Kediler neden kısırlaştırılır?  

Maalesef, dünyanın pek çok yerinde sokaklarda başıboş dolaşan kedilerin sayısında oldukça fazla bir artış var. İnsanlar, evde arkadaş olmaya iyi uyum sağlamış olan kedileri besliyor; günümüzün evcil kedileri artık vahşi hayvanlar değil ve sokakta bırakıldıkları zaman sağlıklı olarak yaşama şansları yok. Kediler, köpeklerin aksine, sürü hayvanı değil: yalnız yaşıyorlar ve sokakta yaşadıkları zaman topluluklar oluşturmuyorlar veya iş birliği yapmıyorlar. Sokakta yaşayanların ölme nedenlerinin başında açlık, hastalıklar veya hipotermi (vücut ısının düşmesi) geliyor. Pek çok kentte kış aylarında karlı günlerde çok sayıda ölmüş sokak hayvanı görülüyor.

 

Başıboş kediler, barınaklarda fazla yığılma olmasına ve bu da sağlıklı kedilerin uyutularak öldürülmesine neden oluyor. Bu, kedilerin kısırlaştırılması için acil ve gerekli bir neden. Çünkü, plansız doğumlar terkedilme sorununu beraberinde getiriyor.

 

 

Erkek kediler neden kısırlaştırılır?

 

Kısırlaştırma, aşırı nüfus artışını önlemeye ilave olarak kedinin sağlıklı olması için de iyi bir çözüm. Kedilerin hızla iyileştiği basit, rutin bir işlem olan kısırlaştırma, erkek kedinin davranışını da değiştiriyor. Kısırlaştırılmış erkek kediler daha uysal, daha munis, daha az saldırgan oluyor, kaçma ve idrarlarını evde çeşitli yerlere yapma ihtimalleri daha düşük oluyor. Kısırlaştırılmış erkek kediler, diğer kediler ile birlikte daha kolay yaşıyor ve aynı zamanda alerjileri tetikleme ihtimalleri de daha düşük oluyor. Kendileri de daha sağlıklı oluyor, testis veya meme kanseri olma veya “yağlı kuyruk sendromu” olma ihtimalleri daha düşük oluyor.

 

Bazı kedi sahipleri kısırlaştırılmış erkek kedilerin kilo verdiğini belirtiyor. Ancak, bu sorun kedinin kısırlaştırılmış kediler için geliştirilmiş olanmamalarla beslenmesi ile önlenebiliyor.Hill’s Pet Nutrition gibi evcil hayvan maması üreten firmalar, kısırlaştırılmış kedilerin kilolarını kontrol altına alırken beslenme ihtiyaçlarını karşılayan çok çeşitli yaş ve kuru mama seçeneği sunuyor.

 

Dişi kediler neden kısırlaştırılır?

 

İlk bahar “kedi mevsimi” olarak bilinmesine rağmen, bir kedi ne zaman kızgınlık dönemine girerse, o zaman gebe kalabilir (altı aylıktan itibaren). Kızgınlık veya “kızışma” dönemindeki dişi bir kediyle yaşayanlar, bu deneyimin kedi veya sahibi için hiç de eğlenceli olmadığını biliyor: kızgınlık dönemindeki dişi kediler, tüm gece ses çıkarıyor, erkek kedilerin dikkatini çekmek için etrafa idrarlarını yapıyor, rahatsız ve sıkıntılı görünüyorlar. Bu dönem 7 – 10 gün kadar sürüyor ve kısırlaştırılana kadar, her üç haftada bir tekrarlanıyor.Bir kedinin, kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırılamayacağını unutmayın. Çünkü, agresif olur, iş birliği yapmaya yanaşmaz ve rahmi şişkin olur. Bir kedinin kızgınlık dönemini durduracak tek şey, onu kısırlaştırmaktır.

 

Kedilerin kısırlaştırılması için oldukça güçlü sağlık nedenleri de bulunuyor. En iyisi, ilk kızgınlık dönemi başlamadan, altı aylık civarında kısırlaştırmak. Böylece, kedinin meme kanserine yakalanma ihtimali de azalıyor. Her kızgınlık dönemi kedinin, oldukça ağrılı ve güçten düşürücü bir kanser türü olan ve kedilerde önlemesi, tedavi etmesinden çok daha kolay olan meme kanserine yakalanma riskini arttırıyor. Kısırlaştırılmış bir dişinin yumurtalığı veya rahmi olmadığı için, yumurtalık ve rahim kanseri gibi diğer kanserlere yakalanma riski de oldukça azalıyor.Kısırlaştırılmış bir dişi, kızışmayı takip eden hafta rahime saldıran, öldürücü bakteriyel bir enfeksiyon olan piyometra olma riskinden de korunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply