Archives

Hava & Su

Aamir Khan ile ilgili bir araştırma yaparken karşıma çıkan ve oldukça da ilgimi çeken bu makaleyi sizlerle paylaşmak istedim…

(Kaynağı yazı sonunda belirttim)

aamir khan

Dünyadaki Müslümanların %10’u yani yaklaşık 150 milyonu Hindistan’da yaşıyor. Hint Müslümanlar çeşitli başarılara imza attılar ve çeşitli oluşumlarla ülkelerine hizmet ediyorlar. Bunları görünce kendi kendime “bu yazıyı yazmalıyım” dedim.

İlk önce Hindistan’da nasıl bu kadar Müslümanlar olur? sorusuna cevap vermek istiyorum. Bu Türk’ler sayesindedir. Evet Türk’ler sayesinde. İlk kez “Sultan” ünvanını alan Gazneli Mahmud‘un buralara yaptığı seferler sayesinde İslam buralara geldi. Gazneli Mahmud‘un hükümdar olduğu Gazneli Devleti‘nden sonra Büyük Selçuklu da İslamiyeti buralarda yaymaya devam etti. İşte Hindistan‘da bu kadar Müslüman olması başlıca bu iki devlet sayesindedir .Tabii ki de başka devletlerin de katkısı büyüktür.

Hint Müslümanların büyük işler yaptığını söylemiştim. Bunlara bir bakalım. -Bu bölüme başlamadan önce bunu yazmak zorundayım. Hint Müslümanlar genellikle “Khan” soyadını kullanır.-

Politika: Müslümanlar Hint politikasında yakın zamana kadar pasiftiler. Bu pasiflik The Welfare Party‘i (Refah Partisi) kurana kadar devam etti. The Welfare Party‘in bir seçime katıldığını düşünmüyorum. Umarım ileride Hindistan Meclisi’inde Müslümanların sesi olurlar.

Basın: Müslümanlar basın alanında politkadan çok daha önce bir oluşuma imza attılar. Bundan 12 sene önce The Milli Gazette‘yi kurdular. Gazete haftalık çıkıyor. Hindistan’daki Müslümanların sesi oluyor.

Sinema: Üzerinde en fazla duracağım konu. Çünkü Müslümanlar sinemada harika eserler ortaya koyuyorlar. Yaptıkları işler o kadar harikalar ki…

İlk olarak Bollywood‘un en fazla kazanan oyuncu olan Aamir Khan‘dan bahsedeyim. 1965 doğumlu olan Aamir Khan hem oyuncu hem de yapımcıdır. Kendisi şu anda Kiran Rao ile evlidir. 3 çocuğa sahip olan Aamir KhanBay mükemmeliyetçi” olarak adlandırılır.

Dediğim gibi kendisi Müslümandır. Çoğu kişi onun Hint sinemasına karşı olan önyargıyı yıktığını söyler. Bence de bu doğrudur.İlk kez 2001 yılında çektiği Lagaan filmi ile Oscar‘a aday gösterildi fakat alamadı. 2005 yılındaki Taare Zamane Par filmiyle iyice ünlendi. 2006’daki Fanaa filmiyle Keşmir sorununa dikkat çekti. 2008’de onun oynadığı Ghajini en fazla izlenen film olurken Aamir Khan 3 Idiots filmiyle kendi rekorunu kırdı.

Aamir Khan annesiyle beraber Hac vazifesini yerine getirmiştir.

Kendisi hazırladığı TV programıyla ülke sorunlarını dile getirir. Hatta gündeme getirdiği bir konu o kadar ilgi çekmiştir ki Hindistan Hükümeti bu sorunlara çare bulmak için yasa hazırlamış. Aamir Khan mecliste bu konuyla ilgili açıklama yapmıştır.
Bir başka Hint Müslüman oyuncu Shahrukh Khan. Shahrukh Khan da meslektaşı Aamir Khan gibi 1965’te doğdu. Dünyada en fazla hayranı bulunan oyuncu olduğu tahmin ediliyor. (Tam yarım milyar hayranı var.) Shahrukh Khan’ın lakabı King Khan’dır. Kendisi “My Name Is Khan” adlı filminde 11 Eylül 2001’den sonra Amerika’daki Müslümanların zorluklarını anlatmıştır. Shahrukh Khan evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Hint Müslümanlar daha sayamadığım çoğu işte en iyiler. Onlar “çoban bile olsan en iyisi olacaksın” anlayışı ile hareket ediyorlar. Hinduların çok bulunduğu bir ülkede Müslümanların bu kadar başarılı olması bize ancak örnek olmalıdır.

Son paragrafa dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten de Hint Müslümanlardan örnek almalıyız!

(Kaynak: http://www.anadoluhaberim.com/yazar.asp?yaziID=6924)

İzledim-İzliyorum

İzleyecek film ararken bi arkadaşım “3 Idiots” izle dedi. Adını daha önce çok duymuştum ama komedi filmi sevmediğim için izlememiştim. Filmi öneren arkadaşım “Bu filmi izlemeden dünyadan gitme, filmi izlerken ağladım” gibi şeyler söyleyince bakalım dedikleri kadar var mıymış bu film diyerek bugün açtım izledim. Evet, gerçekten dedikleri kadar varmış :)

Film dram ve komedi kategorisinde. Bana göre dram biraz daha ağır basıyor. Filmi izlerken fazla gülmedim ama ağladım, ilk defa bir film beni ciddi ciddi ağlattı.

3 idiots

Arkadaşlık ve dostluk ilişkeri filmde çok güzel işlenmiş. Eğitim sistemine de karşı çıktıklarını dile getirmeye çalışmışlar ama bence fazla becerememişler. Çünkü başroldeki Ranço kendi adına okumadığından dolayı dersleri fazla kafaya takmıyor ve sisteme çok rahat karşı çıkabiliyor ve hocalara kafa tutabiliyor. Ama kendi adına okuyor olsa, okuldan atılma korkusu ve başarısız olma korkusu olsa filmdeki hiçbir şeyi beceremez ve gerçekleştiremezdi.

Sonuç olarak; Bana göre her ne kadar filmin saçma afiş ve kapakları olsa da, siz de benim gibi filmin konusunu okuyup fragmanını izleyince filmi kesinlikle merak edip izleyeceksiniz. Film biraz uzun, 2 saat 40 dakika. Ama kesinlikle izlemeye değer. Bu filmden alacağınız çok ders var! ;)