Oyun

Oculus Rift Sanal Gerçeklik

Oculus Rift nasıl dokunmatik ekran ilk duyurulduğu zaman büyük bir yankı uyandırmışsa aynı şekilde 2012 yılında teknoloji dünyasına Kickstarter kampanyası adı altında duyurulduğunda saatler içerisinde milyon dolarları bulan bağış toplaması sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Oculus Rift bir “Sanal Gerçeklik” cihazıdır.

ABD vatandaşı Palmer Luckey önderliğindeki ekip tarafından geliştirildi. Kendi başına yeni bir buluş olmayan Oculus Rift, önceki yıllarda da var olan Sanal Gerçeklik “VR” teknolojisinin daha geliştirilmiş halidir. Önceden geliştirilmiş bu tür cihazlar yaygın kullanılamayacak kadar maliyeti yüksek ve karmaşıktı ancak Oculus Rift 300 Dolar gibi gayet makul kabul edilebilecek bir fiyatla lansman edilmesi ne denli ciddi bir teknolojik gelişme olduğunun göstergesidir. 2013 yılında geliştirilmeye devam eden ilk versiyonları kampanya kapsamında bazı kullanıcılarla buluşmuş ve Rift’e olan ilginin sanal ortamda her geçen gün artması, sosyal medya devi Facebook’un 2 milyar doları bulan bir ödeme yaparak bu teknolojiyi satın almasıyla yeni bir yola girdi. Bilgisayar dünyasında kanıksanmış bazı alışkanlıklarımızın değişmesi böyle bir teknolojinin çıkmasıyla hiçte uzun zaman alacakmış gibi görünmüyor.

Oculus Rift cihazının kısa sürede ikinci versiyonu Development Kit 2 “DK2” geliştirildi ve son kullanıcılarla buluştu. Tek bir versiyon ve gelişmeyle bırakılmayıp devam edilmesi, tüm teknoloji dünyasına yayılabilecek seviyede yatırım yapılması, gelecekte piyasaya çıkacak birçok oyunun bu teknolojiye destek vereceğini ister istemez aklımıza getirdi. Oculus Rift yazılımsal olarak kendisine özel bir yazılım barındırmakta ve ilk kurulum esnasında yapılandırma yapılması gerekmektedir. Şimdi bu cihaza teknik olarak daha yakından bakalım. Toplam 370gr ağırlığı olan iki adet 7 inch LCD display, kontrol ünitesi,  kulaklık ve bağlantı kablolarından oluşan bir oyun kiti gibi düşünebiliriz. Oculus Rift DK2’nin bir önceki versiyonundan farkı ise Full HD çözünürlükteki OLED panele geçiş yapılması ve kullanıcının başının konumunu takip eden bir kameraya sahip olması. Tabii bu gelişmelere bakılacak olursa “Yakında formamızı giyip ekrandan içeri maça dahil olacağız her halde?” demeden devam etmek yanlış olur.

The Oculus Rift headset is tested by attendees at the Eurogamer Expo at Earls Court in London.

Oculus Rift, yaklaşık 100 derecelik bir görüş açısıyla periferik görme açısının ötesinde bir sanal görme açısı sağlar, ultra geniş görüş alanı sayesinde üst seviye bir netlik oluşturur, baş izleme ve stereoskopik 3D ile gerçeğe çok yakın bir görüntü, derinlik, ölçek, paralaks ile sürükleyici bir sanal gerçekliğin içindeymişsiniz hissi verir, uygun fiyatlıdır, özellikler uzun süren oyun aktiviteleri için rahattır, giyilebilir ve hafiftir, 360 derecelik baş takip imkanı sayesinde gerçek zamanlı doğal ve sezgisel algılama oluşturur.

Sadece oyun dünyasında kalmayacak gibi görünen Oculu Rift çok yakın bir zamanda satın alınacaklar listemize girecek. Bize de sadece Sanal Gerçekliğin keyfini çıkarmak ve önceki maçtan kalan formamızı çamaşır makinesinden alıp tekrar maça girmek kalacak.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply