Hava & Su, Videolar

100 Yıl Önce San Francisco Trafiği

Yeni şeyler öğrenmeyi severim, öğrendiklerimi paylaşmayı da severim. Zaten böyle bir özelliğim olmasa bu blogu açmazdım. Blogu açtım açalı yeni şeyler öğrenmeye devam ettim ama sadece bir kısmını blogumda payaştım. Şimdi, çemberi biraz daha genişletiyoruz ve daha çok bilgi bizi bekliyor! :)

San Francisco… Bir metropol! Miles kardeşlerin çektiği az sonra izleyeceğiniz video 14 Nisan 1906 tarihinde ve tam da burada, Market Street(sokak)’te çekilmiş.

11 dakikada sokağın bir ucundan diğer ucuna gideceğiniz bu videoda, 100 yıl öncesinin motorlu ve motorsuz taşıtlarını görebilirsiniz. At arabaları, tramvaylar, troleybüsler ve henüz yeni yeni ortaya çıkan motorlu bir kaç taşıt…

Videonun bir diğer özelliği ise 18 Nisan 1906 depreminden dört gün önce çekilmiş olması. Bu depremde Martket Street‘te ki pek çok bina yıkılmış ya da büyük oranda hasar görmüş. Durumun vehametini yazının sonunda ki karşılaştırma videosundan görebilirsiniz.

Video da bir şey dikkat çekiyor; arabaların bolluğu. 100 yıl önce bu kadar yoğun bir trafik olması kulağa pekte mantıklı gelmiyor. Kameranın bulunduğu tramvayın etrafında tur attıkları anlaşılabilecek arabaların yapımcı şirket tarafından çok sayıda modern otomobil kullanıldığı imajı vermek adına ayarlandığı düşünülüyor.

İşte o deprem sonrası görüntülerle birlikte Market Street‘in karşılaştırması. Durum gerçekten içler acısı…

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

4 Yorum Var

 1. aerakman

  Ocak 30, 2013 at 1:16 pm

  San Francisco, New York’tan sonra görmeyi istediğim yerlerden birisi.

 2. Enes Gündoğdu

  Ocak 31, 2013 at 8:27 am

  Bir şehrin yok olma hikayesi olarak tanımlayabilirmiyiz ?

  • Ahmet

   Ocak 31, 2013 at 9:21 am

   Evet, yok olmuş, ama sonra tekrar doğmuş. Şuan San Francisco en modern ve -bence- en güzel şehirlerden biri.

 3. Adsız

  Şubat 2, 2013 at 2:10 pm

  Güzel bilgi teşekkürler.

Leave a Reply