Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler

İtalya dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden birisidir. İtalya’ya gidenlerin de ilk durağı genellikle Roma olur. Roma, düzenli şehir hayatı, korunmuş tarihi dokusu, turist canlısı şehir halkı ve esnafı ile mutlaka gezilmesi gereken öncelikli bir şehirdir. Peki olur da bir gün yolumuz Roma’ya düşerse nereleri mutlaka gezip görmeliyiz ?

Kolezyum

Kolezyum eski Roma İmparatorluğu zamanında M.S. 80 yılında Titus tarafından yaptırılan ve gladyatör dövüşlerinin olduğu arenadır. Anfitiyatro şeklindeki bu müzeye giriş ücretlidir. Girişte 8 dilde anlatım yapabilen elektronik rehber aletini ücretsiz temin edebilirsiniz.

Roma Forum

Kolezyum’a bitişik olan Roma Forum, tarihi sütunların ve duvarların olduğu bir açık hava müzesi. Buraya da giriş ücretli ama alacağınız Roma Pass’larla metrolar gibi bu müzelerden 2 tanesine de ücretsiz giriş hakkı kazanıyorsunuz.

Trevi Çeşmesi

Özellikle aşıkların ve artık adet haline gelen para atıp dilek tutmak isteyenlerin tercih ettiği Trevi çeşmesi Roma’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Çeşme İtalya’nın en eski barok çeşmesi olarak da dikkat çekiyor. Adının çeşme olmasına rağmen devasa heykeller ve büyük bir havuza sahip olan bu mekan şehrin göbeğinde farklı bir alan gibi duruyor.

İspanyol Merdivenleri

Eski zamanlarda Roma’nın büyük kiliselerinden birinin çıkış merdivenleri olarak kullanılan İspanyol Merdivenleri şimdilerde ise, Spagna metro durağına ve Trevi çeşmesine olan yakınlığı sayesinde gelen turistlerin uğrak mekanlarından birisi haline gelmiş. Siz de eğer kalabalıklardan yer bulabilirseniz merdivenlerde fotoğraf çektirmenizi öneririz.

Panteon Tapınağı
Antik Roma döneminden kalan ve İtalya’nın en iyi korunan tapınağı olma özelliği bulunan Panteon tapınağı özellikle antik çağa ilgi duyan turistlerin akınına uğruyor.

Sistine Şapeli
Daha çok tarihi tabloları ve eserleri görmek için uğranılan bu şapelde dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini bulabilirsiniz. Michelangelo’nun ünlü Yaratılış eseri de bu şapelde sergilenmekte.

Vatikan ve San Pietro Meydanı
Özellikle hristiyan turistlerin akınına uğrayan Vatikan’ı bir çok sinema filminde görmüşsünüzdür. Yakından görmek isterseniz halka açık olan San Pietro meydanını gezebilirsiniz. Ayrıca Vatikan Müzesi’de hristiyanlığa ait tarihi eserlerin sergilendiği devasa bir müze. Roma Pass kartlarınız bu müzede geçmiyor yani girişte ücret ödemek durumundasınız.

Piazza Navona
Roma’nın en ünlü meydanlarından birisi olan bu meydanda hayat çok eğlenceli geçmektedir. Meydan adeta bir panayır yerine benzemektedir ve her köşesinde yeteneklerini sergileyen şovmenleri ve iluzyonistleri görebilirsiniz.

Via Del Corso
Roma’nın en işlek anacaddelerinin başında gelir. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenlerin de 1 numaralı tercihi olan bu caddede dünya giyimine mal olmuş bir sürü popüler markanın dükkanlarını bulabilirsiniz.

Roma’da oteller tıpkı İstanbul’a benzer ve her bütçeye hitap eder. Yani hem uygun hem de meydanlara, metrolara, tren istasyonlarına yakın bir otel bulmanız kolay olacaktır. Enuygun.com ve Booking tarzı otel araştırma hizmeti veren sitelerden girip rahatlıkla bir otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Ayrıca Roma gezisi sırasında hatırı sayılır bir miktar para gerekeceği için uçak biletini uygun fiyata almak isteyenler Enuygun.com ve Skyscanner gibi uçak bileti servisi veren bir siteden ucuza uçak bileti bulabilirler.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Var

 1. Özge (@OzgeBasak92)

  Temmuz 7, 2014 at 11:02 am

  Çok güzel bi yazı olmuş. Elinize sağlık. Sitenizi de çok beğendim bu arada. Sitenizin telefon versiyonu var mı?

  • Ahmet

   Temmuz 7, 2014 at 1:10 pm

   Teşekkür ederim. Temamız Responsive bi temadır. Yani telefon, tablet gibi cihazlardan da sitemizi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Leave a Reply