Tanıtım

Yetkisiz Deprem Risk Tespiti Yapanlara Dikkat

deprem risk tesptii

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Kentsel dönüşümden faydalanmanın ilk basamağı binanız için aldığınız deprem risk raporunun çürük çıkması. Binanız için rdeprem risk raporu alacağınız kurum akanlık tarafından lisans verilmiş kurum olmalıdır. Aksi takdirde aldığınız raporu bakanlık onaylamaz ve binanız gerçekten çürük bile olsa kentsel dönüşüm yasasından yararlanamazsınız. Son zamanlarda bakanlık onaylı olduğunu söyleyen ancak gerçekte olmayan bazı kurumlar vatandaşlara deprem risk raporu hazırlamakta. Size gelen ya da sizin başvuracağınız firmanın bakanlık tarafından onaylı olup olmadığını muhakkak sormanız gerekmekte. Bu firmalara dilerseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi web sirtesinden de ulaşabilirsiniz.

Bakanlık onaylı bir kurumda alacağınız raporu bakanlık inceledikten sonra onaylayacaktır ve binanızın güçlendiirlmesi ya da yeniden inşaa edilmesi için gerekli olan süreç başlayacaktır. Bu süreç maddi bir yük getirmekte. Ancak bakanlık kentsel dönüşüm çalışmalarına çok önem verdiği için bankadan alınan kentsel dönüşüm kredisi faizlerinde neredeyse yarı yarıya faiz desteği sağlamakta, ve pekçok işlemden ücret almamakta. Kredi almak istemeyen vatandaşlar için ayrıca 18 ay geri ödemesiz kira yardımı da yapılmakta.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

4 Yorum Var

 1. prekast

  Mart 29, 2013 at 11:35 am

  Bunların önüne geçilmesi lazım insanların hayatlarıyla oynuyorlar.

 2. seo pratik

  Aralık 2, 2013 at 4:37 pm

  Deprem babamızda yok artık, bu iyi oldu herkez kafasına göre tahmin yapıyor zaten. Elinize sağlık.

 3. MEDYUM

  Ocak 8, 2014 at 12:07 pm

  Sitenizi Google’dan buldum çok güzel yazılar paylaşıyorsunuz elinize sağlık.

 4. Öznur Kılıç

  Ağustos 2, 2014 at 8:37 am

  Türkiye’de insanların ölüm nedeni kanser, deprem, sel, göçük, savaş! Asıl neden ise ‘insan işi’.! Yetkili-yetkisiz herkes bu eylemin içinde.

Leave a Reply