdım çünkü o zamanlar bilgisayarımın bir ekran kartı yoktu. İki yıl sonra yapmayı başardım! :)

Cidden şu işi adam gibi anlatan bi kaynak yok. Ne yerli ne yabancı. Neyse ben anlatayım da ilk ve tek olalım bari :)

Devamını Oku

Mobil

Geçtiğimiz günlerde PS3 platformuna da ulaşan Minecraft‘ın eski bağımlılarındanım. Hala oynuyorum ama eskisi kadar değil. Malum LoL ve DotA2’den pek fazla vakit kalmıyor :)

Minecraft‘ı Premium olarak oynayan biri olarak Skin seçimine dikkat ederim. Şu sıralar her ne kadar sade olsa da Steve Jobs skinini kullanıyorum. Devamını Oku

Kişisel, Oyun

Yeni bir mim dalgası daha! Rıza‘ya beni mimlediği için teşekkür ediyorum. Bu sefer ki konu ise; Bilgisayar başında severek oynadığımız oyunlar

Henüz 2-3 aydır adam gibi oyun oynamaya başladım çünkü daha öncesinde bilgisayarımda ekran kartı yoktu. Ekran kartı alır almaz daha önceden çıkan, oynamak isteyipte ekran kartım olmadığı için oynayamadığım ve henüz yeni sayılabilecek bazı oyunları denedim…

assassins creed 3 connor

 • Ekran kartımı alır almaz Grand Theft Auto IV indirdim. 15GB’lik oyunu indirmem 18 saat sürdü. Ee malum TTNet… :) GTA IV‘te biraz takıldıktan sonra köprüler hala açılmayınca sıkıldım ve yeni bir oyuna başladım,
 • GTA IV‘ten sonra oynadığım oyun Call Of Duty: Modern Warfare 3 oldu. Bu oyunu keyifle bitirdim.
 • Crysis 2 oynamaya çalıştım ama oynayamadım çünkü oyunda canlandırdığımız karakter hep tek başınaydı. Benim böyle bir huyum var ki tek başıma olunca korkuyorum ve oynayamıyorum :)
 • Euro Truck Simulator 2 çıktı dediler oynadık. Oynadık ama bi yere kadar yani… Sürekli yol sürekli yol, git git bitmiyor arkadaş. İnsan sıkılıyor bi yerden sonra bu oyundan.
 • Need For Speed serisinin yeni oyunu “yeni” Most Wanted çok beklendi çok merak edildi. Ben de merak ettim şöyle bir baktım. Gerçekten grafikler on numara. Oyun da güzel. Birkaç saat oynadıktan sonra sıkılmasam eminim devam ederdim bu oyuna da :)
 • Ve şimdi bombaya geldik! Assassins’s Creed 3. Serinin diğer oyunlarını oynamadım, pişmanım. Şimdi oynasam keyif almam çünkü üçüncü oyun diğer oyunlardan kat kat daha gelişmiş. Bu kadar gelişmiş bir oyundan sonra eski oyunlarını oynarsam onlardan keyif almayacağımı bildiğim için oynamadım. Bu oyuna bağlandığım kadar, bu oyunu sevdiğim kadar hiç bir oyunu sevmedim! Hasta oldum bu oyuna!

  Oyunun dövüş sistemi harika. Kavga sırasında sinematik gösterim cezbedici! Grafikler harika! Hikayesi zaten gerçek; Amerikan Devrimi. Canlandırdığımız karakter bir kızılderili. Safımız ise Amerika. Düşmanlarımız ise Tapınakçılar. Oyunda sadece tarihe şahitlik etmiyoruz, tarihi biz yazıyoruz! Çatıların ve ağaç dallarının üstünde dolaşmak, hayvan avlamak ve deniz görevleri muhteşem!Üç büyük harita; New York, Boston ve Frontier. Haritanın başından sonuna gitmek gerçekten çok uzun sürüyor.
 • Şu sıralar ise yeni başladığım online oyun olan LoL yani League Of Legends oynuyorum. Daha önceleri de bu oyunu ekran kartım olmadığı için oynayamamıştım. Şimdi acısını çıkarıyorum, saatlerce oynuyorum! :)
 • Bir de Minecraft var ki bu oyunu grafik açısından değerlendirmemek lazım. Çünkü oyun 8bit ve oyunda ki herşey küplerden oluşuyor. Ama oyunun grafiklerine aldanmayıp bir kere oynadınız mı asla bırakamazsınız.

Aslında Fry Cry 3 ,Medal Of Honor serisi, Hitman: Absolution gibi başka oynamak istediğim oyunlar da var ama indirmeye üşendiğim için oynayamıyorum :)

Benden bu kadar. Mimi Enes abiye gönderiyorum.

Nasıl Yapılır?, Oyun

Hep hayal ederdim, sıra sıra dizsem TNT’leri, koysam Redston’u, ardı ardına patlasa… Ama tek tek en fazla kaç tane TNT koyabilirdim ki? Buna can mı dayanırdı!

Creative modda Superflat harita oluştururken baktım ki haritanın yapısını istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Haritanın yapısı itemlerin kodları ile oluşturuluyor. En üst katmana TNT’nin kodu olan 46 yazdığımda baktım ki her yer TNT oldu. Tek bir Redstone koydum ve bütün TNT’ler ardı ardına patmaya başladı. Minecraft haritası da Saturn gezegeni kadar büyük olduğu için, bütün TNT’ler sonsuza kadar patlıyor!

Önce

minecraft tnt haritası

Sonra

minecraft tnt haritası

Nasıl Yapılır?

Siz hiç yeni harita oluşturmakla uğraşmayın diye sizlere yepisyeni, henüz tek bir TNT’si bile patlamamış bir harita sunuyorum. Haritayı indirdikten sonra yapmanız gereken tek şey harita klasörünü şu dizine atın ve oyuna girin:

%appdata% › .minecraft › saves

İndirTNT Haritası

Oyun

Ben en fazla iki katlı küçük binalar inşa ederek, küçük bir köy kurmaya çalışırken, adamlar resmen gökdelenler inşa edip, büyük şehirler ortaya çıkarıyor.

Area 73-5 çok modern bir şehir. Hatta modernden de fazlası. Area 73-5‘te bir uzay istasyonu, universite, yerleşim yeri, stadyum ve merkez var.

Area 73-5‘in krokisi şu şekilde:
Minecraft Fütüristik Map Area 73-5

Ekran Görüntüleri

Minecraft Fütüristik Map Area 73-5

Minecraft Fütüristik Map Area 73-5

Minecraft Fütüristik Map Area 73-5

Tanıtım Videosu

Dosyalar

Dosyaların şifresi “kralizasyon.net“tir.

Kurulum

 • İndirdiğiniz map dosyasında ki “Area 73-5” klasörünü olduğu gibi “%appdata% › .minecraft › saves” dizinine atın.
 • Oyuna girerken “Futuristik City” adlı bölümü seçin.
 • Eğer görüntülerde ki texture packa sahip olmak istiyorsanız ikinci dosyayı indirip “texturepack” dizinine atın.
Videolar

Yamyam Style, Mangal Style ve bilimum stylardan sonra şimdi de Minecraft Style!

Bu gerçekten çok orjinal olmuş çünkü sözler de değişik.

Nasıl Yapılır?, Oyun

MineCraft oynayanlarınız vardır belki aranızda. Yada “uff böyle oyun mu olur be salak” diyenleriniz vardır. Oynayanlar bilir ki MineCraft’ta TexTure diye bi olay var. TexTure Pack‘lar sayesinde oyunumuzun görünümünü değiştirebiliyoruz.

İnternette birçok TexTure Pack bulabilirsiniz.

Hoşuma giden bir TexTure Pack vardı. Adı da şu: LB Photo Realism.

MineCraft TexTure Pack'im

Bu TextTure Pack gerçekten çok kaliteli ve çok güzel ama oyunu acayip kasıyordu. Bende buna benzer, kaliteli bir TexTure ararken Derivation‘u buldum. LB Photo Realism‘e oldukça benziyor ve oyunu kasmıyor.

Siz de bu TexTure Pack‘i kullanmak istiyorsanız buradan indirebilirsiniz: Derivation

Kurulumda sıkıntı çekenler olabilir kurulumunu da anlatayım…

Kurulum

 • TexTure Pack‘imizi “%appdata% › .minecraft › texturepacks” klasörüne .rar olarak atıyoruz,
 • Ardından buradan MCPatcher‘ı indiriyoruz,
 • MCPatcher‘i çalıştırıp “Patch” butonuna basıyoruz,
 • Oyuna girip TextTure Pack‘imizi seçiyoruz ve oynamaya başlıyoruz.

Not: Dosyaların şifresi “kralizasyon.net” tir.

İyi oyunlar! :)

Dip not: Resimde gördüğünüz her taşını kendim koyarak inşa ettiğim köyümdür. Şuan küçük olsada hergün girip birkaç yapı daha inşa etmeye çalışıyorum :)

Oyun, Videolar

MineCraft’ı bilenler bilir. Ama bilmeyenler için özetlemek gerekirse 8bitlik bir oyundur. Java dili ile yazılmıştır. Oyunda küpler ile koskoca bir dünya kuruyor ve gece oluncada canavarlardan kaçıyor, onları öldürmeye çalışıyoruz.

FPS nedir diyecek olursanız FPS Counter Strike gibi oyunlara verilen tür ismidir. Counter Strike gibi oyunlar FPS oyun türüne girerler.

Şimdi asıl konumuza dönelim: BirckForce

Nedir bu BirckForce? Nasıl birşeydir? MineCraft ve FPS ile ne alaksı vardır?

BrickForce şu slogan ile yola çıkmış bir oyun: İnşaa Et, Paylaş ve Oyna

Oyuna MineCraft’ta olduğu gibi küpler ile bir harita oluşturara başlıyoruz. Ardından bu oluşturduğumuz haritada arkadaşlarımızla birlikte silahlı bir kapışmaya giriyoruz. İşte bu yönden oyunun sloganı oyun ile çok uyumlu. Önce inşaa ediyoruz, arkadaşlarmızla paylaşıyoruz ve ardından kapışmaya başlıyoruz!

Adamlar resmen ikisi bir arada yapmışlar :) Bu oyunda hem yaratıcılık, hemde reflex önemli. Reflef önemli çünkü karşımızda düşmanı gördüğümüz anda ateş edip düşmanı öldürmeliyiz :)

BrickForce şuan beta aşamasında olan bir oyun ve oyunu oynayabilmek için üye olduktan sonra bir Beta Key‘e ihtiyacımız olacak. Bunu nerden bulacağımızda yazının devamında anlatacağım.

Oyun Modları

Oyunda bir çok mod bulunuyor. Modlara göz atacak olursak:

 • Takım Modu

Takim modunu seçin ve “Onayla” butonuna tiklayin. Simdi odanin ismiyle birlikte iki takim göreceksiniz: kirmizi ve mavi. Ilk önce oyuna baslamis herkes “Master” olarak etiketlenecektir. Master, “Baslat” tusunu gören tek kisidir, katilmak isteyen diger tüm oyuncular “Hazir” tusunu görür. Katilan tüm oyuncular “Hazir” tusuna bastiginda oyun baslayacaktir. “Takim degistirme” size takim renginizi degistirme imkani tanir. Iki takimdan hangisi daha fazla kisiyi maglup ederse, o kazanir.

 • Hayatta Kalma Modu

Bu bir klasik Ölüm kalim mücadelesi durumdur. Harita üzerindeki herkes herkesi yenmeye çalisir. “Öldürmeler” bu turda kaç kisinin maglup oldugunu gösterir, “Sayim” ise bu turu önceden bitirmek için daha ne kadar maglup edilecek kisi kaldigini gösterir.

 • Patlama Modu

Kirmizi takimin amaci, bir bomba yerlestirmek mavi takimin amaci ise onu etkisiz hale getirmektir. Kirmizi takimin tüm üyeleri bir bomba tasir (silahlarindan baska tabi ki). Her “Patlama” haritasinin içerdigi iki patlama noktasindan birisine erismek onlarin amacidir.

Bombayi yerlestirmek ve etkisiz hale getirmek için “E” tusuna basip basili tutun. Bu biraz zaman alacagindan koruma amaçli olarak yaninizda takim üyeleri getirin! Bir bomba bir kez patlama noktasina yerlestirildiginde, harita üzerindeki herkes tarafindan görülebilecek bir geri sayim sayaci çalismaya baslar. Zaman bittiginde, bomba patlar ve mavi takim kaybeder. Bomba belirtilen sürede patlamazsa, kirmizi takim kaybeder. Her iki patlama noktalarini her zaman radarinizda görebilirsiniz.

 • CTF Modu

CTF veya Bayragi kap modunda oyuncularin tek bir amaci vardir: bayragi almak ve rakibin bayrak noktasina tasimak. Bayrak noktalarini radarda görebilirsiniz.

Bayragi tasiyan bir oyuncu maglup oldugunda, bu oyuncu harita üzerinde rastgele bir ortaya çikma noktasinda yeniden ortaya çikar ve süreç içinde bayragi düsürür. Bu bir kez oldugunda, bayrak herkesin radarinda tekrar gösterilir ve tüm oyuncular bayragi yenilmis eski tasiyicinin düsürdügü yerden alir.
Ekranin üst kismindaki kirmizi ve mavi rakamlar bir takimin belirlenen birakma noktasina bayragi birakmada kaç kez basarili oldugunu gösterir. Bir turda kim bunu en fazla yaparsa, o kazanir. Alttaki çubuk, sizin birakma noktalarindan ne kadar uzakta oldugunuzu gösterir.

Tanıtım Videosu

Ekran Görüntüleri

Beta Key

Yazının başında da dediğim gibi BrickForce henüz beta aşamsında olan bir oyun ve oyunu oynayabilmemiz için bize bir Beta Key gerekiyor. Beta Key’i nerden bulacağımızı ve nasıl kullanacağımıza bakalım şimdi de…

Beta Key’i şu siteden alacağız. Siteye kayıt olup giriş yaptıkan sonra “Get Your Key” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan keyi alın.

Keyi aldık. Peki şimdi bu keyi nasıl kullanacağız?

Oyuna şuradan kayıt olurken alt kısımda bir Beta Key yazı kutusu göreceğiz. İşte aldığımız beta keyi oraya yapıştırıp kayıt işlemini tamamlayacağız.

Ardından e-postalarımızı kontrol ederek hesabımızı aktive edeceğiz ve oyuna başlayacağız.

İyi oyunlar!

Brick Force TR