Diş Temizliği

Çoğunluk dişlerinin sadece fıçalamak ile yeterli olacağını düşünmektedir. Fakat durum hiçte böyle değildir. Bazıları gerçekten diş temizliğine özen göstermiyor ama birde diş temizliğini doğru şekilde yaptığını düşünen fakat doğru teknikleri ya da gerekli aletleri kullanmadıkları için tam olarak istenilen bir diş temizliği yapılmış olmamaktadır.
Diş temizliği için öğrenmemiz gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Diş fırcanızın son kullanma tarihi genellikle 3 ve 4 aydır. Genelde dış fırçınızın kullanılamayacağını kıl demetlerinin bozulması, ayrılması ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Ayrıca sert kıllı olan fırçalar dişlerinize veya diş etlerinize zarar verebilir. Çocuklarda ise fırçalamayı tam olarak öğrenemediklerinden diş fırçalarını daha erken eskitirler.
Dış fırçalamanın en doğru tekniği fırçanın dişe 45 derecelik bir açı ile yakınlaştırıldıktan sonra dişin enine bağlı kalarak ileri geri hereketler yaparak fırçalamaktır. Daha sonra diş etinizden aşağıya doğru süpürme hareketleri yaparak diş temizliğinizi sağlayan diş fırçalama işlemini tamamlamış olursunuz. Diş etlerine bastırmamak gerekir diş etinizin kanamaması için önemlidir. Dişlerinizin özellikle dış kısımları dar olduğu için fırçanızı dik tutmanız önerilmektedir.
Diş temizliğinde unutulmaması gerekenlerden biride bakterilerin ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu bölgeler arasında dişlerin arka bölgeleri bulunmaktadır. Çoğunlukla diş temizliğinde dişlerin ön yüzeyleri temizlendiğinden arka dişlerde çürükler daha fazla bulunmaktadır. Diş taşlarının oluşumu diş temizliğinde sadece dişlerin ön bölgelerinin temizlenmesidir. Bu sebeple dişlerin arka kısmında diş taşları çoğunlukta oluşmaktadır.
Diş ipi dişlerin temizlenmesinde önemli bir araçtır. Diş aralarının temizlenmesinde sık kullanılmakta ve yararlı olmaktadır. Diş ipinin yanlış kullanılması diş etlerinize zarar verebilmektedir. Diş hekiminizden diş ipinin doğru kullanımını öğrendikten sonra uygularsanız bir sorun olmayacaktır.
Sık kullandığımız kürdan ise yine bir yanlış durumda diş etine zarar verir. Yemek artıklarını çıkarmak için kullandığınız durumların bazılarında sürekli aynı diş arsına giren yemek artığı sonrasında kürdan kullanmayı gerektirir. Çünkü bu durumda iki diş arasında normal temiz olmadığı anlamına gelir.

dis-temizligi

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply