Archives

Kişisel

Sözel derslerden çok sıkıldığım için seçtim sayısalı. Oysa ki sayısal seçeceğim bundan 2-3 yıl önce hiç aklıma gelmezdi. Tee ilkokuldayken, söz dersleri sever, sayısal derslerden nefret ederdim ve “ulan bi liseye geçsekte sözel seçip kurtulsam şu saçma sapan matematik dersinden falan” derdim.

Ne olduysa geçen sene oldu. Matematikten anladığımı farkettim. Hatta geçen sene en iyi derslerimden ikisi matematik ve fizikti. Biyoloji ve kimya biraz ben, biraz da hocalar yüzünden pek iyi değildi :)

Sayısal Bölümde Mi Okuyorum!?

Çok düşündüm geçen sene, sayısal mı, eşit ağırlık mı yoksa sözel mi? Araştırdım, düşündüm, taşındım ve araştırdım. Eğer sayısala gidersem YGS’de karşıma çıkacak soruları diğer bölümlerden mezun olanlara göre daha rahat yapabilecektim.

İşte bu yüzden sayısal seçtim ve ikinci hafta olmasına rağmen derslere yeni yeni giriş yapmaya başladığımız için sayısal zor mu yoksa kolay mı henüz anlayamadım.

Ama kafama takılan ve canımı sıkan bir olay var. Sayısal seçtim de ne oldu?

Sayısal seçen insan, benim gibi sözel derslerden nefret eden insanlardır. Ee abi, biz zaten bıkmışız sözel derslerden ki sayısal seçmişiz. Bize illa matematik öğretin, illa fizik öğretin, illa biyoloji ve kimya öğretin demişiz! Sen hala bize neden sözel ders öğretmeye çalışıyorsun ki!?

Sayısallara gerçekten haksızlık yapılıyor. Bak sözellere, onlar matematik vs. vs. sayısal dersler görüyorlar mı? Görmüyorlar, çünkü adamlar adı üstünde “sözel”. Ee sözeller bizim gördüğümüz dersleri görmüyorsa biz neden onların gördüğü dersleri görüyoruz ki!?

Ya madem illa sözel dersleri de göreceksin diyorsun, o zaman haftalık saatini düşür be kardeşim. O edebiyatı 2-3 saat anlatacağınıza 1 saat anlatın, kalan boş saatlere de sayısal bir ders koyun!

Gerçekten eğitim sistemimiz de, eğitim-öğretim anlayışımız da çok berbat, çok…

Bu yazımı google’dan lisede “erkeklerin sevdiği kız tipleri”  diye arayan kardeşlerimize yazıyorum. Öncelikle böyle özel bir soruyu internette aramak biraz sakıncalı olabiliyor. Sonuçta karşındaki adamın sapık psikopat falan olmadığını anlayamıyorsun. Neyse sonuçta buraya geldiysen doğru adrestesin…:D

Şunu belirmek isterim ki isterim ki; Gelecek de doktor savcı, hakim, savcı, müdür, vs mesleklere sahip olması beklenen yakışıklı, zengin tipler genelikle herkes tarafından çok rahat erişilebilen, (Halk arasında kaşar denilen) okula sokağa abuk sabuk kıyafetlerle  makyajlarla çıkan, ders notu 3,00 geçmeyen sürekli babasını ve parasını kullanan,0 benim akıl noksanı dediğim, aklı bir karış havada olan birisine değil bakmak yakınından bile geçmez.(belki dalga geçmek için ara sıra “takılırlar”)

Kısacası böyle bir  kişilik bozukluğunuz varsa hiç boşuna uğraşmayın .Sanırım sevmediğimiz kızı aklınızda canlandırdım.Peki nasıl kızları severiz?

Adı okulun magazin konuşmalarında geçmeyen, büyüklerimizin “Çok efendi, çok akıllı, kısacası hanın hanımcık dediği” elinden kitap düşmeyen, yüzüne onu sinirlendirecek bir şey söylesek bile yüzünü aşağıya eğip bize kalitesini gösteren, fazla konuşmayan, kendisine laf atana “ben senin bildiğin kızlara benzemem” diye bence çok tatlı, çok sevimli bir cevap veren kızdır.Erkeğin isteyeceği ama her erkeğin edinemeyeceği kız türüdür. Aslında Barış manço abimizin bu şarkısı onu yeterince anlatıyor…

Hasılı kelam siz siz olun saçma sapan emocu denilen tiplere özenmeyin.Kendinizin koklanmamış gül olarak kalmasını sağlayın….

Kişisel

Yaz tatilinin ardından tekrar okul açılıyor. Ne de çabuk geçti o özlenen günler… Özlenen günler geride kaldı, şimdi hem özlediğimiz, hemde özlemediğimiz günlere geldik.

Son iki haftadır okulun açılmasına kalan günleri sayıyorum. Düşünüyorum, bir yandan arkadaşlarımı, diğer yandan ise dersleri. Dersleri düşündükçe içime bir kurt düşüyor, stres basıyor. Sonra düşünmeyi bırakıyor, herşeyi akışına bırakıyor, “hayırlısı be gülüm” diyorum :)

Herkes diyordur “bu sene çok çalışıcam” diye ama hiçbir zaman öyle olmuyordur. Bende öyle diyorum. Bunu geçen sene de demiştim. Ama ne yaptım? Çalıştım mı? Hayır. Okulun ilk günleri biraz çalıştım sadece, sonra sıkıldım ve sadece yazılı olduğunda ders çalıştım. Ama düşündüm de, sadece yazılı olduğunda çalışmakla olmuyor. Gerçekten olmuyor! Pişmanım şuan çalışmadığıma…

Çok Çalışmalıyım!

Bu sene de pişman olmamak için çalışacağım! Yazılılardan düşük not alıp strese girmemek için çalışacağım! Geleceğim için çalışacağım!

Çalışmak için bilgisayara ve bloguma daha az vakit ayırmalıyım. Günde bir yazı bile yetmeyen bir tanecik takipçilerim, artık yine eskiden olduğu gibi “haftada bir” lik plana alışsanız iyi olur :)

Bence sizde bilgisayara ve bloglarınıza daha az vakit ayırın, özellikle de liseye yeni başlayacak arkadaşlar. Çünkü lise zordur, lise 1 daha da zordur. Bir yandan yeni ortama alışmaya çalışıyorsunuz, diğer yandan da yeni derslere aşina olmaya çalışıyorsunuz. Bu süreçte derslerinize daha çok vakit ayırın. Zaten sonraki sınıfta kendinizi yine başka bir ortamın içinde bulabilirsiniz bölüm seçtiğiniz için. Bu sınıfta da yine aynı şeyleri yaşayacaksınızdır. Hem yeni ortam, hem de dersler

Velhasıl’ı kelam, hep bareber oturuyoruz, eşşek gibi çalışıyoruz! :)

Vay be! Koskoca bir eğitim-öğretim yılını daha atlattık ve lise 2 ye geçtik!

Ulan ne günler geçirdik bee! Yeri geldi yazılılardan yüksek aldık sevindik, yeri geldi düşük aldık üzüldük. Yeri geldi düşük sözlü veren hocalara küfür ettik. Yani acısıyla tatlısıyla bir yılı bitirdik.

Lise 2 için sayısal seçtim. Kimisi zor dedi, kimisi yapamazsın falan dedi ama arkadaşlar korkma yaparız biz dediler ve motive ettiler beni. Sayısal seçmemde arkadaşlarında rolü büyük yani. Birazda internetten araştırma yaptım sayısal zormu acaba diyerekten ve internette de kimisi zor diyor, kimisi kolay diyor… Olan oldu artık ya seçtik işte sayısal. Yapacak bişey yok. Zorsa da oturacağız eşşek gibi çalışacağız arkadaş!

Sınıfta kalmaktan çok korkuyordum bu yıl çoğu kişi gibi. Çünkü her iki dönemde de ilk yazılılardan sonra notlarıma baktığımda çok zayıfım olduğunu gördüm. Ama son yazılılarda hem çalışarak, hemde arkadaş desteği ile zayıfların birçoğunu kurtardık. İlk dönem karnede 2 zayıf vardı: Kimya ve Coğrafya. İkinci dönem Kimya’yı kurtardım ama zayıf dersler arasına yenileri eklendi :) İkinci dönem 4 zayıfım vardı :) Yinede ortalama ile geçtim Allah’a şükür.

Lise 2 de çok çalışacağım” diyorum kendi kendime herkes gibi ama… Kesin yine çalışmayacağım. Çünkü her zaman böyle diyoruz ve yine aynı seviyede çalışıyoruz. İnşallah bakalım seneye daha çok çalışırız :)

Bu arada sınıfta kalan ve sorumlu olarak geçen arkadaşlarda haketmişti yani. Oh olsun onlara! :D

Okul açılıyor… ve ben bu sene hiç tanımadığım bi okula, hiç tanımadığım bir ortama ve hiç tanımadığım kişilerin arasına gidiyorum… Evet, lisenin ilk yılı gerçekten çok korkunçmuş.

Bu sene derslerime daha iyi sarılamm lazım, çok çalşmam lazıım çoook… Ve bazı şeyleri azaltmam lazım bu sene. İnterneti ve yazılarımı. Artık sadece boş zamanlarımda yazı yazabileceğim bloguma. Ben bu duruma çok üzülüyorum. Umarım sizde üzülüyorsunuzdur :D Devamını Oku