Kişisel

Türkiye’de Online Oyun Anlayışı

Günümüzde her yaştan kişiye hitap eden sayısız online oyun var. İnsanlar saatlerce bu oyunlar başında vakit geçirip, charlarını geliştirmeye uğraşıyorlar. Parası olan, daha kolay ve hızlı gelişmek isteyen para ile oyun kredisi alıyor. Ee tabi, bu adamlar babalarının hayrına yapmıyorlar oyunları, değil mi? :)

online oyun darkorbit

Geçenlerde ben de oynadığım bir online oyunda ipin ucunu karçırıp fazla miktarda oyun kredisi çektim. Oyun kredisini çektiğim ilk hafta gayet eğlenceliydi. Kolaylıkla level atlıyor, hep sahip olmak istediğim şekilde bir chara sahip oluyordum.

Sonra ki hafta oyun kredisi suyunu çekmeye başlayınca ve oyunun bot kaynadığını görünce oyun için verdiğim paramın boşa gittiğini düşünmeye başladım. Ah şu botlar… Adamlar bir de hile için para harcıyorlar. Lanet onlara!

Oyunun yabancı serverlerine baktığımda ise hiç bot yok ya da çok az. Keşke charımı yabancı bir serverde açsaydım…

Sadece şu an oynadığım online oyunda değil, Türk insanının oynadığı bütün online oyunlarda durum aynı. Herkes hile yapıyor, herkes! Yaptıkları hileler ile oyuna yeni başlayan oyuncuların charlarını geliştirmelerinin zorlaştırıyor ve varsa oyunun ekonomik düzenini alt üst ediyorlar.

Eğer oyuna yeni başladığımda charımı yabancı bir serverde açsaydım oyun için verdiğim paraya pişman olmayacak, aksine oyundan zevk alacak, “ulan iyi ki almışım oyun kredisini hee!” diyecektim belki de kendi kendime… Olan oldu, yapacak bir şey yok.

Oyunu bırakmaya çalışacağım ve bir daha asla oyun için para harcamayacağım. Bu bana iyi bir ders olsun!..

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

9 Yorum Var

 1. Furkan Özden

  Kasım 23, 2012 at 6:56 pm

  Eninde sonunda çözümü bulurlar aga merak etme. Ben normalde de para harcamayı sevmeyen sadece biriktirmeyi seven bir tipimdir. Zar zor Silkroad adlı oyuna 12 yaşımda para yatırmıştım. Sadece zevkine oynuyordum. Oyundaki karakterim halen duruyor. Malum çevre olmayınca insana oynama isteği gelmiyor. Onun yerine Crossfire’a başladım. Onda da özel bir karakter için para harcadım. Hiç de pişman değilim ama. Ondan Need for Speed World oyununa geçtim. Onda para harcamadım. Oyunun ilk üyelerinden olduğumdan para mühim değil :) GMler de çok cömert zaten. Burada devreye bağımlılık giriyor. Bana göre 1 online oyundan fazlası zarar. Bu birden fazla blog yazmaya benzer ama benim örnek verdiğim oyunların türlerini seviyorum. RPG, FPS ve yarış. Üçüne de hastayım abi ya. Tek dert ettiğim şey şu yaş ilerledikçe umarım bunlardan sıkılmam. Çünkü şuan çok eğleniyorum orası kesin.

 2. Arda Erakman

  Kasım 23, 2012 at 7:05 pm

  Adı üstüne oyun eğlenmek için yapılan bir şey.İşin içine para karışan her şey keyifsiz olur.

 3. Uluç Yüksel

  Kasım 24, 2012 at 8:44 am

  O biraz klasik oluyor zaten. Aynı şeyler benimde başıma geldi. Ben de aralıklarla bir online oyuna para yatırıyordum yatırdıktan yaklaşık 1 hafta sonra oyundan soğuyordum. Böyle böyle devam etti ama neyse ki zar zor da olsa bırakmayı başardım ve kendimi bloguma verdim. Böylesi çok daha iyi kafam rahat en azından.

 4. Hatem

  Kasım 24, 2012 at 12:46 pm

  Bende Metin2 oynarken çok para yatırırdım. Belki şimdiye kadar en az 400 TL felan harcamışımdır ve bi süre sonra o paranın boşa gittiğini anladım.

 5. Emincan Saral

  Aralık 4, 2012 at 10:55 pm

  gel vereyım sana bot :) i-bot k-bot bio-bot hangısını ıstersen :D

 6. Bipixel

  Aralık 15, 2012 at 11:23 am

  Türkler her şeyin hilesini buluyor arkadaş yahu :D.

Leave a Reply