Oyun

İnceleme: Planetary Annihilation

Geçtiğimiz günlerde Steam‘deki Summer Sale nedeniyle 50 dolardan 17 dolara düşüp benim de kaçırmadığım bir strateji oyunu. Aslında ben de oyunun yapımcılarının dediği gibi “yeni nesil strateji oyunu” desem daha doğru olur çünkü cidden öyle.

Tamam oyun 50 dolardan 17 dolara düştü ama almadan önce baya bi düşündüm. “Ulan bak bu oyun daha beta aşamasında, bu da Planet Explorers gibidir boşver bunu RTS istiyosan git StarCraft 2 al.” dedim kendi kendime ama dinletemedim. Sonra birde StarCraft’ın fiyatlarına baktım ki oyunu tüm ek paketleri ile birlikte 150TL falan ediyor. Şöyle bir kaç da gameplay videosu izledim StarCraft 2’den; abi eskimiş bu oyun ya. Grafikler falan eski bi oyun olduğunu çok belli ediyor. Ama şüphesiz en iyi RTS oyunudur StarCraft 2. Buna karşı gelemem. Hatta öyle ki Kore’de bu oyun adeta bi “milli oyun”. StarCraft 2 oynamayanı geçtin, kötü oynayanı bile adamdan saymıyolar orda. Aynı durum Çin için de DotA 2’de geçerli. Neyse konu saptı…

Oyunu büyük bi hevesle aldım. Singleplayer moduna girdim. Başta cidden çok zorlandım. Adamlar “yeni nesil RTS oyunu” derlerken ciddilermiş. Daha önce oynadığım hiç bir RTS oyununa benzemiyor. Bina, asker seviyesi yükseltme gibi olaylar yok. Bu yüzden oyun biraz hızlı.

Oyunda kolonilerinizi gezegeninizn uydusuna veya güneş sistemindeki diğer gezegenlere kuruyorsunuz. Sonra baktınız güneş sisteminizde bi meteor var, meteora füze yerleştirip rakibe gönderiyorsunuz ve BOOM! Tabii henüz ben bu olayı yapamadım ama oyunun öne çıkan özelliklerden bir tanesi de bu.

Şimdiye kadar oyunun artılarına değindik. Gelelim eksilerine… Multiplayer moduna giremiyorum arkadaş! Tam girerken “Server disconnected” hatası veriyor. Belki bir çözümü vardır ama bu hatayı alınca oyundan soğudum ve pek üzerinde durup araştırmadım sorunun nedenini, çözümünü.

Bir diğer eksi ise böylesine minimal bir oyun kasıyor arkadaş! Daha iyi oyunları ultra ayarlarda oynadım ben bu sistem ile. Niye kasıyor anlamadım. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki oyun henüz beta aşamasında. İlerleyen zamanlarda bu hatalar büyük ihtimalle düzeltilecektir.

Açıkcası bu oyuna 17 dolar bile verdiğime pişman oldum. 17 dolara sadece StarCraft 2’yi de alabilirdim ama işe yeni nesil falan dediler aklımı çeldiler. İnceleme yazılarında hep oyun tavsiye edilir ama ben bu oyunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Gidin StarCraft 2 alın ben de parayı denkleştirip alıcam en kısa zamanda… Lanet olsun Gabe!

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply