Başarılı İnşaatın Sırrı

Günümüzde Türk firmalarının en çok faaliyet gösterdikleri alanların başında inşaat sektörü geliyor. Hatta bu alanda dünya çapında ün yaptığımız bile söylenebilir. Türk firmaları genellikle Orta Doğu ve Rusya’da yaptıkları inşaatlar ile biliniyorlar buralardaki ticaret hacimlerini her geçen gün biraz daha artırıyorlar. İnşaat sektöründe başarının birinci şartı planlı ve zamanlı çalışmadır. Türk firmaları bunu çok başarılı bir şekilde yerine getirdikleri için şu anda dünyanın en önde gelen inşaat firmaları olmuş durumdalar. Hemen hemen her ay Türk firmalarının dünya çapında büyük bir ihaleyi daha kazandığını okuyoruz. Bunun altında yatan sır ise dünyada Türk inşaatçısına duyulan güvendir.

İnşaat alanında sürekliliği ve başarıyı yakalayabilmek için yapılması gereken ilk şey kaliteli malzeme ve kaliteli ekipman kullanmak olacaktır. Tabii ki inşaatta çalışanlarında mavi yakalı ya da beyaz yakalı ayırt etmeksizin işinin ehli olması çok önemlidir. Günümüzde inşaat alanında yapılan en büyük hata kaliteli ekipmanların tercih edilmemesidir. Özellikle ülkemizde küçük müteahhitlerin düştüğü en büyük hata henüz kurumamış ıslak zemine temel atmaktır. İnşaatın biran önce yapılması için girişilen bu eylem bir süre sonra yapılan binanın tehlikeli olmasına ve temelde göçüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Temeldeki suyun bir dalgıç pompa yardımıyla boşaltılması ve bu boşaltılan alanın en iyi şekilde kurutulması gerekmektedir. Dalgıç pompa özellikleri itibariyle de bu tür suları boşaltmak için en önemli ekipmandır. Dalgıç pompa seçimi kaliteli yapılmalıdır. Aksi halde yukarıda bahsettiğim aksaklıklar ile karşılaşma tehlikesi vardır. Dalgıç pompa fiyatları bir inşaat projesi için çok ufak bir para olmasına rağmen ne yazık ki müteahhitlerimiz bu konuda gerekli önlemleri almamaktadır.

İnşaatlarda kullanılan ve başarıyı sağlayan ancak yeterince dikkat edilmeyen bir diğer ekipman olarak ise kaynak makinaları diyebiliriz. Bu kaynak makinaları inşaatlarda kullanılan demir akşamların birbirine tutturulmasın sağlamaktadır. Bir nevi inşaatın iskeletini birbirine birleştirmektedir. Bu yüzden en kaliteli kaynak makinaları kullanılmalıdır. Ancak kullanılan kaynak makinaları incelendiğinde bunların çok eski makinalar olduğu görülecektir. Hatta pek çoğu ikinci el kaynak makinaları kullanmaktadır. Kaynak makinalarıfiyatları bir inşaat için hiçte büyütülecek bir para değildir ve bir inşaat için çok gerekli olduğundan dolayı kesinlikle en iyisi temin edilmelidir. Özellikle çanta kaynak makinaları ile yüksek katlı binalarda çalışmak çok daha kolaylaşacaktır.

 

 

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply