Tanıtım

Kentsel dönüşüm deprem bölgeleri için bir zorunluluk

deprem

1999 yılındaki Gölcük depremi ve sonrasındaki yaşanan diğer yıkıcı depremler bize gösterdi ki, deprem değil binalar öldürür. En son yaşanan Van depreminin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski, ve riskli binaların yıkılıp yerine daha güvenilir ve moden yaşam alanlarının yapılması konusundaki sorumluluğu devletin sırtından biraz olsun aldı. Bu yasaya göre artık vatandaşlar kendi binaları için deprem risk raporu talebinde bulunup gerekirse yenileme sürecini başlatabilecekler.

Kentsel dönüşümün vatandaşlar tarafından da yapılıyor olabilmesi önemli çünkü özellikle İstanbul gibi büyük ve eski yerleşim yerlerine sahip olan bir şehirde devletin bütün riskli yapıları dönüştürmesi çok ama çok uzun bir zaman alacaktır. Şimdi süreç daha hızlı işlemekte.

Kentsel dönüşüm için her binadan bir kişinin başvuruda bulunması yeterli olmakta. Önemli olan başvuruda bulunulacak olan kurumun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş bir kurum olmasıdır. Yetkili kurumlar bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilmekte.

Alınan deprem risk raporu sonucunda bina riskli çıkarsa, o zaman binayı güçlendirme ya da yıkıp yeniden yapma süreci başlayacaktır. Bunun için de istenilirse inşaat firması ile kat karşılığı anlaşılabilir ya da anlaşmalı bankalardan çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi alınabilir.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply