Hidrosiklonlar

Hidrosiklonlar makineyle yapılan mekanik adını verdiğimiz parçacıkları içlerinde barındırmazlar. Geometriden hatırladığımız silindrokonik biçiminde çoğaltılır ve çap uzunluğu 1-2 cm ile başlayıp 2,5 metreye kadar uzanır. Çap ne kadar uzarsa boy uzunluğu o kadar artmaktadır. Hidrosiklonlar üzerlerinde tek giriş ve çift çıkış bulundururlar. Yukarı kısımdaki çıkış ince malzemelerin; aşağı kısmındaki çıkış ise büyük malzemelerin çıkmasını sağlar.
Besleme Borusunda Hidrosiklonlar içerisinde hareketli parça bulundurmazlar. Herhangi bir hareket bulunmadığından parçacıklar sınıflanır. Buna bağlı olarak siklona giren su hızlıdır. Su hızının büyük olmasından dolayı ayrıştırma ya da sınıflara ayırma durumundan büyük kar sağlanacaktır.
Büyük malzemelerin çıkış borusu çap bakımından en küçük parça olarak nitelendirilir. Aşınmaya karşı güçlü, durağan veya değiştirilebilen bir parça olmaktadır. Başka bir ismiyse alt akımdır. Hidrosiklonların tarihte ilk kez Seydişehir taraflarındaki Eti Alüminyum fabrikasında Ruslar tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

hidrosiklonlar

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply