Archives

Aktüel, Nasıl Yapılır?

Yarışma sonucu belirlenen yeni Türk Lirası simgesi açıklandı.
Simgeye baktığımızda yazımı kolay ve akılda kalıcı görünüyor. Simgeyi ben beğendim ama çok klasik olmuş gibi görünüyor. Biraz daha değişik bir simge olabilirdi aslında.

Simgeyi bilgisayarda kullanabilmek için TCMB’nin bizler için hazırladığı küçük yazılımı kullanacağız.

Yazılmı bilgisayarınıza indirin: TLSimge

Yazılımı kurduktan sonra bilgisayarımızda yeni Türk Lirası simgesini kullanabilmek için AltGR+T tuşlarını kullanmalıyız.

Aktüel, Videolar

Bu yıl Bakü’de düzenlenecek olan uluslararası şarkı yarışması Eurovision’a Can Bonomo “Love Me Back” yani “Beni Yeniden Sev” adlı şarkıyla katılıyor.

Şarkı TRT’de yayınlanır yayınlanmaz büyük ilgi gördü ve sosyal medyada paylaşılmaya ve tartışılmaya başlandı. Bir kısım beğendiğini söylerken, bir kısım hiç beğenmediğini, bu şarkı ile yarışmayı kazanamacağımızı düşünüyor. Bir kısım ise şarkıyı eski Eurovision şarkılarımız ile karşılaştırıp eleştirilerini yapıyorlar.

Yazının devamında 2012 Eurovosion şarkımızı dinleyebilir ve benim eleştirilerimi okuyabilirsiniz…

Bence şarkının müziği güzel, sözleri idare eder ama söyleyen kişinin sesi şarkı ile hiç uyuşmuyor. Can Bonomo sesini bu şarkıda iyi kullanamamış yada videonun kalitesi iyi olmadığı için bana öyle geliyor.
Benim eleştirilerim bu kadar. Peki siz ne düşünüyorsunuz 2012 Eurovision şarkımız hakkında?

Daha önce sizlere şu yazımda Angry Birds‘ün yakında Facebook’ta olacağından bahsetmiştim. Aradan çok uzun bir zaman geçmeden Angry Birds sonunda Facebook’a geldi!

Oyuna göz attığımızda klasik Facebook oyunlarından bir farkı yok. Arkadaş davet etme, puan kazanarak arkadaşlar arasında sıralama yapma ve hergün oyuna girerek sürpriz hediyeler kazanma vs.vs.

Oyunu şu adresten oynayabilirsiniz. İyi oyunlar. Devamını Oku

Türk girişimlerin yeni sosyal ağ projesi quup sosyal ağı açıldı. Şuan quup’un üye sayısı az olsa da her gün hızlı artıyor. Ee tabi yerli olunca kulaktan kulağa yayılıyor ve duyan herkes hemen üye olmak istiyor. quup şuan sadece Türkçe ve İngilizce olarak hizmet veriyor. Ama bu dillerin artacağından şüphemiz yok. Çünkü quup dünya çapında bir proje.

quup’a ilk giriş yaptığımızda Twitter’a benzetiyoruz. Ancak profile kapak resmi ekleme ve diğer sosyal ağ hesaplarını quup hesabına bağlama quup’u Facebook’a ve FriendFeed’e benzetmemize sebep oluyor. Devamını Oku

Direk konuya dalıyorum…
Ya kardeşim birinci, ikinci, ve üçüncü filmi çıktı, hepsi çok beğenildi. Biz dördüncü filminde yeni bir senaryo beklerken adamlar gitmiş birinci filmin senaryosunu kullanarak yeni oyuncular ile “dördüncü” filmi çekmişler. Lan bu nasıl dördüncü film!? Eğer bir filmin dördüncüsünü veya herhangi bir “incisini” çekmek, senaryoyu başka oyuncular ile canlandırmaksa… {Yazacak birşey bulamadım} Umarım anlamışsınızdır benim demek istediğimi ben düşündüklerimi yazıma aktaramasamda. Devamını Oku

Rovio’nun ünlü oyunu Angry Birds Facebook’tan önce bir çok platformda yayınladı. Andorid, iOS, PC, Mac, Google Chrome ve Google+ ta yer alan Angry Birds şimdide Facebook’a geliyor!

Her Platformda büyük yankı uyandıran Angry Birds bakalım Facebook’ta da başarılı olabilecekmi. Bence hiç kuşkusuz Angry Birds her platformda olduğu gibi Facebook’tada büyük yankı uyandıracak ve ününe ün katacak.

Rovio’nun bizleri Angry Birds’ün yakında Facebook’ta olacağından haberdar etmek için yayınladığı videoyu yazının devamında birlikte izliyoruz… Devamını Oku

İnternetin en büyük ansiplopedisi olan Wikipedia’nın geçte olsa bir Android uygulaması çıktı. 
Wikipedia Android bizlere makaleyi kaydederek çevrimdışı okuma, benzeri yazıları arama, tam ekran kullanım ve paylaşma gibi özellikler sunuyor.

Uygulamanın görünümü tıpkı web sürümünde olduğu gibi oldukça hoş ve sade. Uygulama bu özellikleri ve yapısı ile Android Market‘te şimdiden 4.5 puan topladı bile.
Uygulama’dan ekran görüntüleri ve indirme bağlantısı yazının devamında… Devamını Oku

Yılın son gününde Google ve Yandex kullanıcılara bazı sürprizler hazırlamış. Gelin, şimdi bu sürprizler neymiş bir bakalım.

Tahmin edebileceğiniz gibi Google yılbaşına özel bir logo kullanıyor bugün anasayfasında. Bunu es geçiyorum zaten tarayıcınızı açtığınızda büyük ihtimalle görmüşsünüzdür Doodle’ı.

2011’in En Önemli Anları
Google’ın anasayfasında şöyle bir yazı gördüm: “Videoyu izleyin ve 2011 yılının en önemli anlarını hatırlayın.
” merak edip hemen linke tıkladım. Google hazırladığı videoda 2011‘de neler olduğunu bize kısaca anlatmış. Videoda Japonya depreminden, Steve Jobs’un ölümünden vs. vs. bahsediyor. Video herşeyiyle çok etkileyici olmuş. Buyrun sizde izleyin… Devamını Oku

Kullanıcıların merakla beklediği yeni sürüm 3.3, “Sonny” kod adıyla duyuruldu! Yeni sürümde kullanıcıları hem görsel yönden hemde kullanım açısından yenilikler bekliyor. Yazının devamında ki video da WordPress 3.3’te ki yenilikleri görebilirsiniz. Devamını Oku

Henüz yeni tasarıma alışamayan kullanıcılar mevcutken, Twitter tekrar tasarımını yeniliyor. Bu sefer, daha kullanışlı ve göze hitap eden bir tasarım ile geliyor karşımıza Twitter.

Yeni tasarım aynı zamanda birçok özellik içeriyor. Mesela artık Twitter’da da sayfa kurabileceğiz. Evet, tıpkı Facebook ve Google+’ta olduğu gibi, Twitter’da da sayfa kurabileceğiz. Sayfalar özelliğini, öncelikle büyük markalar kullanacaklar.Twitter, yeni tasarımını tanıtan bir video hazırlamış. Video da yeni tasarım kadar hoşuma gitti. Devamını Oku