Çocuk Bakıcısı ile İyi Geçinmenin Yöntemleri

Çalışan anneler çocuklarını bir çocuk bakıcısına emanet etmek zorunda kalırlar. Çocuk bakıcısına emanet ettiklerinde ise genellikle tereddüt yaşarlar. Özellikle eski zamanlarda teknolojik aletlerin daha az yaygın olması nedeni ile anneler istedikleri zaman çocuk bakıcısınaulaşamıyordu.Çocuğunun ne yaptığını öğrenemiyordu.
Bakıcıyla aranızdaki olay hernekadar siz istemeseniz bile çocuğunuza da yansır. Buyüzden bakıcıyla aranızın iyi olması hem sizin için hem de çocuğunuz için çok büyük bir avantajdır.
Peki çocuk bakıcısı ile nasıl iyi geçineceksiniz?
Öncelikli olarak çocuğunuzubakıcıya tanıtmanız gerekir. Saat kaçta uyuyor, kaç saat aralıklarla yemek yiyor, en sevdiği giysi-yiyecek vs. Bunları düzgün bir şekilde anlatmalı gerekirse tablo hazırlamalısınız. Bu sayede çocuk bakıcısı ile aranızda oluşabilecek bazı sorunlar ortadan kalkacaktır.
Çocuk bakıcısı ile bir müddet zaman geçirmelisiniz. Sizin bebeğinize nasıl davranışlar gösterdiğinizi izlemesi, ona göre davranması gerekir.
Eğer not bırakacaksanız anlaşılabilir bir şekilde açık açık yazın. Ve notunuzu görebileceği ortalık bir yere bırakın.
Çocuğunuzun yemeklerini hazırlamakta çocuk bakıcısı ilk zamanlar da zorlanabilir. Buyüzdenonuda yanınıza alarak çocuğunuzun yiyeceği yemekleri birlikte hazırlayın. Gerekirse tariflerini yazıp ona verin. En azından ilk 1 hafta yemekleri hazırlayıp bırakmanız faydalı olacaktır.
Çocuğunuzun yemesini istemediğiniz yiyeceklerin listesini çıkartın ve bu tür yiyecekleri nereye koyacağını çocuk bakıcısına öğretin.
Kıyafetlerinin yerini öğrenmesini sağlayın ki eşyaları arayarak zaman kaybetmesin.
Yeniliklere açık olup olmadığını sorun. Ona göre gelişim kitaplarını okumasını sağlayın. Eğer istemiyorsa zorlamayın. Bu aranızın bozulmasına neden olabilir.
TV konusunda çocuğunuza eğer hiç izletmiyorsanız bunu ısrarla belirtin. Çocuğunuzu oyalamak için TV açmamasını sağlayın.
Yoğun tempoda bazı şeyleri unutabilir, bu konuları çok fazla abartmamaya çalışın. Kırıcı sözler kullanmaktan kaçının.

 

cocuk-bakicisi

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply