İnternet, Kişisel

Google Mı Yandex Mi?

Bu yazımı internette bu konuyla ilgili yazılmış akla, mantığa, girişimcilik ruhuna uymayan bir yazı görmem dolayısıyla internette bu konuyu araştıran insanların yanlış bir düşünceye sahip olmalarını engellemek için yazıyorum.

Google Mı Yandex Mi?

Yazıda önce Yandex‘i seçenleri ve Yandex‘in Google‘ı geçecek fikrine sahip olanlara çeşitli ithamlarda bulunulmuş.Ben dolaylı olarak reklam olacağından bu siteyi size vermeyeceğim. İşte  efendim neymiş “Google‘ın  kaç tane server’ı var, Google kral”  vs…  Öncelikle bir bilişim bölümü öğrencisi olarak  şunu belirmek isterim ki: Yandex‘i kullanan bir çok hocam var.Yani Yandex‘i  sadece 1-2 şey biliyorum diye kendini webmaster zannedenler kullanmıyorlarmış. Türkiye’de Google‘ın hizmetlerinden herkes memnun ancak herkes Google‘ın Türkiye’ye üvey evlat muamelesi yapıp, Türkiye’den milyonlar kazanıp 5 kuruş ödemeden para basması, adını bile bilmediğimiz insanlar için doodle yapıp, Türk milli ve dini özel günlerde doodle yapmaması,  ayrıca devlet kurumlarının istihbarat amaçlı bilgi vermemesi, mahkeme karalarını uygulamaması gibi rahatsız durumda…

Tamam belki Yandex Google kadar hızlı değil ama Google hızına ve özelliklerine hemen hemen sahip.Size soruyorum “Yandex Türkiye de vergi verip istihdam sağladığı için mi rahatsızsınız?”. Yandex Rusya da Google’ı çoktan solladı, niye Türkiye de aynısını yapmasın. İyi bir reklam bütçesi ayırmış durumda Yandex Türkiye için…

Şahsi görüşüme göre Yandex kısa zamanda Google ile arasındaki o çok ufak farkları kapatıp Google’ın önüne geçecektir.

———————————————————————————————————————————————————-

Bu metni yazıyı yazdıktan çok sonraları yani bu gün 15.02.2014 ‘de yazıyorum. Yukarıda öngördüğüm bir çok şey gerçekleşti.  Şu an Google sunucuları sık sık çökmeye, Google Chrome ağırlaşmaya başladı. Yandex indexleme konusunda büyük gelişme kaydetti. Yandex programlarda Yandex Browser  reklamı yaptı kendini yükletmeyi başardı. Artık site tasarlarken sadece Google’a site kaydedilmiyor, Yandex de kayıt ettiriliyor. Bir çok site indirme dosyalarını Yandex Diske yükledi. Yandex Facebook ile daha fazla arama sonucu için anlaştı. Kısacası Yandex Ge-li-yor!!!

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

33 Yorum Var

 1. Ahmet

  Ekim 21, 2012 at 1:02 pm

  Yandex’in arama sonuçları iyi değil.

 2. Atakan

  Ekim 21, 2012 at 1:15 pm

  Arama sonuçları Google ile kıyaslanıyor. Tabi farklı olacak. Her ikisinin de algoritmaları, yapıları farklı çünkü. + Yandex ve Google’ı kıyaslamak için erken zaten. Yandex şuan bazı servisleriyle aktif olarak kullanılıyor (özellikle trafik)..

  • Ahmet

   Ekim 21, 2012 at 1:29 pm

   Evet algoritmaları farklı. Demek istediğim Google’ın algoritması daha iyi ki sonuçları da o kadar iyi :)

 3. yemre

  Ekim 21, 2012 at 3:15 pm

  Yandex arkadan çok hızlı geliyor.
  Daha Türkiye pazarına gireli daha bir yıl oldu olmadı ve Google-Yandex karşılaştırması yapılabiliyorsa, baya iyi bir yerdeler demek ki.
  Bu arada demeden geçemeyeceğim; Yandex map simulasyonu mükemmel bir özellik ve dünyada tek.

 4. mustafa

  Ekim 21, 2012 at 3:46 pm

  Yandex gerçekten milli değerleri koruyor ve politikasını güzel işletiyor güzel gelişmesi var. Yandexi seviyorum ve kullanıyorum

 5. SosyoNetik

  Ekim 21, 2012 at 3:53 pm

  Yandex hızlı bir ilerleyiş içerisinde.Trafik durumu için çok kullanılıyor.Fakat alışkanlığımdan vazgeçemiyorum :) Google devam…

 6. DiNMEYEN

  Ekim 21, 2012 at 5:41 pm

  Tabikide yaandeksle yandesle :)

  bu arada site sahibi arkadaşlar kısmından bu açıklamalarından sonra ya google ı çıkarsın
  yada yandex ide eklesin

 7. Daktilograf

  Ekim 22, 2012 at 2:45 pm

  Bence ortada sadece bir kral var ve şu durumda kıyaslanamazlar. Yandex bence rakip bile değil.

 8. Ali Arslan

  Ekim 23, 2012 at 11:20 am

  Bu o kadar kolay değil. Yandex, 20-30 yılda ancak Google seviyesine gelebilir. Çünkü Yandex kendini geliştirirken Google’da yerinde saymayacak. Güzel bir rakabet oluşacak ve Google ihmal ettiği ülkelere de artık önem vermeye başlayacak. Bu rekabet sonucu Google daha çok çalışacak. En iyi mühendisler Google’da çalışıyor şuanda. Aslında bana sorarsan Yandex belki de hiçbir zaman Google seviyesine gelemez. İnternetin tek devi Google’ı devirmek öyle kolay değil. Herşey yazıldığı kadar kolay değil.

 9. Oğuz

  Ekim 23, 2012 at 6:20 pm

  Yandex’in Adı Bile Geçemez :(

 10. Arifballi

  Ekim 24, 2012 at 9:27 am

  Şimdilik elbette google için bir rakip değil ama yaptığı işler çok iyi eğer bu şekilde devam ederse Türkiye’de baya bilinen bir arama motoru haline gelecektir. Ama şu anda değil

 11. Yazar

  Ekim 27, 2012 at 3:37 pm

  Tabiki google .. ayrıca bu konular tartışılınca yandexi iyi sanan arkadaşlar kullanacaklar ve yandexe bir nevi katkı sağlayacaklar…

 12. chat

  Ekim 28, 2012 at 7:17 am

  yandex gerçekten çok hızlı geliyor bende yandex kullanıyorum

 13. Denizli Haber

  Ekim 29, 2012 at 3:08 pm

  Google şuan koltuğu halen sallanmıyor diyebiliriz aslında çünki yandex oldukça iyi fakat büyüklük googlede ve buda az bi büyüklük değil yandex böyle giderse zamanla iyi yere gelecektir ben Yandex diyorum

 14. teos

  Kasım 6, 2012 at 10:32 pm

  ben kendi siteme bakarım.

 15. Lütfü Yetkin

  Ocak 27, 2013 at 4:02 pm

  google ilk çıktığında yandexten farkı yoktu buna ne diyeceksiniz sayın googlecılar

  • YILKI

   Şubat 19, 2013 at 1:28 pm

   Teknolojiye ilime bileme meraklı.Herkesden biraz fazla deli, düşünüyorum öğleyse varım felsefesini benimsemiş blogger ve öğrenci kardeşiniz…Şimdilik lisede bilişim teknolojileri bölümünü okuyarak bilgisayar açlığını gidermeye çalışıyor.

   “öğleyse” değil “öyleyse” olacak.
   Ayrıca google yi tv den zırt,pırt yapılan reklamla geçemezsin yandex.
   yandex geçiş yapmam için bir sebeb göremiyorum,ama geçmemem için bir sebeb var.iğrenç görselliği

   • Rana

    Mart 2, 2013 at 6:43 pm

    “sebeb” değil sebep olacak.Bu arada zırt pırt bir ikilemedir ve ikilemeler arasına noktalama işareti kullanılmaz.Bu arada bu kadar tartışma konusu olup karşılaştırılmaya başlandıysa yandex için iyi bir tablo.

   • Kubilay Can

    Eylül 25, 2013 at 2:52 pm

    Yandex Panorama, FB Yandex, BJK Yandex, GS Yandex, Yandex Müzik, Yandex Disk, Yandex Mail, Yandex Elements, Yandex Görsel Favoriler, Yandex Tarayıcı Yöneticisi. Bu sebepler yeterli mi?

 16. Lütfü

  Eylül 18, 2013 at 5:44 pm

  Yandex web tarayıcısı için bir web mağazası açtığı zaman kullanıcı sayısının daha da artacağını düşünüyorum. Çünkü Yandex şu an tarayıcı eklentileri için chrome web mağazasını kullanıyor ve bu da insanların Yandex Google’ın yan sanayisi düşüncelerini güçlendiriyor. Yanlış anlaşılmasın ben de aylardır Yandex ve servislerini kullanıyorum

 17. Sevim

  Şubat 9, 2014 at 4:26 pm

  Bazı arkadaşları hiç anlamıyorum. “Ben Google kullanıyorum. Google daha iyi ama Yandex bir kaç yıl içinde Google seviyesine erişebilir diyen arkadaşlardan bahsediyorum. Siz gidip Google kullanacaksınız ama Yandex’in Google seviyesine erişebileceğini söyleyeceksiniz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!! Yandex’in Google’ın seviyesine erişmesini istiyorsanız Yandex kullanmanız gerekmiyor mu? Ayrıca Yandex kullanmak için en önemli sebep Türkler için önemi büyük olan günleri, yıldönümlerini hatırlamaları. Ve Türkiye’ye Google’dan daha fazla önem vermeleri.

 18. Ceyhun

  Şubat 15, 2014 at 12:06 pm

  Yandex’in bence şu an sadece iki eksiği var. Birincisi tarayıcı eklentileri için kendi web mağazasını oluşturmamış olması. İkincisi ise bence Yandex’in de bir sosyal paylaşım sitesi olmalı.

 19. Caner Kara

  Şubat 15, 2014 at 12:34 pm

  Yandex Browser ve Google Chrome web tarayıcılarının hızlarını her alanda test etmiştim. Bir oyun sitesindeki unity 3d oyunlardan örnek vereyim;

  Google Chrome’da unity 3d oyunlar 3-7 dakika arasında açılıyor.
  Yandex Browser’da ise en fazla 50 saniye sürüyor.

  Ayrıca artık kendi arama motorumuzu da geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir zamanlar ara.com.tr vardı ama ne yazık ki Türk internet kullanıcısı coni malına meraklı olduğu için ömrü kısa oldu. Yani yeterli desteği göremedi. Benim de bu konuda çalışmalarım olduğunu belirtmek isterim.

 20. Selim Akça

  Şubat 15, 2014 at 5:22 pm

  Öncelikle bu makaleyi bana tavsiye eden arkadaşım Caner Kara’ya ve makaleyi yazan Haydar Şahin’e teşekkürler… Şimdi asıl meseleye gelelim. “Yandex’i kullanmam için ne sebep var?” meselesine. İlk ve en önemli sebep ülkemizde vergi verip istihdam sağlaması. Ve de Google gibi bir şirket Türkiye’de ofis bile açmazken!!! Diğer sebepler; üç büyük futbol takımımız için özel arama motorları, internet tarayıcıları, araç çubukları geliştirmesi. 3d map simülasyonu gibi bir hizmeti ülkemiz için de geliştirmesi, Amerikan Google’ın Türkçe’ye Fransız olması. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden hepsiburada.com, nesine.com ve ekolay.net’in sahibinin Yandex olması. Ayrıca sadece bir kaç gün kullanırsanız, arama sonuçlarının, haritaların ve trafik durumunun güncel olduğunu fark edeceksiniz.

 21. Mesut

  Şubat 17, 2014 at 11:18 pm

  Veee yine iki arada bir derede kalmış güzel Türkiye’min güzel insanları… Bir dere var ve derenin bir tarafında Google yani ABD diğer tarafında Yandex yani Rusya. Arkadaşlar Google ve Yandex dünyanın en iyi arama motorları diye, algoritmaları çok iyi seviyede diye, onlarca hizmetleri var diye ABD veya Rusya’ya bilerek ya da bilmeyerek maddi destek mi vereceğiz!!! Yapmayın Allah aşkına!!! ara.com.tr diye ÖDÜLLÜ bir arama motorumuz vardı bir zamanlar!!! Bundan kaçımızın haberi vardı!!! Her 10 internet kullanıcısından 3’ü ara.com.tr yi biliyordur!!! Elin conilerinin, komünistlerinin yaptıklarını tartışmayı bırakıp KENDİ İNTERNETİMİZİ geliştirmemiz gerekiyor artık!!! UYANIN!!!

 22. Kemal

  Mart 2, 2014 at 10:40 am

  Her tarafında Google’ın ya da Google Chrome’un adı geçen bir web tarayıcısını mı kullanalım yani! Güldürmeyin Allah aşkına. “Yandex Browser hakkında” kısmına tıklayın, her 5 motordan biri Google’a ait.

 23. Erman

  Mart 3, 2014 at 3:05 pm

  Yaklaşık 2 yıldır Google yerine Yandex kullanıyorum ve gayet memnunum. Bence Yandex’in Google’dan hiç bir eksiği yok, tam tersine fazlası var.

 24. Kubilay Can

  Mart 3, 2014 at 9:28 pm

  Benden sonra makaleye ne gibi yorumlar yapıldığına bakmak için kralizasyon.net e girdim ve makaleye yapılan eki gördüm. Çok haklısın kardeşim. Yandex geçen süre içerisinde çok büyük bir ilerleme kaydetti. Bunu gs.statcounter.com dan görebiliriz. Yorum yazdığım 25 Eylül 2013 tarihinden yaklaşık 3 gün önce Yandex kullanmaya başlamıştım. O günlerde Google’a geri dönme ihtimalimin çok yüksek olduğunu düşünüyordum fakat bir kere bile Google’ın herhangi bir ürününü kullanmadım. Yani Yandex bana Google’ı aratmıyor. Fazlası var eksiği yok.

 25. Kubilay Can

  Nisan 20, 2014 at 10:05 pm

  Bir sorum ya da bir sorunum olduğunda gönderdiğim e-mail veya geri bildirime aylarca cevap vermeyen Google’ı mı yoksa anında geri dönen Yandex’i mi kullanayım? Web tarayıcısını sık sık güncelleyen ama güncellenen sürümlerde dişe dokunur bir yenilik göremediğim Google’ı mı yoksa sık sık web tarayıcısını güncelleyerek yeni özellikler ekleyen Yandex’i mi kullanayım? Herhangi bir arama sorgusu girdiğimde karşıma en güncel sonuçları çıkaran Yandex’i mi yoksa bana göre sonuçları ayda yılda bir güncelleyen Google’ı mı kullanayım? Ayrıca bazı arkadaşlar diyor ki “Yandex kullanalım da Ruslar fişleme mi yapsın?” Google kullandığınızda Amerika fişleme yapmıyor mu diye sormak gerek onlara!!! Bu arada Haydar Şahin arkadaşıma şunu belirtmek isterim >>> Lütfü, Sevim, Ceyhun, Caner, Selim, Mesut, Kemal ve Erman kişiler aslında tek bir kişi!!! Bu adlarla yorum yazan kişi benim arkadaşım Lütfü!!! Kendisi bir çok internet sitesinde farklı adlarla veya kendi adıyla Yandex hakkında çeşitli yorumlar yazıyor. Ayrıca blogları ve insanların kişisel web sitelerini ele geçirmeye yönelik girişimlerde bulunuyor!!!

 26. KUBİLAY

  Mayıs 3, 2014 at 11:03 pm

  Yandex’in panorama olayı gerçekten müthiş. Acayip büyük bir emek var ortada. Yıllardır Türkiye’yi sömüren Google panorama konusunda tek bir adım bile atmazken elin Rus’u gelip cadde cadde sokak sokak fotoğraflayarak panorama uygulamasını başlattı.

 27. Kadir

  Haziran 8, 2014 at 7:10 pm

  Yaklaşık 6 aydır Yandex kullanıyorum. Hem arama motorunu, hem web tarayıcısını, hem araç çubuğunu. Google Chrome 1 saat öncesine kadar bilgisayarımda hala duruyordu ama artık yok. Sebebi ise aşırı yavaşlaması ve Google hakkında okuduğum başka bir makale. Yandex’in tüm hizmetlerinden gayet memnunum. Ayrıca Twitter hesaplarını yöneten arkadaş bile insanı Yandex kullanmaya iten bir neden :))) >>>> https://twitter.com/YandexComTr/status/457535422634000384

Leave a Reply