Kişisel

Lanet Olası Üçgenler!

İkinci dönemin başlaması ile yine geometri derslerinde o en nefret ettiğim, ilkokuldan beridir hiç anlamadığım ve başarılı olamadığım konu “Üçgenler” e geldik. Gelmez olaydık!..

Bu konuyu sevmememin birinci nedeni anlamamamdır. Evet, hiç anlamıyorum, hem de hiç! Soruda x‘i bulun diyor ve bütün işlemleri üçgen üzerinde gerçekleştirerek sonucu 2√3, 2/3 vb. gibi olan saçma sayılar olarak buluyoruz.

üçgenler

Üçgenler‘i sevmememin ikinci nedeni ise bunların hayatta hiçbir faydası olmayacağıdır. Tamam, bu konular bana puan sağlayacak, geleceğim üçgenlere bağlı ama hayatta nerde kullanacağım bana söylesin biri! Parabolu, Trigonometriyi, Polinomu, Fonksiyonu, Mantığı, İntegrali, Kümeleri vs. vs. bile hayatta kullanacak bi yer buluruz elbette ama üçgenleri hayatta kullanabilecek bir yer bulamayız.

Birinci dönem, dönem ödevim geometriye vurduğu için üzülmüştüm çünkü geometrim 4’tü. Ama şimdi iyiki de ödev geometriden vurmuş diyorum. Çünkü bu sene de geçen sene olduğu gibi geometri yazılısından “10” alacağım belli :)

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

15 Yorum Var

 1. Ali Ünal

  Mart 8, 2013 at 3:55 pm

  Bende Trigonometriden Nefret Ediyorum :/

 2. Hasan Hüseyin Çakır

  Mart 8, 2013 at 3:55 pm

  İlk olarak 2. paragrafın ilk cümlesi yanlış yazılmış: “Bu konuyu sevmememin birinci nedeni anlamamdır” bu cümleden geometriyi anladığın için sevmiyorsun anlamı çıkıyor. İkinci olarak temel geometri bilgisi çok yerde işine yarayacak. Mühendis, Mimar olmak gibi bir hedefin varsa mutlaka bu bilgilere ihtiyacın var.

 3. Yunusemre

  Mart 8, 2013 at 6:38 pm

  Ben hayatımda geometriden hiçbir zaman 20-40 bile alamadım :)
  hep 0,5 0,8 en yüksek notum 16 felan :)),geometrinin gözü kör olsun. Gereksiz ve boş bir ders bence Ahmet :)

 4. Hale Nur

  Mart 9, 2013 at 6:53 am

  7. sınıfta her şey kolay bana göre ,tabi bizim bazı m*l arkadaşlarımız onları dahi yapamıyor

 5. Yusuf Tuğrul Kocaman

  Mart 9, 2013 at 10:10 am

  İnşaat mühendisliği, uçak mühendisliği vs. gibi mühendislik dallarında bunların hesabını iyi yapmak gerekiyor. Mesela bir evin çatısını destekleyecek demirin kaç kilo, kaç metre olacağını hesaplamak, bir uçağın kanadının uçarken bükülmemesi için hesap yapmak gibi basit görünen şeyler de üçgenleri istiyor.

  Eğer mühendis olmayı düşünürsen, bunları yalayıp yutman gerekiyor :)

  • Ahmet

   Mart 9, 2013 at 10:46 am

   Bu mühendislik dallarında gözüm yok. Bu yüzden üçgenlere de ihtiyacım yok :)

   • Yusuf Tuğrul Kocaman

    Mart 9, 2013 at 11:19 am

    Ne olmayı düşünüyorsun, Ahmet? :)

    • Ahmet

     Mart 9, 2013 at 11:52 am

     Hiç bilmiyorum vallahi, ne yapsam, ne okusam hiç bilmiyorum. Şu ana kadar çoktan karar vermiş olmam lazımdı ama ben henüz bi karar veremedim.

     • Hibestil

      Mart 10, 2013 at 5:25 pm

      Ahmet’cim senin çoktan karar vermiş olman lazım zaten.Eğer ki düşüncen sayısal bir alansa zaten geometriyi sevmiyorum diye bir derdin olamaz olmamalı da.Çünkü sen böyle dedikçe için kararacak ve isteğin az bile olsa kaçacaktır.Biraz kendi kendine “Geometriyi seviyorum,Geometriyi seviyorum” de.Yinede içine bir sevgi düşmez ise nefsine karşı savaş aç ve “Seviyorum ulayn,suç mu?” de büyük bir ihtimalle pes edecektir.Etmezse artık yapacak bir şey yok.Katlanacaksın.(Biraz uzun oldu galiba :) )

     • Ahmet

      Mart 12, 2013 at 7:49 am

      Haklisin. Nefsimi terbiye etmeliyim. Bu arada uzun yorumlari da, yazani da severim.

 6. eyyup

  Mart 15, 2013 at 12:09 pm

  en nefret ettim dersde geometri dir.

Leave a Reply