Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Fazla kilolarından şikayetçi olan insanlar için büyük bir fırsat olan tüp mide ameliyatı şişmanlık giderici bir ameliyat olarak bilinir. Günümüzde birçok insan bu ameliyatı tercih etmektedir. Çünkü oldukça kolay ve pratik bir ameliyattır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam elde edilmiş olur.

Tüp mide ameliyatı 1990 yılından itibaren uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyat obez seviyesinde kilolu olan insanlara uygulanmaktadır. Geçmişten bu yana kadar olumlu etkilerin görülmesi sayesinde de bu ameliyata olan ilgi fazladır. Maalesef günümüzde de obez ve süper obez seviyesinde kilolu olan insanların sayısı artmış durumdadır. Uzman bir hekimle yapılan tüp mide ameliyatı sayesinde sağlıklı bir yaşama adım atmak zor değildir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı birçok olumlu özelliğe sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Laparoskopik olarak uygulanan bu ameliyat sayesinde iyileşme süresi hızlanır. Ayrıca ağrı süresi de azalır.
 • Midenin hacmi küçültülür. Ama işlevleri değişmez. Böylece her besin grubu minimum seviyede tüketilir.
 • Açlık hormonu olan Ghrelin midenin fundus adı verilen bölgesinden kesilerek çıkartılması sayesinde iştah azalır. Böylece kilo kaybı yaşanmış olur.
 • Ülser probleminin ortaya çıkması en az seviyeye indirgenir.
 • Mide kapakçığının ( pilor) muhafaza edilmesi sayesinde dumping sendormu engellenir. Mideye gelen besinler burayı geç terk ederler. Tabi bu durumda uzun süreler de tokluk hissi sağlar.
 • Bağırsak bypassından kaçınılır. Bu sayede bağırsak tıkanıklığı, anemi, osteoporoz, marjinal ülser, protein ve vitamin eksikliği problemleri yaşanmaz.
 • Az yara, daha az akciğer problemi, daha az ağrı ve hızlı iyileşme sağlanır.

Tüp mide ameliyatı olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin bünyesine bağlı olarak daha az kilo kaybı yaşandığı gibi daha çokta kilo alma durumuna rastlanabilir.
 • Kalorisi yüksek olan yumuşak ya da sıvı besinler absorbe edilir. Bu durum da kilo vermekte sorunlar yaşamaya neden olabilir.
 • Mide ameliyatında dikey kesim uygulanması nedeniyle dikişler de kaçaklar olabilir. Bu durum da bazen kanama riski yaşatabilir.
 • Geri dönüşümü olan bir ameliyat değildir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir ve Ameliyat Kimlere Uygundur?

Tüp mide ameliyatı geçiren kişi sonrasında yaklaşık 2 sene boyunca fazla kilolarının %40 veya %100ünü verebilmektedirler. Tabi bu durum yapılan egzersizler ve beslenme düzeniyle doğrudan orantılıdır. Örneğin bu ameliyatın ardından 120 kilo olan kişi rahatlıklar 45 ya da 50 kiloya düşmektedir. Her kişinin bünyesine göre de farklılıktan söz etmek mümkündür. Ama geçmişten bu yana kadar hala bu kadar ilgi görüyorsa bu durum ameliyatın sağladığı yararlar sayesindedir. Aynaya baktığı zaman kendisini sağlıklı ve güzel görmek isteyen her insan uzman bir doktor sayesinde aşırı kilolarından kurtulabilir. Kişinin Bu duruma özen göstermesi de gerekir. Ne de olsa sağlık elden bırakılmaz ve bırakılmamalıdır…

Tüp mide ameliyatı tercihinde bulunacak insanların şeker hastalığına sahip olmaması gerekir. Ağırlıklı olarak hamur işi ve et tüketen insanlar için de sakıncalıdır. Ayrıca alkol ya da asitli tüm besinlere bağımlılığı olmayan kişiler için uygun olan bir ameliyattır. Süper obez olarak nitelendirilen insanlar hemen önlem alarak bu ameliyat için doktora danışmalıdırlar. Aşırı kiloların kabusa dönüşmemesi için en uygun yol tüp mide ameliyatıdır. Bunun için de özel bir kurum ya da devlet kurumunda profesyonel bir doktora danışmaktır. Gerekli aşamalardan sonra yapılan ameliyat sayesinde sağlıklı bir hayat yaşanabilecektir.

Tüp mide ameliyatının ardından kişinin mide parafisi çekilir. Sonrasından da ağızdan sıvı besin alınmaya başlanır. 3. Güne gelindiğinde sıvı alımı artar. Genellikle de 3. Günden sonra kişi evine gidebilir. 14 gün boyunca da bu beslenme şekli devam eder. Daha sonra da yavaş bir şekilde yumuşak besinlerin tüketilmesine geçilir. 4. Hafta geldiği zaman da normal besin tüketimine geçilmeye başlanır. Aşağı yukarı olarak herkes için bu durumdan bahsedilir. Bu şekilde devam edildikten sonra fazla olan kiloların yaklaşık olarak %70i gider. Kilo kaybı ilk 6 ay içerisinde oldukça hızlıdır. Ama daha sonrasında bu oran düşer. Kimi insanlar da tekrar kilo alma gibi bir sıkıntı yaşanabilir. Fakat eski kilosuna ulaşması gibi bir durum asla söz konusu değildir. Bu durum %1 oranındadır. Yani oldukça düşük olan bir ihtimaldir.

Tüp mide ameliyatı genel olarak olumlu sonuçlanan ve insanların memnun kaldığı bir operasyondur. Aşırı kilolarından rahatsız olan kişiler gerekli prosedürleri yerine getirdikten sonra bu ameliyatlı sağlıklı bir şekilde kilo verme yoluna giderler. Hem ameliyat dönemi hem de sonrasında doktorun talimatlarına göre hareket edilmesi durumda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Genel olarak da olumlu geri dönüşlerin olması sayesinde birçok insan sağlıklı bir yaşama merhaba demektedir. Bu durumda da hem kişi mutlu olur hem de doktor. Sağlıklı bir yaşam için sağlık ihmal edilmemelidir. Aşırı kilolara da elveda denmelidir.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply