Sohbet Siteleri ve Arkadaşlıklar

Teknoloji hayatımızın hemen her yerindedir. İnternetten izlenen filmler, söylenen yemekler artık hayatımızın sıradan bir parçası haline gelmiştir. Bütün bunların yanından artık arkadaşlık ve birileri ile konuşma ihtiyaçlarımızı da internet üzerinden görmeye başladık. Online sohbetler ile kamera ve mikrofon kullanarak kaliteli ve akıcı bir iletişim kurarak yep yeni arkadaşlıklar edinmek artık hayatımızın vaz geçilmez bir parçası olmuş durumdadır. Sanal ortamda kurulan bu arkadaşlıklar, yavaş yavaş büyüyor ve gerçek hayatımızın bir parçası haline geliyor.

Canlı sohbet siteleri aracılığıyla sohbet ederken, iyi bir kameranızın(webcam) olması iyi olabilir. Görüntünüzün sohbet ettiğiniz kişiye kaliteli ve net bir şekilde iletilmesi için webcam yanında hızlı ve stabil bir internet bağlantınızın da olması gerekmektedir. Mikrofon kullanımı ise genellikle kişinin isteğine bağlıdır. Klavye ile mesaj göndermekle vakit kaybetmemek ve sohbet ettiğiniz kişiye sesinizi duyurmak isterseniz, ortalama bir mikrofon işinizi görecektir. Yaşadığımız dönemde bir çok internet kullanıcısı dizüstü bilgisayar sahibi olduğundan ve bu bilgisayarlar kendilerine ait kamera ve mikrofon bulundurduğundan, çoğu kişi hem sesli hem görüntülü sohbetlere kolayca katılmaktadır.

Yeni dostlukların tohumlarının atıldığı ve insanların canlı sohbetler ederek kaynaştığı kameralı sohbet sitelerinin, küçük de olsa kullanıcı üzerinde bir riski bulunuyor. Online bir ortamda tanıştığınız kişilere çabuk güvenen biriyseniz, sohbet odalarında dolandırılabilirsiniz. Bu yüzden kullanıcı kitlesi kaliteli olan bir görüntülü sohbet sitesi seçmeniz güvenliğiniz için gerçekten önemlidir. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak ve bu risklerden kurtulmak için, kameralı chat odalarında bireysel ve özel bilgilerinizi tanımadığınız insanlar ile paylaşmamaya dikkat etmeli ve iletişim bilgilerinizi de yeterince güvenmediğiniz kişilerle paylaşmamaya dikkat etmelisiniz. Sanal ortamlarda başlayan arkadaşlıklar ve sohbetler, gerçek hayata sıklıkla taşınmaktadır. Bu gibi durum yaşayacağınız zaman, sanal arkadaşınızla ilk defa gerçek hayatta görüşürken mutlaka yanınızda veya yakınınızda bir arkadaşınızın olmasını sağlayın. İnsanlara güvenmemek çok iyi bir meziyet değildir ancak, dikkatli olmakta bir o kadar önemlidir.

sohbet-11

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply