Hava & Su

“Ama Serbestsin” Tekniği

Ama serbestsin” deyince aklınıza ne geliyor? Bir kişiyi ikna ederken kullandığımız bir cümle. Ama sadece basit bir cümle olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Birinden bir şey rica ederken ona emir kipi kullanarak konuştuğumuzda isteğimiz karşıdaki kişi tarafından yapılmaz ya da gönülsüzce yapılır. Ama sihirli cümleyi söylediğimiz de isteğimizi yerine getirme olasılığı iki kat artıyor.

Peki nedir bu sihirli cümle? “Ama serbestsin“. Bu bir teknik; ikna etme tekniği. “Ama serbestsin” olarak bilinen bir teknik.

ama serbestsin

Karşımızdaki kişiden bir şey yapmasını istediğimizde ona “Ama serbestsin“, “Ama seçim yapmakta serbestsin“, “Tabii kendini mecbur hissetme” gibi cümleler söylediğimizde karşımızdaki kişinin isteğimizi yerine getirme olasılığı 2 kat artıyor. Araştırmacılar bu tekniği 22 bin kişi üzerinde denemişler.

Yalnız bu sihirli cümleleri kullandığımız kişi ile yüz yüze görüşmemiz lazım. Aksi halde tekniğin etkisi ciddi oranda azalıyor.

Aslında teknik şöyle işliyor; İnsanlar emir kipleri ile sunulan bir işi yapmak istemezler ya da tek seçenek olması can sıkar. “Ama serbestsin” dediğimizde karşımızdaki kişiye daha fazla seçenek sunmuş oluyoruz. Ee ne demişler, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

11 Yorum Var

 1. Yasin Ergül

  Şubat 16, 2013 at 2:29 pm

  Yazıyı okumadan fotoğrafı gördüm ve hislerim bana tıklamamı söyledi demekki işe yarayan bir teknik. :D

 2. Hatem

  Şubat 16, 2013 at 5:17 pm

  Yazıyı okumadan resme tıkladım. :)

 3. Enes Gündoğdu

  Şubat 16, 2013 at 8:17 pm

  Demek ki eski yazında ki AYFON’un kullandığı teknik (Paran varsa alabilirsin tabii tercih sizin ) :D

 4. Ozan

  Şubat 16, 2013 at 8:26 pm

  Hocam kolay kolay başk bir blogdan yazı alıp bloguma eklemek istemem ama, kaynak göstererek bu yazıyı blogumda paylaşabilir miyim?

 5. aerakman

  Şubat 17, 2013 at 5:50 pm

  Tekniğini falan bilmem de bazılarından 40 yılda bir şey rica edersin. Yapmazlar ! ;)

 6. Avşa

  Şubat 18, 2013 at 2:43 pm

  Yılda bir insanlardan bişey rica etsen yapmazlar emir verince yaparlar.

 7. Feyyaz

  Şubat 20, 2013 at 9:01 am

  Resime tıkladım direk :)

Leave a Reply