Konut Sigortası Nedir ?

Tehlikelerle dolu bir Dünya’da yaşıyoruz. İnsanları çoğu 20 yıl belki de daha fazla uğraşıp bir ev alabiliyor. Ev alıyor almasına ancak yarının garantisi maalesef yok. Bu ihtiyaçtan dolayı insanlık sigorta diye bir yöntem geliştirmişler ve gün geçtikçe dallara ayrılıp kişinin ihtiyaçlarına göre farklı başlıklar altında toplanmış. İşte bu başlıkların en önemli olanı konut sigortasıdır. Acaba tam olarak konut sigortası nedir diye sorulacak olursa özetle; deprem, yangın, sel, yıkılma veya hırsızlık gibi daha birçok içinden çıkılmaz probleme karşı konutu güvence altına almaktır.

Ne gibi avantajları vardır ?

Yukarıdaki paragrafta saydığımız gibi birçok olumsuz durum insanın başına gelebiliyor. Tabii ki artık konut sigortası avantajları sayesinde sadece daire olarak değil dairenin içinde bulunan eşyalarınız, konut içi cam ve aynalar, dekorasyon/bina sabit kıymetleriniz gibi en küçük ayrıntılar bile dahil olmak üzere ne istenirse sigortalanabiliyor. Diyelim ki deprem sigortanız var ancak evinize hırsız girdi ve değerli eşyalarınızı kaybettiniz. Demek oluyor ki deprem sigortası veya tek bir şey odaklı sigortalama biçimi mahrumiyetleri gidermekte yetersiz kalıyor. İşte bu yüzden konut sigortası adı altında yapılacak olan güvence ile diğer insanlara oranla kayıp riskinizi nerdeyse ortadan kaldırıyor. Sigorta yaptırmakta kararsız olan insanlar genelde “ne gibi avantajları var, yaptırmasam ne olur” gibi düşüncelerle zamanını geçiriyor. Yaptırmayınca ne olacağını bilemeyiz ancak yaptırınca aşağıdaki durumlar gerçekleştiği takdirde ne olmayacağını ve mağdur olmayacağımızı bilebiliriz.

  • Sel/su baskını
  • Cam kırılması
  • Ferdi kaza
  • Hırsızlık
  • Yardım hizmetleri (su tesisatı, elektrik, çilingir vb.)
  • Deprem veya doğal afetler
  • Yangın

Neden yaptırmalısınız

Yukarıda saydığımız kötü durumlar karşısında belki yıllarca emek verip karşılığında sahip olduğumuz her şeyi koruma altına alabilmekteyiz. Tabi ki kaderci bir tutum değil amaç ancak mantıklı olarak düşünüldüğünde yukarıda sadece bizim sayabildiğimiz bu olayların başımıza gelmesini ne önleyebilir. İmkân dahilinde olduğu sürece güvence altına alınmış bir hayatın güvence altına alınmamış bir hayata oranla daha mutluluk verici olduğu herkesçe kabul edilir bir gerçektir. Kendinizin ve ailenizin yarınlarını şansa bırakmayın, huzurla hayatın tadını çıkarın. Konut sigortası fiyatları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

konut

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply