Web Sitesi Tasarımı Eskişehir

İnternet üzerinde faaliyet gösteren dijital kimliğe sahip dünya devi şirketlerin yanı sıra son yıllarda faal firmalar da şirket politikalarında değişikliğe giderek başta reklam teknikleri olmak üzere finansal konularını daha dijital bir forma soktu. Erişim ve tanınırlık açısından artı puan kazandıran bu hamleler, kurumsal olduğu kadar bireysel projelere de önemli ölçüde bir katkı sağladı. Bu yapılanmanın öncüsü olan ve önemli bir etken olarak kabul edeceğimiz Web Sitesi Tasarımı Eskişehir başta olmak üzere Türkiye genelinde hizmet veren birçok firmanın farklı bir pencereden bakmasına olana sağladı. Bireysel kullanıcılar üzerinde etkin olduğu gibi kurumsal şirketlerde de benzer yapılanmalar ve değişimler, tanınırlığı ve kalıcı olma başarısını pekiştirirken, şirket içi maliyetlerde de önemli bir düşüş sağladı. Önceleri somut adımlar nedeniyle şişen masraflar, dijital bir forma kavuşmasının ardından maddi kaynaklarında artış yaşayan firmalar, bu dijital ataklarını şirket politikaları arasına aldı. Sektörel anlamda Türkiye’de de örneklerine özellikle son yıllarda sıkça rastladığımız söz konusu dijital ataklar, kurumsal kimliğe sahip firmaların elde ettikleri tasarruf sayesinde hedefledikleri kitleye daha farklı stratejiler ile yaklaşma olanağı tanırken, yalnızca bölgesel değil, evrensel anlamda da bir başarı getirdi. Bu olumlu dönüş sayesinde reklam, tanınırlık ve hizmet politikasında da kullanıcıya yönelik yapılanmalara giden firmalar, olumlu yöndeki bu şekillenmeler sayesinde de hitap ettikleri kitleyi genişletmeyi başardı.

Sözünü ettiğimiz başarılı firmaların verdikleri hizmet ve yürüttükleri reklam politikalarının yanı sıra ön plana çıkan bir başka konu ise her alanda titizlikle dikkat ettikleri tasarım konusu. Bu anlamda kurumsal bir tavır yerine kişisel bir politika izleyen internet fenomenleri, yalnızca web sitesi tasarımı alanında değil, reklam politikaları ve hedef kitleye verdikleri fonksiyonel hizmetlerde benimsedikleri web tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Son yıllarda hassasiyeti geniş kitleler tarafından kabul gören Web Sitesi Tasarımı Eskişehir başta olmak üzere dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir noktaya taşındı. Klasik sanat anlayışının ikinci plana atılması ve sektöre hayal gücünün hâkim olmasıyla birlikte özgün işlerin öne çıkması, firmalara olumlu bir dönüş sağlarken, bireysel kullanıcılara da farklı bir hitap şekli yarattı.

Bir web sitesinin tasarımı ne kadar önemlidir?

Sözünü ettiğimiz yapılanmalar ve değişimler, bireysel kullanıcılar arasında olduğu gibi kurumsal kimliğe sahip şirketler arasında da hassas bir konu olarak yer ediyor. Bu nedenle şirket politikalarında olduğu gibi dijital sahada da önem verdikleri konular arasında yer alan web site tasarımı, özgün ve kullanıcıya hitap eden bir tarzda ortaya çıkıyor. Özellikle son yıllarda internet kullanıcıları arasında yapılan çeşitli araştırmaların ortaya koyduğu raporlara göz gezdirdiğimizde, bir internet sitesinin kullanıcıya verdiği hizmet, bu hizmete ulaşma kolaylığı, sağladığı bilgi ve fayda kadar önemli bir detay olarak karşımıza çıkan site tasarımının, tüm bu işlemleri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için vazgeçilmez bir nokta olduğu anlaşılıyor. Peki, kişisel perspektifin yanı sıra kurumsal anlamda web sitenizin tasarımı size ne gibi bir fayda sağlar?

1-Ortaya koyduğunuz özgün ve fonksiyonel tasarım sayesinde yalnızca hizmet verdiğiniz sektördeki rakiplerinize değil, dijital anlamda da internet fenomenleri arasında yerinizi alır, sözü geçen bir firma olarak lanse edilirsiniz. Bu da size sektörde doğal bir tanınırlık sağlarken, maliyetsiz bir reklam olanağı sunar.

2-Ortaya koyduğunuz tasarım fikirleri, sektörde belirleyici ve takip edilen fikirler olarak anılır. Hayal gücü, estetizm ve modernizmi tek potada eritebilir, elde ettiğiniz yeni fikirleri markanızla bağdaştırabilirsiniz. Bu da size yalnızca kısa vadede değil, uzun vadede bir başarı şansı tanır.

3-Her sektörde olduğu gibi, hizmet verdiğiniz sektörde de hedef kitleniz kendi arasında bir reklam politikası yürütür. Ortaya attığınız fikir kadar, ambalaj olarak nitelendirilen web site tasarımınız da kullanıcılar arasında bir fenomen olabilir ve ilerleyen dönemlerde örnek teşkil edebilir.

4-Diğer birçok firma ve kuruluşun aksine tasarım konusunda basmakalıp ve benzer işlere imza atmak yerine, seçeceğiniz özgün ve farklı tasarımlar, misyon ve vizyonunuzun ortaya koyduğu prensiplere ne denli bağlı olduğunuzu yansıtır. Bu da markanızın önemini kullanıcıların zihinlerine yerleştirir. Zaman içerisinde elde ettiğiniz başarı, sektörde lider olma yolunda ilerlemenize olanak sağlar.

Doğru tasarımın sırları nelerdir?

Dijital kimliğe sahip firmalara göz gezdirdiğimizde dikkat çeken ilk nokta, web sitesinin tasarımı olduğu kadar, ortaya koyduğu tasarım fikirleridir. Yıllardır ortaya çıkan birçok tasarım figürünün firmalarla bağdaşması, kullanıcıların zihinlerinde “doğal reklam” olarak adlandırılır. Sembolize edilen bu tasarım fikirleri, markanızın bilinirliğini artırdığı gibi, ortaya çıkan bu figür tasarımları, kullanıcılar üzerinde olduğu kadar rakipleriniz üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken küçük sırları şu şekilde sıralamak mümkün:

1-Web sitenizin kurumsal tasarımı kadar, reklam açısından ortaya koyduğunuz tasarımlar da önem arz eder. Bu nedenle site tasarımınıza gerekli hassasiyeti göstermek, size tanınırlık, güvenirlik ve doğal bir reklam olarak geri döner.

2-Genel bir tasarımın yanına iliştirdiğiniz küçük figürler ve maskotlar tasarımınız açısından tamamlayıcı unsur niteliği taşır. Bu da size yine doğal bir reklam olarak geri dönebileceği gibi, hedef kitle arasında olumlu bir intiba bırakır.

3-Teknolojik anlamda ortaya koyulan tasarım, yalnızca görsel anlamda değil, işlevsel anlamda da kullanıcıyı besleyen, onun yararına olan bir yapıda olmalıdır. Google, Facebook, Yahoo gibi dünya devlerine göz attığımızda göze ilk çarpan şey sadelik ve işlevselliktir. Söz konusu firmalar sade tasarım ve sade tasarımın beraberinde kullanıcıya sunduğu işlevsellik, internet dünyasında takip edilir, örnek alınır bir tablo ortaya koymuştur. Bu nedenle yalnızca firmanız açısından değil, kullanıcının gözünden de bakmalısınız.

4-Bir projenin en önemli maddelerinden biri olarak tanımladığımız Web Sitesi Tasarımı Eskişehir başta olmak üzere Türkiye genelinde kendine has çizgiler, çizim teknikleri ve klasik sanat anlayışından uzak bir şekilde ilerlemelidir. Buna örnek olarak gösterebileceğimiz firmaların başında gelen Eskişehir Design, benimsediği özgün ve hayal gücü prensibi ile sektör liderlerinin projeleri altına imzasını atıyor. Siz de projenizin altında doğru isimler görmek için doğru firma ile işbirliği yapmalısınız.

5-Kullanıcıya hitap eden tasarım, doğru tasarım olarak tanımlanabilir. Bu noktada karşımıza çıkan işlevsellik, altın kural olarak kabul edilmektedir. Kullanıcının alacağı hizmet kadar sitenizden fayda sağlaması, istediği bilgiye kolay erişmesi için sitenizin göz yormayan bir sadelikte ve işlevsellikte olması, size yalnızca hedef kitleniz arasında değil, evrensel anlamda bir bilinirlik getirir.

6-Küçük detaylar, tablonun bütününü oluşturur. Tıpkı bir nakkaş ustası gibi her detaya özen göstermek, markanızın popülaritesini artıracağı gibi, prestijinizi de doğrudan etkiler. Bu nedenle dikkat ettiğiniz küçük detaylar, ortaya çıkan dijital sanatınızın başarısını da doğrudan etkiler. Dikkate aldığınız bu küçük detaylar, zaman içerisinde kullanıcılarınız arasında olduğu kadar sektörde de takip edilen ve takdir edilen bir noktaya ulaşacaktır. Şayet siz de bu yeni dünyada yalnızca var olmak değil, devam etmek istiyorsanız, doğru tasarım fikri ile yola çıkmalı ve hedef kitlenize yalnızca görsellik değil, işlevsellik de katmalısınız.

Kaynak: eskisehirdesign.com

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply