Amniyosentez

Bebeğin anne karnı içerisinde yüzdüğü suya Amniyon sıvısı denir. Bebeğin ve hamileliğin gelişimi için son derece önemlidir. Amniyon sıvısı hamileliğin erken haftalarında üretilmeye başlamaktadır.
Amniyonsentez’ in ne olduğuna açıklayacak olursak; hamilelik sürecinde annenin karın cildi üzerinden bir iğne ile girilerek rahim içerisine buradan da amniyon sıvısına ulaşılması sonucunda amniyon sıvısının istenilen kadarının alınması işlemidir.
Amniyon sıvısının döngüsünün oluşumu, bebeğin su yutması ve idrarını yapması uygulamaları ile gerçekleşmektedir. Bebek idrar yolu ile düzenli olarak çıkarması ile kaybettiği sıvıyı yine düzenli olarak yutmaktadır. Bu sıvının bir kısmıda bebeğin akçiğerleri ve cildi tarafında emilerek tekrar bu yollarla bebeğin dolaşımına geçmektedir. Bu sayede de denge sağlamış olur. Fakat bu dengede herhangi bir bozukluk, amniyon sıvısının azalması ya da fazla olması gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
Amniyon sıvısının artması ya da azalması gibi durumlar da bebekte doğumsal kusurun meydana gelebileceğinin bir göstergesi de olabilir. Sıvı fazlalığı görülmesi sonucunda yemek borusu yokluğu, yutma bozukluğu ve nefes borusunda problem oluşumu gibi durumlardan şüphelenilmektedir.
Sıvının fazla olması nedeniyle rahim gerilmesi ve zarların açılması gibi durumlar meydana gelebilir. Bunun sonucunda erken doğuma sebebiyet verebilir. Bebeğin amniyon sıvısının normalden fazla olması bu gibi durumlara yol açtığı için, anneyi rahatlatmak için Amniyosentez tedavisi uygulanmaktadır. Amniyosentez tedavisi başka amaçlar içinde kullanılmaktadır. Bebek için downsendromu yani kromozon anomalisini araştırmak veya bebeğin akciğer olgunlaşmasının olgunlaşması gibi araştırmaların yapımında da Amniyosentez kullanılmaktadır.
Amniyosentez’in günümüzde en sık kullanılma amacı tanı içindir.

amniyosentez

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply