Gebelikte şeker hastalığı tedavi edilmez ise riskler nelerdir?

Gebelikte şeker hastalığı ile anne adayının kanındaki şeker miktarı yükselmesi ile bebeğinde fazla irileşmesine sebep olur. Bilindiği üzere iri bebeklerde gebelik öncesinde ve doğum sırasında diğer bebeklere göre daha fazla sorun yaşanmaktadır. Ayrıca bebek iri olduğundan dolayı sezeryana alınması da gerekebilir ve doğum esnasında doğum travması, omuz takılması, doğumun normalden daha uzun sürmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
Eğer gebelikte şeker hastalığı hamilelikten önce fark edilmiş ise bebekte doğum esnasında yaşanabilecek riskler daha fazladır. Ayrıca hamilelik süresince yüksek tansiyon olma riski de vardır. Yüksek tansiyon anne adayında ya da de bebekte olması bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Gebelikte şeker hastalığı olan anne adaylarında erken doğum riski vardır. Ayrıca bebeğin doğumunu takiben kan şekeri oranında düşüklük gibi olaylar ortaya çıkabilir. Erken doğum olur ise bu nedenden dolayı bebeğin akciğerleri tam gelişmediğinden solunum problemleri de yaşana bilmektedir.
En kötüsü de ani bebek ölümleri gerçekleşe bilmektedir. Gebelikte şeker hastalığı yaşayan anne adaylarının bebeklerinde de şeker hastalığı görülme riski %30 oranında düşünülmektedir.
Gebelikte şeker hastalığı nasıl tedavi edilir?
Gebelikte şeker diyet tedavisi uygulanarak tedavi edilmektedir. Eğer diyet tedavisi yeterli gelmez ise insülin tedavisi uygulanabilir. Fakat gebelik durumu olmayan şeker hastalarına doktorların verdiği ilaçlar anne adaylarında da kullanmak gibi bir hataya düşülmemelidir. Doğumun ardından ise gebelikte şeker hastalığı kendiliğinden düzene girebilmektedir. Bu nedenle doğumdan sonra diyet tedavisine ya da ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Tabi bu kararın verilmesi için doktor tarafından bazı tahlller yapılması gerekmektedir.
Anne adayında gebelikte şeker hastalığının olup olmadığını anlamak için yapılan şeker yüklemesi testinde sınır 130 ya da 140 olarak belirlenmiştir. Eğer bu rakamlardan yüksek çıkar ise bu seferde 100 gram oral olan şeker yüklemesi testi uygulanır.

 

gebelikte-seker

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply