Archives

Webmaster, WordPress

Bugün keşfedip hemen kullanmaya başladığım CloudFlare servisi sitenizi her açıdan güçlendiren ücretsiz bir servisdir. (Ücretli olarak daha çok avantaj elde edebilirsiniz)

Sitenizi CloudFlare‘e ekleyip NS adreslerinizi CloudFlare‘in verdiği NS adresleri ile değiştirdiğinizde artık siteniz CloudFlare‘e emanet oluyor. Yanlış anlamayın, bu bir hosting servisi değil!

CloudFlare dünya üzerinde sahip olduğu birçok sunucuya sitenizi göndererek cache işlemi yapar. Böylece dünyanın farklı noktalarından sitenize girişler artık daha hızlı olur. Ayrıca cache işlemi sayesinde siteniz saldırı alıp kapanırsa alınan son cache kullanıcıya gösterilir.

cloudflare

CloudFlare sitenizi DDoS, SQL Injection ve spam yorumlardan da korur. CloudFlare‘in ile sitenizin hızında %30 artış görülür ve harcadığı bant genişliği %60 azalır.

Ayrıca CloudFlare ile sitenizin trafiğini takip edebilir, sitenize yapılan saldırıları görebilir ve engelleyebilir ve sitenize yeni uygulamalar da ekleyebilirsiniz.

Bu avantajları o kadar para verdiğimiz hosting servisleri bile vermiyor ya da ek ücret karşılığında veriyor. Ama CloudFlare tüm bunları ve fazlasını bize ücretsiz olarak sunuyor. Şimdi, sitenizi CloudFlare ile nasıl güçlendireceğimize bakalım…

Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle buradan CloudFlare‘e kayıt olun,
  • Kayıt işleminden hemen sonra sitenizi ekleyin, ardından CloudFlare sizi birkaç saniye bekletecek,
  • Sonraki adımlarda IP adresleri ile hiç oynamadan “Devam Et” butonuna tıklayın,
  • Son adımda karşımıza yeni NS adreslerimiz çıkıyor. Alan adımızın yönetim paneline girip NS adreslerini değiştirin ve tekrar CloudFlare‘e dönerek NS adreslerinizi değiştirdiğize dair “Tamam” butonuna tıklayın.

Not: NS değişimi 24-48 saat sürebildiği için sitenize bu süre içerisinde erişim olmayabilir, telaşlanmayın.

Artık siteniz CloudFlare güvencesinde! :)