Archives

Oyun, Videolar

Vito… O aslen bir Sicilyalı. Empire Bay, Amerika’ya ailesiyle birlikte daha iyi bir yaşam amacı için “Amerikan Rüyası”nı tatmaya gelmiştir ama aslında kendi deyimiyle bir “kâbusun” içindedir. Vito ve en yakın arkadaşı Joe, kendilerince rezil buldukları ve beğenmedikleri bu hayatı nasıl benimseyebilirlerdi? Çünkü onlar hayatı kolay yoldan kazanmayı seven 2 kafadardı. Bu yüzden de “Mafya” terimi onların yaşamına çok uygun geldi ama aslen de öyle miydi? Çünkü bu 2 genç adam Mafya’nın o meşhur karanlık yanlarını unutuyorlardı.

Görüş Beyannamesi: Mafia 2

Evet… Mafia II 2010 senesinde hayatıma girdiğinde hem oyunu oynarken hem de macera dolu hikâyeyi heyecanla izlerken aynen böyle düşünüyordum. “Bu 2 genç adamın meraklı hikayesi..”

Bana göre Mafia II uzun yıllar boyu ve hatta hiç unutamayacağım bir oyun. 2KGames’in Çek Cumhuriyeti merkezli 2KChezh tarafından geliştirilen ve 2010 senesinde piyasaya sürdüğü Mafia II, her ne kadar “Açık Dünya” oynanışı adı altında oyunculara pek bir şey sunmamış olsa da, gerek karakterleri, gerek grafikleri, mekan tasvirleri ve gerekse de hikayesi ile kesinlikle kendisini başucumda tutmama etken. Elbette Mafia 2‘nin 1. oyun ile arasında grafiker, oynanabilirlik ve hikaye bakımından dağlar kadar fark olduğu da bir gerçek ama serinin ilk oyundaki kalitesi burada da aynen devam ediyor. Yapımcılar bizlere efsane ve dünyanın belki de en kuytu şehirlerinden birisi New York yani oyundaki adıyla Empire Bay’ın çizimini harika bir şekilde gösterebilmeyi başarabilmişler.

Oyun özellikle 2010 senesinde oynanabilirlik manasında çok şey vaat etmişken ben en çok eski model arabalarının ihtişamını ve kontrolü sevmiştim. Mafia II bi taraftan beni kendine çekerken bi taraftan da bu güzel ve döneminin alımlı arabaları gerçek hayatta kullanamamak cidden insanın içinde ukde bırakıyordu. Eski yılların hastası olan ben bu oyunu kaç defa bitirdiğimi hatırlamıyorum bile.

Görüş Beyannamesi: Mafia 2

Yapımcılar oyunda “Mafya” unsurlarının acımasızlığını kullanabilmeyi ve gerçekçilik bakımından Kirli Para sektörünü oyunculara “lafı fazla uzatmadan” yansıtabilmeyi iyi başarmışlar bana göre. Elbette oyuncularında bu konudaki bir nevi geri dönüş tepkileri kaliteli oldu. 2KGames’in aslında dikkat çekmek istediği bir noktaydu bu çünkü: Mafya hayatının hiç de iyi olmadığı. Buna en iyi örnek oyundaki başkahramanımız Vito ve daha sonrası için ise Joe. Bu iki adam hayattan bekledikleri bir şey kalmadığı anda artık kendi yollarını çizmeye karar veriyorlar. Bir İnsanın nasıl kötü yola kolaylıkla ya da hiç ummadığı anda savaş verdiği mücadelesinde bile bu denli yollara saplanabileceğini anlatan bir yapım Mafia II. “Girdin mi çıkışı yok” lafına iyi bir gönderme Mafya.

Öte yandan Mafya camiası adına adeta oyuncuların gözünde ne varsa ortaya döken geliştirici firma 2KChezh, bu doğrultuda zamanında yaşanmış olan gerçek olayları ve filmlerden dahi güzel anıları kesitler halinde oyunculara yansıtabiliyor.

Son olarak; 2KGames seriden umutlu. Açıkçası ben de umutluyum. Hatta şuan Mafia 3‘ü nasıl sabırsızlıkla beklediğimi anlatamam. Hem de 2. oyunu öyle alacalı ve meraklı bir son ile bitmişler iken… 2KGames 3. oyun içi henüz “en iyisini yapmak uğruna üstünden biraz zaman geçirmemiz gerekiyor” demekle yetinse de ben de buna hem seviniyor hem de umarım ki fazla zaman geçmeden yeni Vito’yu karşımda görürüm diyorum.

Tanıtım Videosu

Yeni bir yazı da görüşmek üzere,
Hoşçakalın.