SEO’da Anahtar Kelimenin Önemi

Anahtar kelimelerinizi kullanmanız gereken en önemli yerler (her sayfa için bunlardan 3-5 tanesini seçebilirsiniz) şu şekildedir:

1) title tagler,

2) insanların okuduğu görünür kopya ve

3) site içi ve site dışı linkler (diğer bir deyişle “anchor text”).

Kelimelerinizin ilk paragrafta olması, ilk veya son kelimeleri oluşturması vb. özellikler hiçbir farklılık yaratmayacaktır. Artık bu kelimeler için belirli yerler seçmeye veya onları kodlamaya çalışmıyorum, sadece bir okuyucunun gözünde nerede bulunmaları mantıklı olacaksa oraya yerleştiriyorum. Kelimelerimi yukarıda listelediğim “yerlerin hepsinde” bulundurmaktan kaçınıyorum. SEO’yla ilgili bütün dümenleri ortadan kaldırırsanız sayfanız SEO‘ya çok daha uygun hale gelmiş olur.

Anahtar kelimelerinizi bir başlıkta kullanmak mantıklı oluyorsa, öyle yapın, ama kesinlikle ihtiyacınızın olmadığı yerlerde başlıklar oluşturmaya çalışmayın. Bir grafiği anahtar kelimelerle tanımlama ihtimaliniz varsa, tereddüt etmeden yapabilirsiniz. Önemli nokta hiçbir şeyi arama motorlarının sizden yana olması için zorunluymuşsu-nuz gibi hissederek yapmamanız. Söz konusu SEO olduğunda yapılması “zorunlu” olan çok çok az işlem vardır. Bunun nedeni SEO’nun bir bilim dalı değil bir sanat olmasıdır.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Bir Yorum

  1. Webkantin

    Aralık 31, 2012 at 7:44 pm

    Anahtar kelimenin önemli olduğu kadar onu seçmekte önemli çok faydalı bilgiler teşekkür ederim.

Leave a Reply