Tanıtım

Kentsel Dönüşüm Kredisinde Masraf Yok

kentsel-donusum-kredisinde-masraf-yok
Deprem riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında yıkılması gereken binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bankalar arasında protokoller imzalandı. Riskli bina sahipleri, binalarının yıkılıp yeniden yapılması ya da binalarının güçlendirilmesi çalışmaları için bankalara kredi başvurusunda bulunabilecekler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlayacağı afet risk haritası ile birlikte, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında öncelikle hangi bölgelerin yararlanacağı tespit edilebilecek. Konutun ne kadar dayanıklı olduğu, deprem, heyelan, sel gibi afetlere maruz kalma ihtimali değerlendirilebilecek. Ayrıca evini konut kredisi ile almış, binaları riskli bulunan ev sahipleri de, bankalar kredi vermezse bile, kredisi devlet tarafından yenilenebilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilmiş olan depreme dayanıksız raporu bulunan yapı sahipleri, Kentsel Dönüşüm Kredisi fırsatından yararlanabilecekler. Maksimum 120 ay vadeye kadar çok uygun faiz oranıyla masrafsız krediden yararlanılabiliyor ve bu proje ile birlikte konut kredisi biten kişilerden ipotek kaldırma bedeli gibi bir ücret de talep edilmiyor.
Kentsel Dönüşüm kapsamında, riskli bölgelerde yer alan veya riskli bölgede olmayıp riskli bina olduğu tespit edilmiş yapınızın yeniden inşa edilmesi, güçlendirilmesi amacı ile kentsel dönüşüm kredisine banka şubelerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Leave a Reply