Archives

Kişisel

Hep “Hoşgeldin Ramazan” başlıklı bir yazı yazmak istemiştim ama üşengeçliğimden yazamamıştım. Bari şu mübarek ayın bitmesine zaman kala “Güle Güle Ramazan” başlıklı bir yazı yazayım dedim ve oturdum klavyenin başına…

Bir bereket ayının daha sonuna geldik… Peki Ramazan benim içi nasıl geçti?

Ramazan’da benim içim huzur dolar ama ben bu Ramazan ayından çıktıktan sonra anlarım. Şuan o huzuru hissediyormuyum diye şöyle bir kendimi yokladım da, şuan öyle birşey hissetmiyorum. Ama eminim ki Ramazan’dan sonra kendime bir eksiklik hissedecek, bu eksikliğin sebebini arayacak ve bulamayacağım. Bu eksikliği sadece Ramazan tamamlar…

Ramazanda yine her zaman olduğu gibi geceyi gündüz gündüzü gece ettim. Geceleri bilgisayar başında, gündüzleri ise yatakta geçirdim.

Her sahurda gündüz su ihtiyacı duymayayım diyerek bir sürahi dolusu su içtim. Evet, zor oldu, içerken karnım ağrıdı, adeta karnım “yeter artık daha fazla içme Allah’ın cezası” diyordu ama ben yine içtim :)

Geceleri “üç tekerlekli” nin üzerinde davul çalan davulcu bahşiş almaya geldiğinde mecburen verdik bahşişini. Aslında bir kuruşunu bile haketmiyordu Allah’ın cezası ama yinede verdik… Bana kalsa hayatta vermezdim… Neden mi? Çünkü adam davul çalmayı bilmiyor. Daha çok mahallede çalıp daha çok bahşiş toplayayım düşüncesiyle evlerin önünden “üç tekerlekli” siyle 4-5 saniyede geçen, davula insanları uyandırmak için değilde, görevi oymuşcasına vurarak saçma sapan, kulağa hiç hoş gelmeyen, ritimsiz sesler çıkaran bir davulcu belası bahşişi hakeder mi sizce?

Ramazan’da cuma günlerinden nefret ettim. O sıcağın altında cuma namazına gidip gelirken öyle susadım ki… Cuma namazına tabii ki gideceğiz yalnız o sıcağın altında, oruçlu halimizle gidip gelmek çok zor.

Aslında yazıyı sonlandırmadan önce içimdeki duygulara tercuman olarak birkaç paragraf daha yazmak isterdim sizlere ancak klavyeye dökemiyorum bu duyguları. Varsın bende kalsın bu duygular!..

Neyse efenim, eninde sonunda, acısıyla tatlısıyla bir Ramazan Bayramına daha kavuştuk! Bu da Ramazan’ın en güzel yanlarından biri işte! Ardında öyle birşey varki, heyecanı insanı kendisine çekiyor.

Yazıma son vermeden önce sizlerinde Ramazan bayramınızı kutlamak isterim.

Güle Güle Ramazan...

İyi bayramlar!