İnternet, Teknoloji

Google Loon Projesi Nedir?

Birçok kişi memleketine ya da köyüne gittiğinde internetin çekmediği durumlarla karşılaşmıştır. Özellikle dağlık, engebeli arazilerde ve karadan uzak adalarda internet bağlantısı gerek ülkemizde gerekse de yeryüzünün birçok yerinde sorunludur. Son yıllarda yeni projeleriyle dikkat çeken Google, bu kez internet kullanımını dünya genelinde %90’ların üzerine çıkarmayı hedefleyen “Google Loon Projesiyle” internette çığır açmayı hedefliyor. Dünya’da şuan internet kullanmayanların sayısının 4,8 milyar olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de ise 77 milyonun yalnızca 35 milyonunu internet kullanmaktadır. Google, bu projeyle bu rakamları artırmayı hedeflerken, aynı zamanda başka amaçlarının olduğunu da ifade etmektedir. Peki, tam olarak Google Loon Projesi nedir? Proje nasıl çalışmaktadır?

5p70Qj

Google Loon Projesi Nedir?

Google Loon Projesi özel olarak hazırlanmış, içinde internet erişimi yayan cihazların bulunduğu balonların, atmosferin bir katmanı olan stratosferde dünya etrafını sürekli gezerek internet yaymalarıdır. Balonlar, içlerindeki radyo anteni, güneş panelleri, teknik cihazlar, yükseklik kontrol sistemi ve çeşitli bilgisayarlar ile dünyanın internet erişimi olmayan dağlık ve engebeli bölgelerine internet götürecektir.

Y3kLBk

Google Loon Projesi Nasıl Çalışmaktadır?

Yeryüzünün iklimsel olayları ve uçak trafiği yerden maksimum 10 km yükseklik içinde yaşanır. Yerden 10-20 km yükseklik arasında ise stratosfer bulunur. Stratosferde sürekli olarak ters yönde esen rüzgârlar sayesinde balonların yönü yerden, yer kontrol sistemleri ile belirlenecektir.

bQD1Gd

Google, Google Loon Projesiyle özellikle internet maliyetlerinin yüksek olduğu Güney Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerine ucuz internet götürmeyi amaçlamaktadır. Diğer bir amacı ise, yangın gibi felaketlerde iletişim sistemleri tahrifata uğradığında, kurtarma ekipleri internet sayesinde aksayan yardım çalışmalarını sürdürebileceklerdir.

d43rGV

Google Loon Projesi’nin ilk ayağı, 2013 yılında Yeni Zelanda’da gerçekleşti. 30 adet balon proje kapsamında gökyüzüne bırakıldı. Bu balonlar internetin olmadığı adalara, engebeli bölgelerdeki yaşam alanlarına internet götürmeyi hedeflemektedir. Bu bölgelerde yaşayan insanların balonlardan gelen interneti alabilmeleri için evlerine, yukarıdaki gibi bir “balon alıcı” koymaları gerekmektedir.

GoogleGoogle Loon Projesini hayata geçirmek için yerden 20 km yukarıda 100 gün boyunca ve 40 km çapındaki bir alana internet hizmeti sağlayacaktır. Proje şayet başarılı olursa fiber kablo döşenmesi zor yerlere bile gelecekte internet götürebilecektir. 24bahis ile kazan.

 

Yayım Hakkı: Bu makale Kralizasyon.net yazarı tarafından Kralizasyon için yazılmıştır. Blogumuzun ismiyle ve yazının yayılandığı sayfanın linkiyle beraber bir bölümünü alıntılayabilirsiniz.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply