Aktüel
e-kitap Okuyucularını Gelecekte Ne Bekliyor?

e-kitap Okuyucularını Gelecekte Ne Bekliyor?

e-kitaplar ve e-kitap okuyucuları son birkaç yılın en çok tartışılan, geleceği muamma konularındandır. Makalede bu soruların yanıtlanabilmesi için ana başlık altında birkaç alt başlık oluşturulmuştur. Alt başlıklar şöyledir: e-kitap Okuyucusu Nedir? , e-kitaplara ve e-kitap Okuyucularına İlgi Ne Durumda? , e-kitap Okuyucularına İlginin Azalmasının Gerçek Nedeni Nedir? , Neden e-kitaplar ve e-kitap Okuyucuları Diğer Edebi Türler İçin Tercih Edilmiyor? Bunlara ek bazı sorulara da cevap verilmiştir.

Kitaplar binlerce yıldır insanlığın geçmişi, bugünü ve geleceğini oluşturan, insanlığın gelişim mimarisinin tutkalıdırlar. Çocuklukta başlayan kitap okuma alışkanlığı ilerleyen yaşlarda devam ettikçe, kitaplar birikir ve evin bir bölümünde duvardan duvara, yerden tavana dev kitaplıklar oluşur. Kitaplığın sahibi bu kitaplığa baktıkça geçmişini, bugününü ve geleceğini görür. Aslında baktığı kitaplık, kendisinin inşa ettiği bir bilgisel yapıdır. Bir aynadır kitaplar; insanın en gerçek aynası… Yani, 2007 yılında e-kitap okuyucular ortaya çıkana kadar. Kimi otoriteler baskı kitaplar yavaş yavaş yok olacak, kimileri yayınevleri format değiştirecek ve kimileri ise baskı kitaplar yok olmaya çoktan başladı diyor. Peki, gerçekten de baskı kitaplar yok mu olacak? e-kitaplar baskı kitapların yerini alacak mı? e-kitap okuyucularını gelecekte ne bekliyor?

e-kitap Okuyucusu Nedir?

e-kitap okuyucusu, baskı kitapların elektronik ortama aktarılmış formatının aynı kitap okur gibi okunmasını sağlayan elektronik bir cihazdır. İlk e-kitap okuyucusu 2007 yılında Amazon.com tarafından geliştirilmiş olan “Kindle” adlı e-kitap okuyucusudur. e-kitap okuyucuları sayesinde aynı zamanda kitap dışında, dergi ve gazete okumakta mümkün olabilmektedir. E-kitap okuyucularına sadece bir tek kitap değil, cihazın hafıza alanına göre yüzlerce hatta binlerce kitap yüklenebilmektedir. e-kitapları Türkiye’de de bazı yayınevleri kullanmaktadır; ancak dünya ile karşılaştırıldığında Türkiye’de e-kitaba ve e-kitap okuyuculara olan ilgi bir hayli düşüktür. Bunun nedeni ise Türkiye’de okuma oranlarının dünyanın gerisinde olmasıdır. Baskı kitaplar bile az okunurken e-kitaba olan ilginin az olması şaşırtıcı değildir.

OJ2k8A

e-kitaplara ve e-kitap Okuyucularına İlgi Ne Durumda?

 e-kitaplar ve e-kitap okuyucuları ilgiyi üzerlerine ilk çıktıkları birkaç yılda çekmeyi başarmışlardır. 2007 yılından 2011 yılana kadar artan bir satış grafiğine sahiptirler. Ancak bu ilginin son birkaç yıldır düşme eğiliminde olduğu görülmektedir. e-kitap okuyucularına olan ilgi 2012’de 2011 yılına göre %36 azalmıştır. Tüm dünya’da 2011 yılında 23 milyon e-kitap satılmışken bu oran, 2012 yılında 15 milyon civarlarına kadar gerilemiştir. Bu durum bir teknoloji ürünü olmasından dolayı e-kitabın rakibinin aslında baskı kitaplar olmadığını; e-kitap, gazete, dergi vb. okuma imkânlarını insanlara sunan İPhone ve İPad gibi cihazlar olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 e-kitaplar aslında e-kitap okuyucuları olmadan da okunabilmektedir. Bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan kolayca pdf formatında olan bir e-kitap okunabilmektedir. Bu durumun da e-kitap okuyucularına olan ilgiyi azalttığı düşünülmektedir.

Son birkaç yıldır gittikçe yaygın hale gelen tabletlerde internet, film ve video, telefon görüşmesi yapabilme, e-kitap okuyabilme gibi özelliklerin olmasının yanı sıra fiyatlarının da e-kitap okuyuculardan çok az pahalı olması, e-kitap okuyucularının popülaritesini azaltmıştır.

e-kitap Okuyucularına İlginin Azalmasının Gerçek Nedeni Nedir?

 e-kitap okuyucularına ilginin azalmasının gerçek nedenini anlamak aslında o kadar da zor değil. e-kitap adından da anlaşılacağı gibi bir elektronik kitap okuma aracıdır. Yani amacı insanların binlerce yıldır alışık oldukları baskı kitap okuma alışkanlığını değiştirmektir. Özellikle gelişmiş ülkelerde ilk çıktığında yüksek ilgi gören e-kitaplara olan ilgi, bugüne yaklaştıkça düşme eğilimine girmiştir. 2013 yılı itibariyle en çok %30 ile ABD’de e-kitap okunmaktadır. ABD’yi Hollanda ve İngiltere izlemektedir. Fakat bu oranlar birçok farklı cihaz yoluyla e-kitap okuma oranlarıdır. Yani, bilgisayar, İPhone ve İPad’ler de hesaba dahildir.  Bunun dışında bilinen bir gerçek ise çok okunan e-kitapların daha çok, çok satanlar, eğitim, kariyer ve kişisel gelişim kitapları olduğu gerçeğidir.

bb00f4defa93986f734a984f87f71c56

Peki, Neden e-kitaplar ve e-kitap Okuyucuları Diğer Edebi Türler İçin Tercih Edilmiyor?

Çünkü insanların “kitap” konusundaki düşünceleri hâlâ aynıdır. Örneğin bir kitap kurdu Dostoyevski’nin “Karamazov Kardeşler” adlı eserini, e-kitap ya da e-kitap okuyucu ile okumak istemez. Bunun kitap okuyan insan açısından birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki e-kitap okuyucuları veya elektronik cihazların okuma sırasında gözü daha çok yormasıdır. Diğer bir neden ise baskı kitabın verdiği zevki e-kitap okuyucularının ve e-kitapların verememesidir. Son nedense, kitap okuyan insanın psikolojisi ve alışkınlıklarıdır. Yani, kitap okuyan insanlar kitabı maddesel olarak da severler ve kitapları okuduktan sonra onları bir bütün olarak kütüphanelerinde uzun yıllar tutmak, saklamak ve sonra yeniden eskimiş, tozlanmış haliyle bu kitapları okumak isterler. Bu, kitabın aynı zamanda kişisel bir nesne olmasından ve okuyan kişinin hem maddi hem de manevi olarak kitaplarla bir bağ kurmasından kaynaklanır. Bir e-kitapta ve e-kitap okuyucu da bu özellikler yoktur. Sonuç olarak gelecekte baskı kitaplar yok olacak mı? sorusuna, “gelecekte baskı kitapların yerini bir başka şeyin alma olasılığı çok düşüktür” demek yanlış olmaz.

Gelecekte dergi ve gazetelerin e-kitap okuyucuları, bilgisayarlar, tabletler vb. birçok cihaz kullanılarak okunulacağı şimdiden kesinleşmişken, aynı şeyi yukarıda değinilen birçok nedenden ötürü e-kitaplar ve e-kitap okuyucuları için söylemek zordur.  Bu yüzden e-kitap Okuyucularını Gelecekte Ne Bekliyor? sorusuna verilebilecek en net yanıt, “e-kitap okuyucularının ayakta kalma şansının çok az olduğu” olacaktır.

Yayım Hakkı: Bu makale Kralizasyon.net yazarı tarafından Kralizasyon için yazılmıştır. Blogumuzun ismiyle ve yazının yayılandığı sayfanın linkiyle beraber bir bölümünü alıntılayabilirsiniz.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply