Archives

Tanıtım

deprem risk tesptii

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Kentsel dönüşümden faydalanmanın ilk basamağı binanız için aldığınız deprem risk raporunun çürük çıkması. Binanız için rdeprem risk raporu alacağınız kurum akanlık tarafından lisans verilmiş kurum olmalıdır. Aksi takdirde aldığınız raporu bakanlık onaylamaz ve binanız gerçekten çürük bile olsa kentsel dönüşüm yasasından yararlanamazsınız. Son zamanlarda bakanlık onaylı olduğunu söyleyen ancak gerçekte olmayan bazı kurumlar vatandaşlara deprem risk raporu hazırlamakta. Size gelen ya da sizin başvuracağınız firmanın bakanlık tarafından onaylı olup olmadığını muhakkak sormanız gerekmekte. Bu firmalara dilerseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi web sirtesinden de ulaşabilirsiniz.

Bakanlık onaylı bir kurumda alacağınız raporu bakanlık inceledikten sonra onaylayacaktır ve binanızın güçlendiirlmesi ya da yeniden inşaa edilmesi için gerekli olan süreç başlayacaktır. Bu süreç maddi bir yük getirmekte. Ancak bakanlık kentsel dönüşüm çalışmalarına çok önem verdiği için bankadan alınan kentsel dönüşüm kredisi faizlerinde neredeyse yarı yarıya faiz desteği sağlamakta, ve pekçok işlemden ücret almamakta. Kredi almak istemeyen vatandaşlar için ayrıca 18 ay geri ödemesiz kira yardımı da yapılmakta.

Tanıtım

kentsel-donusum-kredisinde-masraf-yok
Deprem riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında yıkılması gereken binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bankalar arasında protokoller imzalandı. Riskli bina sahipleri, binalarının yıkılıp yeniden yapılması ya da binalarının güçlendirilmesi çalışmaları için bankalara kredi başvurusunda bulunabilecekler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlayacağı afet risk haritası ile birlikte, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında öncelikle hangi bölgelerin yararlanacağı tespit edilebilecek. Konutun ne kadar dayanıklı olduğu, deprem, heyelan, sel gibi afetlere maruz kalma ihtimali değerlendirilebilecek. Ayrıca evini konut kredisi ile almış, binaları riskli bulunan ev sahipleri de, bankalar kredi vermezse bile, kredisi devlet tarafından yenilenebilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilmiş olan depreme dayanıksız raporu bulunan yapı sahipleri, Kentsel Dönüşüm Kredisi fırsatından yararlanabilecekler. Maksimum 120 ay vadeye kadar çok uygun faiz oranıyla masrafsız krediden yararlanılabiliyor ve bu proje ile birlikte konut kredisi biten kişilerden ipotek kaldırma bedeli gibi bir ücret de talep edilmiyor.
Kentsel Dönüşüm kapsamında, riskli bölgelerde yer alan veya riskli bölgede olmayıp riskli bina olduğu tespit edilmiş yapınızın yeniden inşa edilmesi, güçlendirilmesi amacı ile kentsel dönüşüm kredisine banka şubelerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.