Archives

Oyun, Videolar

MineCraft’ı bilenler bilir. Ama bilmeyenler için özetlemek gerekirse 8bitlik bir oyundur. Java dili ile yazılmıştır. Oyunda küpler ile koskoca bir dünya kuruyor ve gece oluncada canavarlardan kaçıyor, onları öldürmeye çalışıyoruz.

FPS nedir diyecek olursanız FPS Counter Strike gibi oyunlara verilen tür ismidir. Counter Strike gibi oyunlar FPS oyun türüne girerler.

Şimdi asıl konumuza dönelim: BirckForce

Nedir bu BirckForce? Nasıl birşeydir? MineCraft ve FPS ile ne alaksı vardır?

BrickForce şu slogan ile yola çıkmış bir oyun: İnşaa Et, Paylaş ve Oyna

Oyuna MineCraft’ta olduğu gibi küpler ile bir harita oluşturara başlıyoruz. Ardından bu oluşturduğumuz haritada arkadaşlarımızla birlikte silahlı bir kapışmaya giriyoruz. İşte bu yönden oyunun sloganı oyun ile çok uyumlu. Önce inşaa ediyoruz, arkadaşlarmızla paylaşıyoruz ve ardından kapışmaya başlıyoruz!

Adamlar resmen ikisi bir arada yapmışlar :) Bu oyunda hem yaratıcılık, hemde reflex önemli. Reflef önemli çünkü karşımızda düşmanı gördüğümüz anda ateş edip düşmanı öldürmeliyiz :)

BrickForce şuan beta aşamasında olan bir oyun ve oyunu oynayabilmek için üye olduktan sonra bir Beta Key‘e ihtiyacımız olacak. Bunu nerden bulacağımızda yazının devamında anlatacağım.

Oyun Modları

Oyunda bir çok mod bulunuyor. Modlara göz atacak olursak:

  • Takım Modu

Takim modunu seçin ve “Onayla” butonuna tiklayin. Simdi odanin ismiyle birlikte iki takim göreceksiniz: kirmizi ve mavi. Ilk önce oyuna baslamis herkes “Master” olarak etiketlenecektir. Master, “Baslat” tusunu gören tek kisidir, katilmak isteyen diger tüm oyuncular “Hazir” tusunu görür. Katilan tüm oyuncular “Hazir” tusuna bastiginda oyun baslayacaktir. “Takim degistirme” size takim renginizi degistirme imkani tanir. Iki takimdan hangisi daha fazla kisiyi maglup ederse, o kazanir.

  • Hayatta Kalma Modu

Bu bir klasik Ölüm kalim mücadelesi durumdur. Harita üzerindeki herkes herkesi yenmeye çalisir. “Öldürmeler” bu turda kaç kisinin maglup oldugunu gösterir, “Sayim” ise bu turu önceden bitirmek için daha ne kadar maglup edilecek kisi kaldigini gösterir.

  • Patlama Modu

Kirmizi takimin amaci, bir bomba yerlestirmek mavi takimin amaci ise onu etkisiz hale getirmektir. Kirmizi takimin tüm üyeleri bir bomba tasir (silahlarindan baska tabi ki). Her “Patlama” haritasinin içerdigi iki patlama noktasindan birisine erismek onlarin amacidir.

Bombayi yerlestirmek ve etkisiz hale getirmek için “E” tusuna basip basili tutun. Bu biraz zaman alacagindan koruma amaçli olarak yaninizda takim üyeleri getirin! Bir bomba bir kez patlama noktasina yerlestirildiginde, harita üzerindeki herkes tarafindan görülebilecek bir geri sayim sayaci çalismaya baslar. Zaman bittiginde, bomba patlar ve mavi takim kaybeder. Bomba belirtilen sürede patlamazsa, kirmizi takim kaybeder. Her iki patlama noktalarini her zaman radarinizda görebilirsiniz.

  • CTF Modu

CTF veya Bayragi kap modunda oyuncularin tek bir amaci vardir: bayragi almak ve rakibin bayrak noktasina tasimak. Bayrak noktalarini radarda görebilirsiniz.

Bayragi tasiyan bir oyuncu maglup oldugunda, bu oyuncu harita üzerinde rastgele bir ortaya çikma noktasinda yeniden ortaya çikar ve süreç içinde bayragi düsürür. Bu bir kez oldugunda, bayrak herkesin radarinda tekrar gösterilir ve tüm oyuncular bayragi yenilmis eski tasiyicinin düsürdügü yerden alir.
Ekranin üst kismindaki kirmizi ve mavi rakamlar bir takimin belirlenen birakma noktasina bayragi birakmada kaç kez basarili oldugunu gösterir. Bir turda kim bunu en fazla yaparsa, o kazanir. Alttaki çubuk, sizin birakma noktalarindan ne kadar uzakta oldugunuzu gösterir.

Tanıtım Videosu

Ekran Görüntüleri

Beta Key

Yazının başında da dediğim gibi BrickForce henüz beta aşamsında olan bir oyun ve oyunu oynayabilmemiz için bize bir Beta Key gerekiyor. Beta Key’i nerden bulacağımızı ve nasıl kullanacağımıza bakalım şimdi de…

Beta Key’i şu siteden alacağız. Siteye kayıt olup giriş yaptıkan sonra “Get Your Key” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan keyi alın.

Keyi aldık. Peki şimdi bu keyi nasıl kullanacağız?

Oyuna şuradan kayıt olurken alt kısımda bir Beta Key yazı kutusu göreceğiz. İşte aldığımız beta keyi oraya yapıştırıp kayıt işlemini tamamlayacağız.

Ardından e-postalarımızı kontrol ederek hesabımızı aktive edeceğiz ve oyuna başlayacağız.

İyi oyunlar!

Brick Force TR