Marka tescil ile ilgili yapılması gerekenler

 

Günümüzde,  kullandığımız ürünlerin çoğu hatta hemen hepsi bir marka teşkil etmektedir. Marka insan için önemli bir tercih noktasıdır. Öyle ki çoğu marka sadece isminden dolayı çok fazla rağbet görmektedir. Giydiğimiz kıyafetten tutun da döşediğimiz tüm ev eşyalarına (beyaz eşya, halı, perde, mobilya) kadar her ürün bir markaya aittir.

Peki marka nedir?

Ürettiğiniz ticaret malının tanıtılması ve diğer üretilen ürünlerden ayrılması için kullanılan her türlü, işaret ve harftir. Bu işaretler ve harfler tamamen özgün olduğu gibi, doğadan, nesnelerden, isimlerden, özel isimlerden ya da dünyaca ünlü tanınmış kişi ve yapılardan oluşabilir. Bazen iki harf, bazen üç dört kelime, bazen de basit bir sembol çok ünlü bir marka haline gelebiliyor.

Üretime sokup ticaretini yapmak istediğiniz ürünler gibi, kendi kurduğunuz iş yeriniz için de pekala marka oluşturabilirsiniz. Marka oluştururken, insanlarda nasıl bir çağrışım oluşturacağına, çekici mi itici mi bir ifade olacağına ya da insanlarda neler hissettireceğine dikkat etmek gerekir. Bazen tek bir işaret bile insanlara cazip gelebilir. Bunun önemi oldukça büyüktür. Ki çoğu markalar işletmelerden önce kendini gösterir.

Markanızı oluşturdunuz peki ya sizden önce başka birileri de aynı ismi düşünmüşse? İşte bunun için, marka tescil işlemi çok çok önemlidir. Markanızın daha önce kullanılıp kullanmadığını öğrenmek için marka tescil sorgulama işleminden faydalanabilirsiniz. Bu işlem esnasında, ürünlerinizin içeriği, kimlere sunacağınız, ticaretini nasıl yapacağınız ya da hangi tür bir işletme olduğu araştırılmaktadır. Bu araştırmanın amacı; gerekli şartlara uyup uymadığını belirlemek içindir. Araştırma yaparken büyük bir titizlilikle yapılması son derece önemlidir. Eğer uzman kişilerle bu adımları takip ederseniz, uğraştığınız onca emek boşa çıkmamış olup gönül rahatlılığıyla markanızı belirlemiş olursunuz.

 

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply