Hava & Su

Evliya Çelebi’nin Gördüğü Cadılar, Vampirler ve Zombiler

Bu kez -bence- süper bir araştırma ile karşınızdayım!..

Dün bir haber sitesinde Evliya Çelebi‘nin Cadıları ve Vampirleri gördüğünü iddia ettiği, Seyahatname‘sinden alıntılarla yazılmış iki haber gördüm. Başta inanmayarak haberi “Hadi canım ordan” gibi tweetlerle paylaştım. Bu tür şeylerin tamamen uydurma olmadığına inanmak istemediğim için “Acaba!?” diye düşünerek bir araştırma yapmaya karar verdim… Bulduğum sonuçlar, gerçekten sizi de çok edecek!..

evliya çelebi

Öncelikle biraz Evliya Çelebi‘den bahsedelim, kimdir bu Evliya Çelebi?

Evliya Çelebi, 1611 yılında İstanbul‘da doğmuş, Arapça, Farsça, Rumca ve Latince bilen bir hafızdır.

Nerden gelmiş bu seyyahlık merakı?

Birgün rüyasında Hz. Muhammed‘i görür ve “Şefaat ya Rasulallah!” demesi gerekirken heyecandan şaşırır ve “Seyahat ya Rasulallah!” deyiverir. Hz. Muhammed tebessüm ederek Evliya Çelebi‘ya şefaati de, sehayati de müjdeler. İşte seyyahlık bu noktadan sonra başlar. 70 yılı aşkın ömründe 51 yıl boyunca 257 şehir, 7 iklim ve 18 padişahlık gezip görmüştür.

Sehayatname hakkında…

Evliya Çelebi‘nin Seyahatname’si 10 ciltten ve 4000 sayfadan oluşur. Seyahatname bizler tarafından unutulduğu dönemlerde, Avrupa‘da 1830 yılında bulunur.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta -henüz vampirlerden ve zombilerden bahsetmedik ama- vampirler, zombiler ve cadılar tamamen Avrupa‘lıların uydurmasıdır? Uydurma mı!? Emin miyiz!

Evliya Çelebi’nin Gördüğü Cadılar

Evliya Çelebi, şu an ki Bulgaristan‘ın bir köyüne gezmek için gitmiştir ve gece evinde dinleniyordur. Aniden şimşekler çakmaya başlar ve gürültüler kopar. Evliya Çelebi neler olduğunu köylüye sorar ve köylüler şu cevabı verir: “Her yıl bir gece böyle karakoncolos gecesi olur. Çerkez cadıları ile Abaza cadıları vuruşurlar.

cadı

Evliya Çelebi korkmadan bu inanılmaz olayı görebilmek için evinden dışarı çıkar. 70-80 köylü ile birlikte cadıların vuruşmasını izlemeye başlarlar…

Gökyüzünde Çerkez cadıları büyük ağaçlara, teknelere ve hasırlara binmiştir. Abaza cadıları ise sığır, deve ve başka hayvanların da cesetlerine binmişlerdir. Ellerinde deve kelleri ve yılanlar vardır. Bir yanda Çerkez cadıları, diğer yanda Abaza cadıları sabah horozlar ötüşünceye kadar vuruşurlar.

Vuruşma sırasında gökten yere sığır, deve ve insan uzuvları ve cadıların bindiği binekler yağdığı görülür.

Çerkez cadıları Abaza cadılarınının kanlarını emerek öldürürler ve sonra da ateşe atıp yakarlar. Bu size bir şey hatırlattı mı? Vampir ya da Zombiyi?

İnsan Kanı İçen “Ölü” Cadılar (Zombiler)

Cadıların vuruştuğu bu karakoncolos gecelerinde yeryüzünde de hedefi insanlar olan iki çeşit cadı türü vardır. Bunlardan biri de “Ölücadılardır.

zombi

Ölü cadılar, karakoncolos gecelerinde mezardaki bir cesedin bedenine girer ve bir insanın kanını emerek onu hasta eder. Köylüler hasta adamı iyileştirmek için bir “cadıcı” bulup bedenine girilen, toprağı eşilmiş mezarı bulurlar ve insan kanı içtiği için gözleri kan çanağına dönerek pörtlemiş cesedi dışarı çıkarıp böğrüne bir kazık saplarlar ve ardından bu bedene başla cadılar da musallat olmasın diye cesedi yakarlar.

Cesede kazığın saplanması ve ateşe verilmesiyle birlikte kanı emilen hasta iyileşiverir.

“Yaşayan” Cadılar (Vampirler)

Bir de halkın arasında yaşayan cadılar vardır ki kudurup bir insanı çekip tutar ve kanını emer. Kanı emilen insan hasta olur. Cadı ise yine köylüler ve bir “cadıcı” ile aranmaya başlar. “Peki nasıl bulunur?” diyecek olursanız; Onun da gözleri kan içtiği için kan çanağına dönmüştür adeta.

vampir

Cadıyı buldukların üç gün üç gece zincire vururlar ve sonunda cadı yaptığını itiraf ettiğinde onunda böğrüne bir kazık çakılır. Böğründen çıkan kanı hasta insanın yüzüne gözüne sürerler ve hasta şifa bulur. Cadı ise ateşe verilip yakılır.

Daha nice şeyler vardır aslında… Çizgi filmlerde olduğu gibi kazanda büyü yapıp çeşitli canlılara dönüşebilen büyücü cadılar ve emrindeki çocuklar, büyücü insanlar

Yazının başında da dediğim gibi; Bu çizgi filmleri hazırlayanlar da, Seyahatname‘yi bulanların da Avrupalı‘lar olması insanı düşündürüyor.

Haydi şimdi varın bir daha düşünün bu yaratıkların hepsi uydurma mı diye…

Ve bir şey daha!.. Günümüzde de karakoncolos geceleri yine yaşansa, insanlar zombiler ve vampirler tarafından hastalansa nasıl olurdu? Böyle bir dünya hayal ettiniz mi hiç? Ben ettim. Bkz: Ölüler İle Yaşamaya Alışmaya Çalışıyorum!..

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

22 Yorum Var

 1. aerakman

  Şubat 22, 2013 at 5:30 pm

  Seyehatname’yi okudum hiç böyle bilgiler yoktu.

  • Ahmet

   Şubat 22, 2013 at 5:32 pm

   Okuduğun Seyahatname sanırım 800 küsür sayfa değil mi? Onda bütün gezip gördüğü yerlerden bahsedilmeyebilir. Çünkü yazıda da dediğim gibi orijinal Seyahatname 4000 sayfa.

 2. Enes Gündoğdu

  Şubat 22, 2013 at 6:15 pm

  Bu dünya da herşeye inanmayacksın da sen iyisin gene de araştırmıssın zombiler,cadılar olduğuna inanmazdım ancak uzaylılar olduğuna %100 inanırdım koskoca evrende birtek insanlar hayvanlar bitkiler mi var ?

  • Ahmet

   Şubat 22, 2013 at 6:53 pm

   Aynen ben de böyle düşünerek uzaylıların var olduğuna kesinlikle inanıyorum.

  • Dilek

   Şubat 22, 2013 at 9:09 pm

   Kesinlikle. Arkadaş daha iyi açıklayıcı olmuş bu hususta. Benim de demek istediğim nokta bu, yani evrende sadece bizim varlığımız yok, evren o kadar büyük ki, daha bizim bilmediğimiz ve göremediğimiz kim bilir neler var. Öyle ya da böyle Allah’ın kurmuş olduğu bir düzen içinde yaşıyıp gidiyoruz, bundan eminim. Fakat şu da var ki, Evliya Çelebi’nin orijinal seyahatnamesini okumayı her şeyden çok isterdim.

 3. Dilek

  Şubat 22, 2013 at 6:37 pm

  Şimdi haberi okuyunca ben de “yok canım” demedim değil ama aslında bu yaşadığımız dünya öyle garip ve öyle gizemli ki, biz esasen pek farkına varamıyoruz. Yani olacak şeyler de var Evliya Çelebi’ye göre olmayacak şeylerde. Anlayacağın bu durumlar bi hayli karışık! :)) bu arada resim de ayrı bir güzel.

  • Ahmet

   Şubat 22, 2013 at 6:56 pm

   Haklısın Dilek abla.
   Resimler her zaman olduğu gibi özenle seçildi. Resim konusunda çok titizimdir. Resimler sadece yazıyı zenginleştirmez, resimler yazıyı temsil etmeli. Buna dayanarak her zaman en güzel ve en uyumlu resimleri seçmeye çalışıyorum.

 4. Hasan Safa

  Şubat 22, 2013 at 7:01 pm

  Bundan esinlenerek vampir,zombi furyasını başlattılarsa yuh artık. Her şey mi özenti olur ya? :F

 5. Ev

  Şubat 24, 2013 at 7:25 pm

  Bunlar gerçek mi ya?

 6. Kiremit

  Şubat 26, 2013 at 1:07 pm

  Sanmıyorum. Bu kesin israilin işidir :D

 7. Yasin Ergül

  Şubat 27, 2013 at 4:43 pm

  Koskoca evrende sadece insanlar hayvanlar bitkiler yok.. Cinlerde var büyücüler de.. Allah’ın kitabında yazıyor bunlar büyücülerin ve cinlerin olduğu yazıyor, ancak yazıdaki gibi cadıların olup olmadığını bilmiyorum (kuranda geçtiğini de hiç duymadım) ve bunu internetteki küçücük bir araştırmayla bilemeyiz bence çok derin ve zahmetli bir araştırma gerekir.. Ve açıkçası uzaylılara da inanmıyorum.. :)

 8. Şuayip C.

  Şubat 28, 2013 at 3:04 pm

  Şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim, dönemin şeyhülislamının bu konu üzerine fetva verme hikayesini anlatıyor. http://kisawinstonsoft.tumblr.com/post/21711870852/osmanl-n-n-cad-lar-seyhulislam-cad-lar-n-yok

  • Ahmet

   Şubat 28, 2013 at 4:32 pm

   1904’e kadar devam ediyordu bu olaylar demek ha!? Eee, cadı öldürmek suç olarak görülürse bi zaman sonra, hala aramızda vampirler ve zombiler olabilir mi?

 9. Tuncay

  Şubat 28, 2013 at 7:18 pm

  Bir ayet ”Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsin diye yarattım”

  Bu ayettende anlaşılacağı gibi sadece insanda ve cinlerde irade vardır geri kalan yaratılmışlarda irade yoktur. Cinler de insanlara zarar veremez aramızda onlarla bir çizgi vardır.

  Yukarda bahsi geçen sözde mahluklarda insan olamayacağı için bunlara tenezzül gösterip inanmayın.

  İnsan ve cinlerin haricindeki mahluklarda irade olmadığı için bunlar Allah’a iman etmekden başka birşey yapmazlar.

  Örneğin: Şeytan , şeytana dönüşmeden (küfre,şirke girmeden önce) önce evrende Allah’a secde etmedik nokta bırakmamıştır.
  ————————-

  Evliya çelebinin de böyle birşey yazdığına inanmak aptallıktır.
  İncili değiştiren kafirler Seyehatname yi neden değiştirmesin ki ?

 10. ayşe fatma

  Şubat 15, 2014 at 9:46 pm

  zombilik büyük ihtimalle kara vebaydı….

 11. Suat Alkan Aldan

  Ağustos 3, 2014 at 1:48 pm

  Evliya Çelebi’nin yolu yolumuzdur.

Leave a Reply