Archives

Hava & Su

Ama serbestsin” deyince aklınıza ne geliyor? Bir kişiyi ikna ederken kullandığımız bir cümle. Ama sadece basit bir cümle olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Birinden bir şey rica ederken ona emir kipi kullanarak konuştuğumuzda isteğimiz karşıdaki kişi tarafından yapılmaz ya da gönülsüzce yapılır. Ama sihirli cümleyi söylediğimiz de isteğimizi yerine getirme olasılığı iki kat artıyor.

Peki nedir bu sihirli cümle? “Ama serbestsin“. Bu bir teknik; ikna etme tekniği. “Ama serbestsin” olarak bilinen bir teknik.

ama serbestsin

Karşımızdaki kişiden bir şey yapmasını istediğimizde ona “Ama serbestsin“, “Ama seçim yapmakta serbestsin“, “Tabii kendini mecbur hissetme” gibi cümleler söylediğimizde karşımızdaki kişinin isteğimizi yerine getirme olasılığı 2 kat artıyor. Araştırmacılar bu tekniği 22 bin kişi üzerinde denemişler.

Yalnız bu sihirli cümleleri kullandığımız kişi ile yüz yüze görüşmemiz lazım. Aksi halde tekniğin etkisi ciddi oranda azalıyor.

Aslında teknik şöyle işliyor; İnsanlar emir kipleri ile sunulan bir işi yapmak istemezler ya da tek seçenek olması can sıkar. “Ama serbestsin” dediğimizde karşımızdaki kişiye daha fazla seçenek sunmuş oluyoruz. Ee ne demişler, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.