Oyun
League of Legends Artık Lisanslı Bir Spor

League of Legends Artık Lisanslı Bir Spor

Tüm dünyada çok büyük yankı uyandıran oyunlardan biriside League of Legends’tır. Evet, belki de bu oyunu oynayan hâlihazırda çok fenomen değil. Fakat artık bu oyuncuları bir sporcu ve bu oyunu da bir spor olarak bileceğiz. Amerika hükümeti, oyunu oynayan oyuncu sayısından o kadar etkilenmiş olsa gerek ki artık League of Legends oyununu bir spor dalı olarak görmeye başladı.

League of Legends sezon 3 şampiyonasından sonra olay o kadar dikkat çekti ki birçok gazetede yayınlandı. İlk duyduğunuzda size belki de çok komik gelecektir. Fakat oyunu oynayan oyuncu sayısı ve oyunda dağıtılan ödül miktarları bir hayli dikkatinizi çekecek. Hâlihazırda bilinen rakamlara göre oyunu oynayan oyuncu sayısı 10 milyonu geçmiş durumda. Ayrıca son şampiyonada 1 milyon dolar ödül verildi. Rakamlar bir hayli fazla ve bu oyun artık bir spor olarak kabul ediliyor.

Sistem ise şu şekilde işliyor. Bir takım kuruluyor ve profesyonel anlamda bu işi yapan oyun kulüplerine kayıt oluyor. Bu kulüplerin gaming house denilen oyun evleri bulunuyor. Oyunculara verilen bu evde ihtiyaçları olabilecek her türlü malzeme mevcut ve tüm masraflar oyun kulübü tarafından karşılanıyor. Onlardan istenilen ise önlerindeki maçlara hazırlanmaktır. Oyuncuların koçları bile bulunuyor.  Oyuncular belirli bir programa göre sürekli olarak antrenman yaparak gerek lig maçlarına gerekse özel turnuvalara hazırlanıyorlar.

Mantık aynıdır. Futboldaki lig maçları gibi LCS maçları bulunuyor. Bunun yanı sıra şampiyonlar ligi gibi onlarında dünya şampiyonası bulunuyor. Kısacası tüm spor kurallarını içeriyor. Oyuncular çıktıkları her lig maçında para kazanıyor. Kısacası oyuncular oyunu hem keyif almak için hem de para kazanmak için oynuyorlar.

Kısacası LoL giderek kendini geliştirdi ve Riot Games firması bu işi oldukça sıkı tutuyor ve sürekli olarak geliştiriyor. 12 Temmuz’da ülkemizde olacak Türkiye Finalinde bile oldukça yüklü miktarda ödül veriliyor. Yani artık oyun oynamayı seven oyuncular kendilerine bu şekilde bir meslek edinerek çok daha iyi yerlere gelebiliyorlar. Oyun dünyası her geçen gün gelişiyor ve bu gelişmeleri takip eden oyun severler zamanla çok daha fazla kazanmaya başlıyor.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply