Archives

Kişisel

Yine sevgili arkadaşım Furkan Özden‘den bir mim daha almışım. Artık alışkanlık halini almaya başlayacak mim yazılarım sanırım…

Bu mim biraz farklı. Mimde belirlenen bir konu hakkında yazmak yerine, belirlenen sorulara cevap vereceğim. Bakalım neymiş o sorular…

soru işareti

Mantığın mı yoksa duyguların mı ön plandadır?

Asla duygularımla hareket etmem. Mantığım duygularımı yönetir. Bana göre duygular nefs, mantık ise ruh gibidir. Mantığımla duygularımı, yani nefsimi terbiye ederim.

Duygularımla ya da mantığımla hareket edecek olursam ilerde neler yaşayacağımı düşünürüm. Her düşünmem de mantığım duygularımı yönetir.

İnsanlar niye mutlu değiller? Niye gözlerinin önündeki mutlulukları görmüyor ve şükretmesini bilmiyorlar?

İnsanlar aç gözlülükleri yüzünden mutsuzlar. iPhone 5 kullanmayıverin, ne olacak!?

İnsanlar dinlerini unutmuşlar, şükretmeyi nerden bilsinler ki… Nüfus cüzdanlarında din olarak “İslam” yazar ama yaşadıkları hayatla İslam’ı lekeliyorlar.

Çok para harcayıp, keşke almasaydım ya da harcamasaydım dediğin bir şey var mı?

Darkorbit oyunu için kredi, vBulletin forum sistemi lisansı. Bu ikisi için çok param gitti. Ne işime yaradı? Hiçbirşey… Şimdi ben de aldığım fiyata satıp kurtulmak istiyorum.

Haklı olduğun bir konuda kendini savunur musun? Yoksa susmak adelet mi dersin?

Sonuna kadar savunurum! Ama bazen susmakta bir savunmadır, bakışlar yeter bazen…

Tok gözlü müsün? Yoksa her şeyim olsun diyenlerden misin?

“Her şey” değişir kişiden kişiye. Benim için her şey, şuan sahip oldularımdan fazladı değildir.

Cevaplar biraz kısa oldu, ama öz oldu. Ee ne yapayım yahu, sorular zordu! :)

Mimi Rıza Sabuncu, İsmail Görkem Kara, Tahsin Sungur, ve Emre Yıldırmaz ‘a gönderiyorum…

Kişisel

Günümüzde her yaştan kişiye hitap eden sayısız online oyun var. İnsanlar saatlerce bu oyunlar başında vakit geçirip, charlarını geliştirmeye uğraşıyorlar. Parası olan, daha kolay ve hızlı gelişmek isteyen para ile oyun kredisi alıyor. Ee tabi, bu adamlar babalarının hayrına yapmıyorlar oyunları, değil mi? :)

online oyun darkorbit

Geçenlerde ben de oynadığım bir online oyunda ipin ucunu karçırıp fazla miktarda oyun kredisi çektim. Oyun kredisini çektiğim ilk hafta gayet eğlenceliydi. Kolaylıkla level atlıyor, hep sahip olmak istediğim şekilde bir chara sahip oluyordum.

Sonra ki hafta oyun kredisi suyunu çekmeye başlayınca ve oyunun bot kaynadığını görünce oyun için verdiğim paramın boşa gittiğini düşünmeye başladım. Ah şu botlar… Adamlar bir de hile için para harcıyorlar. Lanet onlara!

Oyunun yabancı serverlerine baktığımda ise hiç bot yok ya da çok az. Keşke charımı yabancı bir serverde açsaydım…

Sadece şu an oynadığım online oyunda değil, Türk insanının oynadığı bütün online oyunlarda durum aynı. Herkes hile yapıyor, herkes! Yaptıkları hileler ile oyuna yeni başlayan oyuncuların charlarını geliştirmelerinin zorlaştırıyor ve varsa oyunun ekonomik düzenini alt üst ediyorlar.

Eğer oyuna yeni başladığımda charımı yabancı bir serverde açsaydım oyun için verdiğim paraya pişman olmayacak, aksine oyundan zevk alacak, “ulan iyi ki almışım oyun kredisini hee!” diyecektim belki de kendi kendime… Olan oldu, yapacak bir şey yok.

Oyunu bırakmaya çalışacağım ve bir daha asla oyun için para harcamayacağım. Bu bana iyi bir ders olsun!..