Kişisel

Geleceğimle Oynamışım!..

Aslında bu yazıyı uzun zamandır yazmak istiyorum ancak imamhatipler hakkında bazı andavallar yanlış düşünebilirler diye hep yazmaktan çekindim. Ama bugün yaşadığım bir olay üzerine yazmaya karar verdim…

İki yıl önce ilkokuldan mezun olduktan sonra ben de imamhatip mezunu olan ablam gibi hep imamhatip lisesine gitmek istemiştim. Bu yüzden SBS’den sonra tercih listeme sadece imamhatip liselerini yazmıştım. Ama hiçbiri tutmadı. Çünkü puanım 340 küsürdü. Ben de tercih ettiğim bir okulun anadolu olmayan bölümüne yerleşmek zorunda kaldım.

Okul güzeldi, yalnız bu imamhatip okuluna yakışmayan tiplerde vardı tabii. Bu tipler yüzünden ben okuldan soğudum ve “Nerden geldim bu okula ya” demeye başladım, herkes gibi… Bu sözlerimi evde de dile getirince diğer ablam “Bence sen meslek lisesine gitmeliydin, bilişim bölümüne” dedikçe ben pişmanlıktan yanıp tutuşuyordum adeta. Çünkü ablam haklıydı, benim Arapça‘ya yeteneğim yoktu, benim yeteneğim ve merakım bilgisayar üzerineydi… Meslek lisesine gitmediğim için kendimi bilgisayar konusunda pek geliştiremedim. Tek başıma ve kimseden yardım almadan ne kadar geliştirebilirdim ki kendimi?

utanmak, pişmanlık

Bugün ablamın dediklerini Tarih hocam da deyince bir kez daha pişman oldum. Olaylar şöyle gelişti…

Tarih dersinde hoca coğrafi keşiflerden önce de bilinen hayvanlardan bahsederken bir de “Pardus” dedi. “Bunun işletim sistemini de yaptılar, hatta TUBİTAK geliştiriyor” dedi. Kimse hocanın dediklerinden bir şey anlamadı. Hatta yandaki arkadaşım “Ne diyor bu ya!?” dedi. Hoca baktı ki bu konulardan bahsedince kimseden ses çıkmıyor “Var mı bu konulara ilgisi olan?” dedi. Bu sefer bilgimden utanmadan −Şu yazıyı okuyabilirsiniz “Blog Yazdığım İçin Utanıyorum…“− “Var hocam!” deyip el kaldırdım. “Gel bakalım buraya” dedi ve gittim…

Önce klasik sorular sordu bana, adın ne, nerelisin falan filan… Ve asıl soruya geldi. “Neler yapıyorsun bilgisayarda?” dedi. “Web sitemle falan uğraşıyorum” dedim. “Siten nedir?” dedi. “Hocam herkes bilsin istemiyorum, beni çekemeyenler dalga geçiyor” dedim ve söylemedim. “Peki başkar neler yapıyorsun?” dedi. “Bazı sitelere erişimi yarım saat falan durdurabiliyorum” dedim.  −Evet bu doğru :) − “Okulun senden haberi var mı?” dedi. “Yoo. Ne olacak ki haberi olsa?” dedim. “Okulun sitesi hiç güncellenmiyor sen ilgilenirsin.” dedi…

Ve işte o pişmanlığıma odun atan soruyu sordu. “Eee, sen -bu konularda bilgili ve meraklı isen- o zaman neden bu okula geldin? Meslek lisesine gitseydin ya.” dedi. “Bilmiyorum hocam, ben böyle hayal etmemiştim. Bu okula geldiğim için de pişmanım zaten” dedim her zaman dediğim gibi…

Evet, gerçekten de ben böyle hayal etmemiştim. Ben imam olmak istiyordum ki bu yüzden bu okula gelmiştim. Hala düşünüyorum bazen imam olmayı ama bazen de bilgisayar üzerine okumak istiyorum hala. “Neyse, bilgisayar üzerine de üniversitede okuruz artık” deyip kendimi avutuyorum pişman oldukça…

Gerçekten de ben, hayatımla, geleceğimle oynamışım!..

Umarım yazının ilk paragrafında ne dediğimi unutmamışsınızdır. Burada söz konusu olan imamhatip liseleri değil! Benim gittiğim imamhatip kötü olabilir, ama bunun nedeni okulun imamhatip olması değil, okuldaki “Bence bunlar okumamalı” diye düşündüğüm “serseri” lerdir!

Bu demek olmuyor ki her imamhatipte “serseri” ler var. Hayır! Çok kaliteli, Tıp Fakultesi’ni kazandıran imamhatipler de var burada elbette. Ama malesef ki benim gittiğim okul iyi değil, hiç iyi değil. Bir an önce mezun olup kurtulmak istiyorum bu okuldan.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

23 Yorum Var

 1. aerakman

  Şubat 20, 2013 at 4:07 pm

  Bende MihatPaşa And Lisesi Fen bölümündeyim. Sözelim oldukça kuvvetli dershane hocam ve diğer hocalarım sözel seçseydin dedikçe pişmanlığım artmıştı. O zamanlar bölümlerin kat sayıları farklıydı. Avantajlı olduğum bölüme gitmeliydim ve gittim. Yine de çok şükür güzel ilerliyor.

  Okulda ki insanları pek takma kafana her insanı kendi kafana uygun hale getiremezsin. Onlar öyle varlar ve öyle olmaya devam edecekler. Çok mu uzun yazdım yine :P

  • Ahmet

   Şubat 20, 2013 at 4:10 pm

   Benim de ilkokulumun adı Mithat Paşa’ydı.

   Takma diyosun da bu insanlarla aynı ortamda okumak çok kötü, sıkıyor beni, soğutuyor.

 2. Ali Ünal

  Şubat 20, 2013 at 4:11 pm

  Anladığım kadarıyla lise 2’ye gidiyorsun kardeşim.Bak bende bir bilişim öğrencisiyim çok geç değil bence çevrendeki meslek liselerinden birine gidebilirsin.

  • Ahmet

   Şubat 20, 2013 at 4:31 pm

   Evet lise 2’ye gidiyorum. Geç kardeşim, hem de çok geç. Meslek liselerinde bölüm seçimi 2. sınıfa geçildiğinde puana göre yapılıyor, ben bunu kaçırdım. Ve 2. sınıf bilişim derslerini kaçırdım. Bu saatten sonra gitsem ne yapabilirim ki?

   • Ali Ünal

    Şubat 20, 2013 at 7:44 pm

    Bak Ben Gazi Anadolu Ticaret Mesleğe Gidiyorum Ve Bizim Ve Çoğu Bilişim Bölümlerinde 11.Sınıfta Seçiliyor Bölümler.11. Sınıfta 10. Puanına Göre Seçiyorsun.Bizim Okul Veri Tabanı ve Web Tasarım Bölümü Var Bence Araştır Geç Kalmış Sayılmazsın.Eğer Gerçekten İstiyorsan 11. Sınıf Olmadan Git Bi Okula..

    • Ahmet

     Şubat 21, 2013 at 2:33 pm

     Yok kardeşim be, bu liseden mezun olunca da elimde bu meslek olacak sonuçta; İmamlık. Yazıda da dediğim gibi artık üniversiteye bakacağız…

     • Ali Ünal

      Şubat 21, 2013 at 5:07 pm

      Üniversitede Bakacaksan Kardeşim Şimdiden Çalışmaya Başla Derim :) Neden Dersen ? Örneğim Proglama Temelleri Dersi Algoritma İle Başlıyor Algoritma’yı Bilmeden Hayatta Program Yazamıyorsun Bunu Üniversitede Öğrenirsin İlk Seneden Zorlanırsın Hatta Kalırsın ..

     • Ahmet

      Şubat 21, 2013 at 6:39 pm

      Yapma ya hu!? Neyse, artık yazları bilişim bölümünde okuyan bi arkadaştan ders alırım :)

 3. Hatem

  Şubat 20, 2013 at 5:37 pm

  Dert etme. Düzelir bir şekilde..

 4. Hasan Safa

  Şubat 20, 2013 at 6:10 pm

  Hiç bir şey için geç değil. Kaça gidiyorsun bilmiyorum ama şimdi den hazırlanırsan güzel bir üniversite de kendi belirlediğin bölümde okuyabilirsin.

  • Ahmet

   Şubat 21, 2013 at 2:36 pm

   Lise 2’ye gidiyorum. Ben de şimdiden YGS’ye hazırlanmak istiyorum ama ben daha şuan gördüğümüz derslere adam gibi çalışamazken bir de YGS’ye hazırlanamam. Hem ben çabuk unutan bir insan olarak, şimdi çalışsam iki yıl sonra her şeyi çoktan unutmuş olurum.

 5. Hasan Safa

  Şubat 20, 2013 at 6:10 pm

  + Serserilerin amk

 6. Enes Gündoğdu

  Şubat 20, 2013 at 7:41 pm

  Sen yine iyisin ben lise 1′ de okulu bıraktım bana hep dediler pişman olursun ama burnumun dikine gittim şimdi egepen alt firmasında programlama ile uğraşıyorum yaşımız aynı sen bir de bana sor ama hep annelerin dediği gibi “Hayırlısı” liseyi bitirmeye bak üniversite de istediğini seçersin Allahın izniyle

 7. Yasin Ergül

  Şubat 20, 2013 at 11:46 pm

  Kardeşim bende liseyi düz okudum hatta ilk senemde kaldım kaldığım sene mesleğe git dediler elinde mesleğin olur en azından dediler bilgisayarlada uğraşıyorsun seviyosun bu işi dediler ama ben gitmedim düze devam ettim lise 2’inin sonlarına doğru mesleğe gitmediğim için pişman oldum ama yapacak bir şey yoktu tek yapabildiğim dua etmekti dularımda sadece hayırlısını istedim gel gelelim lise bitti lys lgs sınavlarına girdim ilk tercihlerde bir yer tutmadı ki zaten puanıma göre çok üst düzey bölümler yazmıştım yani biliyordum tutmayacağını sonra ek tercihlerde bilgisayar programcılığını yazdım neredeyse her ildekileri yazdım cunku sayısal puandan alıyordu ve ben sözeldim sonuçlar açıklandı memleketim olan kastamonuyu bilgisayar programcılığı olarak tutturdum şimdi bu bölümdeyim sevdiğim bir bölüm ve okuması gayet kolay ancak hayırlısı bu mu değil mi bilmiyorum umarım Allah hayırlısını nasip eder senin içinde benim içinde umarım tercihlerinden pişmanda olsan gelecekte seni o tercihlerin mutlu eder.. biraz uzun oldu ama kusura bakma saygılar :)

 8. İlkay

  Şubat 22, 2013 at 3:36 pm

  Seni bu şekilde yönlendirenler de ara hatayı kendinde arama.

 9. Ahmet Öztaşçı

  Şubat 22, 2013 at 4:09 pm

  Klasik İmam hatip liseleri, dayım oğlu gidiyordu, bi defa yanına uğradum lisenin adının başına İmam kelimesini ekleyeni…

  Kendini geliştirmek için illa gidip meslek lisesinde okumana gerek yok bence, çünkü oradan mezun olanların yazısını çok fazla okudum hepsi okulda hocaların öğrettikleriyle pek birşey yapamıyorsun diyor.

  Özet olarak yaz aylarında halk eğitim kurslarında arada eğitim veriliyor, yazın bir uğra derim.

  • Ahmet

   Şubat 22, 2013 at 4:54 pm

   Halk eğitim kursuna başvurmuştum, ama kurs açılması için belli bir miktar kişinin aynı bölüme başvurması gerekiyormuş. “Web Tasarım” bölümüne başvurmuştum ve galiba bu bölüme sadece ben başvurduğum için kurs açılmamıştı :( Halk neden bu kadar ilgisiz, kendini geliştirmeye meraksız anlayamıyorum! Bir insanın hiç mi bi ilgi alanı olmaz be!

 10. yemre

  Şubat 24, 2013 at 1:54 pm

  Sana açık net bir şey söyleyeyim. İçini rahatlatmak ya da pişmanlıkların için demiyorum bunu. Pişman olacak hiçbir şey yok ortada. Neyin pişmanlığını yaşıyorsun diye sormak isterim yani.

  Sanıyor musun meslek liselerine gidenler kendilerini bu alanda çok iyi geliştiriyor. Sanıyor musun oradaki hocalar çok iyi şeyler biliyor.

  Yazında demişsin Tek başıma ve kimseden yardım almadan ne kadar geliştirebilirdim ki kendimi? diye. Fakat bilesin üniversiteye de gitsen kendini geliştirecek olan yine sensin.

  Lise için hiçbir zaman pişmanlık duyma. Hem kendini şu anda gittiğin lisenin verdiği eğitim alanında geliştirmeye bak, üniversiteye gittiğinde de kendini web alanında geliştirirsin on numara bir donanıma sahip olursun böylece.

  Üniversiteye gidince daha iyi anlarsın fakat yine yenileyim; üniversitede bilgisayarla alakalı bir bölüme gidersen ne ala fakat gidemesen bile kendini geliştirmek için önünde o kadar fazla zaman, o kadar fazla imkan olacak ki istemesen bile kendini başka yerlerde bulacaksın.

  • Ahmet

   Şubat 24, 2013 at 3:27 pm

   Ama çevremde ki herkes “Meslek lisesine gitseydin ya” deyince insan böyle pişman oluyor işte. Ama artık kafaya takmamaya çalışacağım ve Emre abi senin de dediğin gibi şuan gittiğim okulun verdiği dersler ile ilgileneceğim. Galiba benim için hayırlı olan bu.

 11. ibrahim yüzer

  Şubat 26, 2013 at 1:10 pm

  Ahmet seni çok iyi anlıyorum ben üniversitede olmama rağmen halen o sıkıntı içerisindeyim :) ama unutma hiç bir zaman hiç bir olay için geç değildir.Sende teknolojik imam olursun :D :D Şaka bir yana gerçekte olmak istediğini er ya da geç mutlak olursun.

Leave a Reply