Yeşil Çayın Metabolizmaya Faydaları

ORGANIC-RELAX-WITH-MELISSA_948361392137790f4887c2824605e642_1

Bitkilerin gıda ürünü olarak kullanılması insanoğlunun yaratılışı ile başlar. Doğadaki pek çok bitkinin gerekli ve yararlı olduğu bilinmesine rağmen yeşil çay bitkisinin mucizevi etkileri ise 20 yıl öncesi yakın tarihimizde gün ışığına çıktı. Yapılan bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanan yeşil çay tıp bilimi uzmanlarınca özellikle kanser ve damar hastalıklarında önleyici tedavi olarak öneriliyor.

Yeşil Çay Ve Siyah Çay Farklı Bitkiler mi?

Yeşil çay, siyah çay ile aynı familya olan (Camellia Sinensis’ten) elde edilmesine rağmen işleme yöntemleri ile birbirinden ayrışır. Yeşil çay, siyah çay gibi ısıl bir işleme tabi tutularak kurutulmaz. Zengin mineralleri ve vitaminleri kayba uğratılmadan değerli bileşenlerikorunur. Farklı aromalarla çeşitlendirilmiş yeşil çay formları http://www.gnc.com.tr/bitkisel-caylar web adresinde görebileceğiniz gibi pek çok çeşitleri ile kullanıma sunuluyor. Günde sadece 1-2 fincan ile sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olunabilir!

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yağ dokusu artışını engellemesi, toksinleri vücuttan uzaklaştırarak yağ yapımını baskılaması, yağın depolanması ve emilimini azaltması yeşil çayın en önemli özellikleridir. Metabolizma hızını arttıran içerdiği kafein ve katesinlerin vücuttaki aktivitasyonu kilo alımını önlemeye ve zayıflamaya yardımcı olur. Okside olmadan (işlenmeden)üretilen bir çay çeşidi olduğundan siyah çay gibi işlenmiş bitkisel gıdalara oranla tamamen doğaldır.

Ayrıca kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün damarlarda okside olmasını engelleyerek koroner kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Dolaşım sistemine doğrudan etkisi yanında diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları, Parkinson gibi sinir sistemi ile alakalı hastalıklar, cilt, kas ve doku rahatsızlıklarında da önleyici ve tedavi edici etkileri bulunur.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply