Halı Tarihi Ve Günümüzdeki Durumu

Tüm halılar insanların rahat ve sıcak bir zemine ayak basmak istemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Geçmişte, özellikle de Türklerin göçebe hayat sürdükleri dönemde soğuktan korunmak amacıyla çadırların üzerine veya zeminine serilen halılar, günümüzde ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. İnsanlık tarihi kadar eski olan halı tarihi, hayvan postlarının sıcaktan kullanılmak amacıyla kullanılmasıyla başlamıştır. Zamanla hayvan postlarının soğuktan korunmada yetersiz kalması, post taklidi yaygıların üretilmesi ile bugünkü halının en kaba örneğine ulaşmış oldular. Kısacası halı insanoğlunun kendini doğanın zorlukları altında hayatta kalma güdüsü sonucunda ortaya çıkmıştır.

Dünyada en çok bilinen ve en değerli el sanatı olarak görülen Türk halıları ve kilimleri, önemli bir kültür mirası olarak Orta Asya’dan göç eden Türk kavimlerinden kalma bir gelenek olarak halen o eski güzelliğini korumaktadır. Her ne kadar İran halıları da ünlü olsa da, Türk halılarında kullanılan motiflerin ve kalitenin yerini doldurabilecek düzeyde değildir. Bu nedenle Türk halı modelleri denilince akla ilk olarak Türk kültürünü yansıtan o güzel motifler ve el emeği işlemeler gelir. Her ne kadar günümüzün modern teknolojilerinin sınırsız avantajları çerçevesinde halı sektöründe de yenilikler yaşanmış olsa da, her yıl yeni trendlerin meydana geldiği bu sektörde kaliteyi korumak amacıyla üreticilerin fazlasıyla dikkatli olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüz dekorasyon trendlerinde büyük bir yere sahip olan halı modelleri, dekorasyon üzerinde tamamlayıcı bir etkiye sahip olmaları bakımından ev dekorasyonu yapan kişilerce dikkat edilen bir ayrıntı konumundadır. Genel dekorasyon süreçlerinde kabul gören bu yargı, dekorasyonu yapılan mekana hakim olan dekorasyon trendine uygun bir halı seçilmesi gerektiği yönündedir. Örneğin modern çizgilere sahip bir eve klasik bir halı, klasik tarzda döşenmiş bir eve de modern bir halı yakışmaz. Bu nedenle halı seçimi yaparken hem dekorasyon tarzınıza, hem de mekana hakim olan renklere dikkat etmenizi öneriyorum.

Halı fiyatları çoğu zaman tüketicilerin aklını karıştıran bir konu olmuştur. Oysa ki günümüz koşullarında halı fiyatlarını mesele olmaktan çıkaran bir adres var. Halistores.com, en kaliteli halı modelleri ve en uygun halı fiyatları ile evlerinizi güzelleştirecek seçenekler sunuyor. Eğer siz de evlerinizin zeminini birbirinden güzel halılarla donatmak istiyorsanız, mutlaka Halistores.com’a gelmelisiniz.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply