HAMİLELİK VE HAMİLELİK HAFTASI HESAPLAMA

Adet tarihinizin gecikmesi ya da o ay içinde adet görmemiş olmanız muhtemel gebelik olasılığınızı artırmakta olup, hamilelik belirtileri arasında ilk sırayı almaktadır. Gebelik hesaplamasında da önemli olan ve bilmeniz gereken öncelikli durum ise, son adet olduğunuz zamanın ilk gününün hangi tarihe denk geldiğidir.
Öncelikle bilmeniz gereken başka bir hususta, internet sitelerinde karşılaşacağınız gebelik haftası hesaplama sistemlerinin kesin sonuçlar vermeyeceğidir. Gebelik haftası ile ilgili en net, bilimsel ve doğru sonuçları gebeliğinizi takip eden uzman doktorunuzdan alabilirsiniz.
Bazı durumlarda hatta genellikle son adet olduğunuz tarihin ilk günü ile ultrason kontrolünde ki hamilelik haftanız farklılık gösterebilir. Ne kadar zaman farklılık olduğuna bağlı olarak, bu durum çoğunlukla doğal karşılanır. Her iki hamilelik haftası hesaplamasından sonra gerekli bilgiyi yine doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.
Toplam gebelik süresi 40 hafta olup, 38 – 40 hafta arasında doğumun gerçekleşmesi normal kabul edilir.
Halk arasında hamilelik zamanı ay olarak ifade edilse bile, hamilelikte asıl önemli olan, kaç haftalık hamile olduğunuzdur. Bunun sebebi bir aylık sürenin tam olarak 4 haftalık zaman dilimini kapsamamasıdır.
Hamilelik hesaplaması, bebeğinizin hangi tarihte dünyaya geleceği ile ilgili fikir sahibi olmanızı sağlar. Ancak unutmamalısınız ki bu tarihler her zaman değişiklik göstermeye müsaittir. Hamilelik haftası hesaplamalarında bebeğinizin hesaplanan günde dünyaya gelmesi çok düşük bir orandır. Bebeğinizin dünyaya geleceği günle ilgili tahmini bir bilgi verse dahi, hamilelik haftası hesaplanması yine de gerekli bir bilgi olacaktır..
Hamilelik haftası hesaplaması yapacak olan anne adayları, bebeğinin gelişimini de takip edebilme olanağına sahip olacaklardır. Özellikle hamileliğin sadece belirli haftalarında yapılabilecek ve bebeğinizin gelişimi açısından önemli bilgiler verecek olan testleri bu sayede takip edebilirsiniz.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply